Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Atani ściga się o spektrum, ale „nie w mobilności konsumentów”

Grupa Adani kierowana przez Gautama Adaniego poinformowała w sobotę, że bierze udział w zbliżającej się aukcji widma 5G w tym kraju, aby zapewnić prywatne rozwiązania sieciowe w różnych sektorach biznesowych. Grupa wyjaśniła, że ​​jej zamiarem nie jest mobilność konsumencka, co postawiłoby ją w sprzeczności z takimi firmami jak Reliance Jio, Bharti Airtel i Vodafone Idea.

Ten rozwój nastąpił po tym, jak Departament Komunikacji stwierdził, w zestawie przepisów wydanych w zeszłym miesiącu, że firmy chcące utworzyć prywatne sieci 5G mogą uzyskać widmo bezpośrednio od rządu, bez płacenia opłaty licencyjnej.

„Ponieważ Indie przygotowują się do wprowadzenia usług 5G w ramach tej aukcji, jesteśmy jednym z wielu kandydatów biorących udział w otwartym procesie przetargowym” – napisała grupa Adani w oświadczeniu. „Uczestniczymy w aukcji widma 5G, aby zapewnić prywatne rozwiązania sieciowe wraz ze zwiększeniem bezpieczeństwa cybernetycznego na lotniskach, w portach, logistyce, wytwarzaniu, przesyłaniu i dystrybucji energii oraz różnych operacjach produkcyjnych… Naszym celem jest bycie bezsensownym w mobilności konsumentów ”.

Grupa stwierdziła, że ​​budując własną platformę cyfrową, w tym superaplikacje, centra danych oraz przemysłowe centra dowodzenia i kontroli, będzie potrzebować wysokiej jakości możliwości przepływu danych za pośrednictwem sieci 5G o wysokiej częstotliwości i małych opóźnieniach we wszystkich swoich firmach. Dodała: „… jeśli otrzymamy widmo 5G w otwartym przetargu, będzie to również zgodne z naszym ostatnim ogłoszeniem o znacznym zwiększeniu inwestycji Fundacji Adani w edukację, opiekę zdrowotną i rozwój umiejętności na obszarach wiejskich”.

W zeszłym miesiącu, wraz z ogłoszeniem aukcji widma w celu uruchomienia usług 5G w całym kraju, rząd ogłosił propozycję, aby firmy technologiczne pozyskiwały z niego widmo bezpośrednio w celu testowania i tworzenia aplikacji Przemysłu 4.0, takich jak komunikacja maszyna-maszyna, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja itp. Sieci te nazywane są prywatnymi sieciami przechwytującymi, ponieważ są skonfigurowane do obsługi określonej organizacji.

READ  Linia kabin, przestrzeń do nauki i środki oszczędzania energii - kultowy kościół św. Tomasza przeszedł imponującą metamorfozę o wartości 1 miliona funtów, do której każdy ma dostęp

Zgodnie z notyfikowanymi w zeszłym miesiącu przepisami DoT firmy, które chcą stworzyć takie sieci, nabywając bezpośrednie widmo od rządu, będą musiały uzyskać 10-letnią odnawialną licencję, za którą rząd nie będzie pobierał żadnych opłat licencyjnych. Licencjobiorca będzie zobowiązany do przestrzegania określonych standardów bezpieczeństwa sieci w związku z zakupem sprzętu komunikacyjnego z zaufanych źródeł. Jednak DoT powiedział, że przeprowadzi badania popytu i zwróci się o rekomendacje do indyjskiego Urzędu Regulacji Telekomunikacji (Trai) w sprawie bezpośredniego przydziału widma takim firmom.

Organizacje mogą również dzierżawić widmo od jednego lub większej liczby operatorów telekomunikacyjnych i będą mogły to zrobić po przekazaniu rządowi szczegółów zasięgu widma, ilości widma, okresu dzierżawy, obszaru geograficznego i współrzędnych geograficznych obwodu logicznego określonych miejsc. Ponadto przychody z dzierżawy widma będą stanowić część łącznych przychodów firm telekomunikacyjnych. Departament Komunikacji ograniczył korzystanie z tych sieci wyłącznie do użytku prywatnego i zabronił sieciom prywatnym łączenia się z sieciami publicznymi „w jakikolwiek sposób”. Ponadto zarówno firmy telekomunikacyjne, jak i firmy technologiczne, które dzierżawią widmo, są zobowiązane do zapewnienia, że ​​nie wystąpią żadne zakłócenia w żadnej sieci publicznej ani żadnym innym licencjonowanym użytkowniku widma.

Operatorzy telekomunikacyjni sprzeciwiali się wcześniej rządowej decyzji zezwalającej przedsiębiorstwom nietelekomunikacyjnym na tworzenie własnych sieci, powołując się na utratę dochodów. Dyrektorzy branżowi zauważyli również, że umożliwienie organizacjom zakładania takich sieci bez ponoszenia jakichkolwiek opłat licencyjnych określonych w standardach DoT dałoby im nieuczciwą przewagę nad firmami telekomunikacyjnymi, które oczekują, że większość firm będzie miała zastosowanie po stronie biznesowej. Przychody, jakie uzyskują z transmisji 5G, w porównaniu z segmentem konsumenckim.

Tymczasem rząd spodziewa się, że z nadchodzącej aukcji 5G zbędzie 80 000 crore rupii do 1 crore rupii, powiedział wcześniej wysoki rangą urzędnik państwowy. Nie całe widmo wystawione na aukcję, które jest warte około 4,5 crore rupii, w tym pasmo widmowe premium 700 MHz, może nie zostać sprzedane na aukcji.

READ  Mars sonda Curiosity rejestruje rzadką i niesamowitą panoramę czerwonej planety