Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Atak rosyjskiego drona na Ukrainie po wycelowaniu w rafinerię |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Atak rosyjskiego drona na Ukrainie po wycelowaniu w rafinerię | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ostatni incydent miał miejsce w rafinerii Elsky w pobliżu czarnomorskiego portu w Noworosyjsku, gdzie Rosja ponownie przeprowadziła dziesiątki ataków dronów.

Rosja oskarżyła Ukrainę o podpalenie jednej ze swoich rafinerii ropy naftowej, podczas gdy Kijów oskarżył Moskwę o przeprowadzenie dziesiątek nocnych ataków dronów drugi dzień z rzędu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, powołując się na lokalne służby ratownicze, że obiekt paliwowy został wycelowany w czwartek w rafinerię Elsky w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk w obwodzie krasnodarskim. Dodał, że zbiornik paliwa zapalił się, ale nie podał żadnych innych szczegółów.

Dzień wcześniej zapalił się skład paliwa na zachodzie, w pobliżu mostu łączącego Rosję kontynentalną z okupowanym Krymem.

„Druga niespokojna noc naszych służb ratowniczych” – napisał w telegramie gubernator Krasnodaru Wieniamin Kondratiew, potwierdzając, że zapaliły się zbiorniki z produktami ropopochodnymi.

Dodał, że nikt nie został ranny, a pożar został ugaszony.

Domniemany atak miał miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak Rosja oskarżyła Kijów o atakowanie Kremla uderzeniem drona. Moskwa oskarżyła Kijów o próbę zamachu na prezydenta Władimira Putina, największe oskarżenie, jakie Rosja skierowała przeciwko Ukrainie od czasu inwazji na Ukrainę.

Kijów rzadko przyznaje się do odpowiedzialności za to, co według Moskwy jest częstymi atakami dronów na infrastrukturę i cele wojskowe, szczególnie na obszarach w pobliżu Rosji.

Moskwa oskarżyła Ukrainę o atak z 29 kwietnia, w wyniku którego podpalono skład ropy w Sewastopolu. Kijowskie wojsko twierdzi, że osłabianie rosyjskiej logistyki jest częścią przygotowań do długo oczekiwanej kontrofensywy.

Ataki dronów

Tymczasem Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały w czwartek, że Rosja była odpowiedzialna za do 24 ataków dronów w nocy, z których 18 zostało zestrzelonych.

„Najeźdźcy zestrzelili aż 24 drony szturmowe Shahed-136/131… Ukraińskie Siły Powietrzne we współpracy z innymi jednostkami obrony powietrznej zestrzeliły 18 dronów szturmowych” – poinformowały Siły Powietrzne w Telegramie.

READ  Prezydent ZEA spotyka się z Władimirem Putinem w Moskwie

Wiadomość o ostatnich eksplozjach nadeszła niecałe 24 godziny po tym, jak Kijów ogłosił, że w rosyjskim nalocie na miasto Chersoniu zginęło 21 osób.

Zełenskiego w Holandii

Lokalne media podały, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył na lotnisko w Amsterdamie późnym wieczorem w środę wieczorem z niezapowiedzianą wizytą w Holandii, a jego planem była wizyta w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.

Holenderska agencja informacyjna ANB powiedziała, że ​​Zełenski podczas swojej pierwszej wizyty w Holandii wylądował na lotnisku Schiphol po wzięciu udziału w szczycie nordyckim w Helsinkach.

Oczekuje się również, że prezydent Ukrainy wygłosi w Hadze przemówienie zatytułowane „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy”, według publicznego nadawcy NOS.

Zaplanowane jest spotkanie z holenderskimi deputowanymi, oprócz rozmów z premierem Holandii Markiem Rutte, podała agencja, powołując się na anonimowe źródła.

Holandia zobowiązała się do wsparcia finansowego i wojskowego Ukrainy od czasu inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r.