Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie znaleźli krater wulkanu z tajemniczej rakiety, która rozbiła się na Księżycu

Astronomowie znaleźli krater wulkanu z tajemniczej rakiety, która rozbiła się na Księżycu

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) – oko NASA na niebie na orbicie Księżyc Znaleziono miejsce katastrofy tajemniczej rakiety, która uderzyła w przeciwną stronę księżyca 4 marca 2022 roku.

Zdjęcia LRO, wykonane 25 maja, ujawniają nie tylko pojedynczy krater, ale podwójny krater utworzony przez uderzenie rakiety, co stwarza astronomom nową tajemnicę do odkrycia.

Dlaczego podwójny dół? Choć nieco niezwykłe – nikt z Apollo S-IVB To uderzenie w księżyc stworzyło podwójne kratery – nie jest niemożliwe ich utworzenie, zwłaszcza jeśli obiekt uderza pod małym kątem. Ale wydaje się, że w tym przypadku tak nie jest.

Astronom Bill Gray, który jako pierwszy odkrył obiekt i przewidział zgon księżyca w styczniu, wyjaśnia, że ​​dopalacz „przyszedł około 15 stopni od pionu. Więc to nie jest wyjaśnienie tego”.

Miejsce uderzenia składa się ze wschodniego krateru o szerokości 18 metrów nad kraterem zachodnim o szerokości 16 metrów. Mark Robinson, główny badacz w zespole LRO Camera, sugeruje, że tworzenie podwójnego krateru może wynikać z obiektu o dużych, odrębnych masach na każdym końcu.

Przed (2022-02-28) i po obrazie księżyca (21-05-2022). (NASA/GSFC/Arizona State University)

„Zużyta masa rakiety jest zwykle skoncentrowana na końcu silnika; reszta etapu rakiety składa się zasadniczo z pustego zbiornika paliwa. Ponieważ pochodzenie korpusu rakiety pozostaje niepewne, podwójna natura krateru może pomóc w jego identyfikacji, ” Powiedział.

więc co to jest?

to długa historia. Niezidentyfikowana rakieta po raz pierwszy zwróciła uwagę astronomów na początku tego roku, kiedy została zidentyfikowana jako górny stopień przez SpaceX, które w 2015 roku wystrzeliło Obserwatorium Klimatu Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) do Sun-Earth L1 Lagrange Point.

Gray, który projektuje oprogramowanie śledzące kosmiczne śmieci, został powiadomiony o obiekcie, gdy jego oprogramowanie napotkało błąd. Powiedzieć The Washington Post 26 stycznia „Mój program skarżył się, że nie może sprowadzić na orbitę po 4 marca i nie mógł tego zrobić, ponieważ rakieta uderzyła w Księżyc”.

READ  Kosmiczny Teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) został wystrzelony w celu wykrycia ciemnej energii i ciemnej materii

Gray podał wiadomość, a historia wybuchła pod koniec stycznia — ale kilka tygodni później otrzymał e-mail od Johna Giorgini z Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Giorgini zauważył, że tor DSCOVR nie powinien prowadzić dopalacza w pobliżu Księżyca. Próbując pogodzić sprzeczne ścieżki, Gray zaczął ponownie przeglądać swoje dane, odkrywając, że w 2015 r. błędnie zidentyfikował metodę rozszerzonego DSCOVR.

W końcu SpaceX nie był winowajcą. Ale na pewno coś wciąż pędziło w kierunku księżyca. Więc co to było?

Niewielka praca śledcza doprowadziła Graya do ustalenia, że ​​w rzeczywistości był to górny etap chińskiej misji Chang’e 5-T1, misji demonstracyjnej technologii z 2014 r., która położyła podwaliny pod Chang’e 5, która z powodzeniem zwróciła próbkę księżycową na Ziemię w 2020 (swoją drogą Niedawno Chiny ogłosiły, że będą dążyć do tej wzorowej misji powrotowej z większymi ambicjami Powrót próbki Marsa projekt później tej dekady).

Jonathan McDowell Przedstawił pewne dowody potwierdzające, które wydawały się wspierać tę nową teorię tożsamości obiektu.

Zagadka została rozwiązana.

Tyle że kilka dni później chiński minister spraw zagranicznych twierdził, że to nie były ich silniki: zszedł z orbity i wpadł do oceanu wkrótce po wystrzeleniu.

W obecnej formie Grey pozostaje przekonany, że to booster Change 5-T1 trafił na księżyc, sugerując, że sekretarz stanu popełnił uczciwy błąd, mieszając Chang’e 5-T1 z podobnie nazwanym Chang’e 5 (które czy jego booster już zatonął w Oceanie).

W przypadku nowego podwójnego krateru na Księżycu fakt, że zespół LRO był w stanie tak szybko znaleźć miejsce uderzenia, sam w sobie jest imponującym wyczynem. Został odkryty zaledwie kilka miesięcy po zderzeniu, z niewielką pomocą Graya i Jet Propulsion Laboratory, którzy niezależnie zawęzili obszar poszukiwań do kilkudziesięciu kilometrów.

Dla porównania, znalezienie miejsca uderzenia Apollo 16 S-IVB zajęło ponad sześć lat dokładnych badań.

READ  Według badań BIS światowy rynek transportu suborbitalnego i turystyki kosmicznej osiągnie do 2031 roku 2,58 miliarda dolarów.

Relacja Billa Graya z rozszerzonej sagi identyfikacyjnej to: tutaja także jego pozycja na efekt podwójnego otworu. LRO .zdjęcia można znaleźć tutaj.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać oryginalny artykuł.