science

Astronomowie po raz pierwszy dostrzegli światło za czarną dziurą, potwierdzając ogólną teorię względności Einsteina

Coś, na co czekamy: Międzynarodowy zespół astronomów po raz pierwszy wykrył światło spoza czarnej dziury. Przyszłe obserwatoria, takie jak Zaawansowany Teleskop Astrofizyki Wysokich Energii (Ateny), powinny dostarczać obrazy o wysokiej rozdzielczości przy znacznie krótszym czasie obserwacji.

Zespół kierowany przez Dana Wilkinsa z Uniwersytetu Stanforda skupił się na czarnej dziurze o masie 10 milionów mas naszego Słońca i znajdującej się 1800 milionów lat świetlnych od nas w galaktyce zwanej I Zwicky.

Uzbrojeni w teleskopy Europejskiej Agencji Kosmicznej XMM-Newton i NuSTAR NASA astronomowie zaobserwowali jasne rozbłyski światła rentgenowskiego wychodzącego z otoczenia czarnej dziury. Rozbłyski promieniowania rentgenowskiego odbijały się echem od gazu, który wpadał do czarnej dziury, a gdy rozbłyski się cofały, teleskopy były w stanie zadziwiająco wychwytywać mniejsze błyski promieniowania rentgenowskiego o różnych „kolorach”. Były to echa odbijające się od gazu za czarną dziurą.

„Żadne światło, które wpada do tej czarnej dziury, nie gaśnie, więc nie powinniśmy być w stanie zobaczyć niczego za czarną dziurą” – powiedział Wilkins. Powiedziała. „Powodem, dla którego to widzimy, jest to, że czarna dziura zniekształca przestrzeń, zagina światło i owija wokół siebie pola magnetyczne” – dodał.

Za skręcanie przestrzeni odpowiada grawitacyjne przyciąganie czarnej dziury.

Po raz pierwszy astronomowie zaobserwowali światło bezpośrednio zza czarnej dziury, co również pasuje do ogólnej teorii względności Einsteina. jeszcze raz potwierdzając jego przewidywania.

Wyniki zespołu zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie naukowym Natura.

Źródło obrazu: Dan Wilkins

READ  William Shatner ze Star Trek Vima leci w kosmos na pokładzie Blue Original Rocket Jeffa Bezosa: Report

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment