Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie ostrzegają, że rakieta SpaceX na drodze do zderzenia z księżycem

Eksperci ostrzegają, że rakieta SpaceX, która wystartowała prawie siedem lat temu, znajduje się na kursie kolizyjnym z Księżycem.

Wzmacniacz Falcon 9, który został wystrzelony w lutym 2015 r. w ramach międzyplanetarnej misji, krąży po chaotycznej orbicie od czasu, gdy po jego misji zabrakło paliwa.

Oczekuje się, że czterotonowa rakieta uderzy w Księżyc z prędkością 2,58 km/s w pewnym momencie w nadchodzących tygodniach.

Kosmiczne śmieci są śledzone przez Billa Graya, twórcę oprogramowania astronomicznego Guide używanego do monitorowania obiektów bliskich Ziemi, asteroid, mniejszych planet i komet.

Astronom zaapelował do innych obserwatorów, aby pomogli zebrać dane i obliczyć, kiedy rakieta może uderzyć w Księżyc, dochodząc do wniosku, że nastąpi „pewne uderzenie” 4 marca.

Dokładna lokalizacja uderzenia wciąż nie jest znana, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na trajektorię rakiety.

„Kosmiczne śmieci mogą być trochę trudne” – zauważył Grey w Poczta na swojej stronie internetowej Projektu Pluto.

„Mam dość kompletny model matematyczny tego, co robią Ziemia, Księżyc, Słońce i planety i jak ich grawitacja wpływa na obiekt. Mam z grubsza wyobrażenie o tym, ile światła słonecznego wypycha obiekt na zewnątrz, delikatnie odpychając go od słońca.

„Jednak rzeczywiste skutki tego światła słonecznego są trudne do dokładnego przewidzenia. Nie tylko wypycha się na zewnątrz; część odbija się „na boki”.

Długi, cylindryczny kształt obiektu, który obecnie powoli się obraca, oznacza, że ​​pomiary są niejednoznaczne.

Jeśli astronomowie będą w stanie określić dokładną lokalizację uderzenia, mają nadzieję, że Lunar Reconnaissance Orbiter będzie w stanie znaleźć krater, a nawet uchwycić moment uderzenia.

Według Graya jest to pierwszy niezamierzony przypadek uderzenia kosmicznego śmiecia w Księżyc, co czyni go „zainteresowaniem naukowym”, ponieważ krater uderzeniowy zapewni wgląd w geologię tej części księżyca.