Sarah Martin, Barrett, studentka drugiego roku politologii w Honors College na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie, wykorzystała taniec hip-hopowy — wyjątkową amerykańską formę sztuki — do nawiązania kontaktu z ukraińskimi uchodźcami w Polsce.
Martin spędził tydzień w maju pracując z organizacją międzynarodową Globalni wolontariusze W Siedlcach uczyła języka angielskiego i brała udział w zajęciach z Ukraińcami, którzy uciekli z ojczyzny w czasie wojny rosyjskiej z Ukrainą, która rozpoczęła się w lutym. Uchodźcami są głównie matki z małymi dziećmi.
Sarah Martin, Barrett, studentka drugiego roku w The Honors College, spędziła ostatnie lato malując twarze ukraińskim dzieciom w Polsce w ramach wolontariatu za granicą.
Pobierz pełny obraz
„Powiedziałem mamom, że jestem tancerką, i to natychmiast wzbudziło ich zainteresowanie i przełamało lody”, powiedział Martin, który przez siedem lat rywalizował w tańcu hip-hopowym w Waszyngtonie.
„Te małe kontakty są ważne, aby je zerwać. To coś, czego się nie spodziewałem: nawiązać kontakty z mamami i dziećmi, które były w tak trudnej sytuacji w Polsce, ale były tak otwarte i akceptujące. To było naprawdę zmieniające życie doświadczenie”.
Jak mówi Emily Johansen, dyrektor ds. partnerstw strategicznych w Global Volunteers, jej organizacja oferuje krajowe i międzynarodowe programy, w których wolontariusze służą przez jeden, dwa lub trzy tygodnie. Global Volunteers prowadzi programy w 14 krajach i pięciu społecznościach w USA.
Programy koncentrują się na świadczeniu podstawowych usług w celu wyeliminowania głodu, poprawy zdrowia i poprawy funkcji poznawczych; Nauczanie konwersacyjnego języka angielskiego; wspieranie rozwoju społeczności; służąc jako zasoby klasowe dla uzdolnionych uczniów; oraz zapewnianie szkoleń indywidualnych lub w małych grupach.
Global Volunteers wspiera społeczności, pracując ramię w ramię z lokalną ludnością nad projektami, które uważają za kluczowe dla ich długoterminowego rozwoju, powiedział Johansen.
Kiedy setki tysięcy ukraińskich uchodźców przybyło, gdy na Ukrainie i w Polsce wybuchła wojna, partner społeczności Global Volunteers w Polsce poprosił o pomoc we wspieraniu tych gości w ich kraju, powiedział Johansson. I tu właśnie pojawiają się wolontariusze tacy jak Martin.
Sarah Martin studiuje z ukraińskimi dziećmi w Polsce. Zdjęcie dzięki uprzejmości Sarah Martin
Martin jest zaangażowany w organizowanie zajęć dla ukraińskich uchodźców, których celem jest zapewnienie im komfortu, relaksu i chwilowego wytchnienia od niepokoju i bólu serca spowodowanego konfliktem w ich kraju, powiedział Johansen.
Ukraińskie matki i dzieci przychodziły do Raymontovka Manor House, domu kultury i schroniska dla wolontariuszy, aby uczestniczyć w popołudniowych zajęciach i dzielić posiłki z wolontariuszami, powiedziała.
Przez ponad 30 lat wolontariusze Global uczyli konwersacyjnego języka angielskiego w Polsce, a teraz ten program jest kontynuowany z ukraińskimi uchodźcami.
W miejscowej szkole podstawowej Martin pracował nad umiejętnościami konwersacyjnymi w języku angielskim z ukraińskimi uczniami klas 1-8. Używali fiszek, książeczek z obrazkami i arkuszy roboczych i zapisywali każde nowe słowo na tablicy. Włączyli piosenki i gry, aby wzmocnić naukę i uczestniczyli w lekcjach tańca i dyskusjach na temat kultury amerykańskiej.
„Zawsze chciałem zrobić coś takiego i spróbować coś zmienić. To było naprawdę satysfakcjonujące doświadczenie” – powiedział Martin.
Martin powiedział, że jego doświadczenie w Polsce ugruntowało jego chęć do pracy na całym świecie w przyszłości.
„Chcę skupić się na sprawach globalnych z moim wykształceniem politologicznym i prawami człowieka” – powiedziała, dodając, że interesuje ją praca dyplomatyczna.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Die Welt: Niemcy przejmą inicjatywę Polski z komisją w sprawie rosyjskich wpływów
Stopy procentowe NBP bez zmian, możliwa gołębia retoryka | pstryknąć
Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce