Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie odkrywają galaktyczny laser kosmiczny

Astronomowie odkrywają galaktyczny laser kosmiczny

Artystyczna wizja megamasera wykrytego przez radioteleskopy. Źródło: IDIA/LADUMA przy użyciu danych z NASA/StSci/SKAO/MolView

Potężny laser fal radiowych zwany megamaserem został wykryty przez teleskop Meerkat w Afryce Południowej. To rekordowe odkrycie jest najdalszym maserem tego rodzaju, jaki kiedykolwiek odkryto, około pięciu miliardów lat świetlnych od Ziemi.


Światło z Megamasera przebyło 58 miliardów miliardów (58, a następnie 21 zer) kilometrów na Ziemię. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem dr. Marcina Głowackiego, który wcześniej pracował w Międzyuczelnianym Instytucie Astronomii Intensywnej Danych oraz Uniwersytecie Przylądka Zachodniego w RPA.

Dr Glowaki, który obecnie pracuje w węźle Curtin University w Międzynarodowym Centrum Badań Radioastronomicznych (ICRAR) w Australii Zachodniej, powiedział, że gigantyczne urządzenia megafauny powstają zwykle, gdy są dwa galaktyki gwałtownie zderzają się we wszechświecie.

„Kiedy zderzają się galaktyki, zawarty w nich gaz staje się bardzo gęsty i może emitować skupione wiązki światła” – powiedział. „To pierwszy megamaser hydroksylowy obserwowany przez MeerKAT i najdalszy przez kogokolwiek teleskop Nawet dzisiaj. To imponujące, że w ciągu zaledwie jednej nocy obserwacji znaleźliśmy masywne, rekordowe fartuchy. To tylko pokazuje, jak dobry jest teleskop”.

Obiekt, który pobił rekord, został nazwany „Nkalakatha”. [pronounced ng-kuh-la-kuh-tah]— Isulu znaczy „wielki wódz”.

Megamaser został odkryty w pierwszą noc przeglądu, który obejmował ponad 3000 godzin obserwacji za pomocą teleskopu Meerkat, powiedział dr Glowaki.

Zespół wykorzystuje MeerKAT do bardzo głębokich obserwacji wąskich obszarów nieba i będzie mierzyć wodór atomowy w galaktykach od odległej przeszłości do teraźniejszości. Połączenie badań nad rozkoszami hydroksylowymi i wodorowymi pomoże astronomom lepiej zrozumieć, jak wszechświat ewoluował w czasie.

„Mamy zaplanowane dalsze obserwacje megamaserów i mamy nadzieję, że dokonamy kolejnych odkryć” – powiedział dr Głowaki.

MeerKAT jest prekursorem Square Kilometer Array – globalnej inicjatywy budowy największych na świecie radioteleskopów w Australii Zachodniej i Afryce Południowej.


Astronomowie ujawniają najlepszy dotychczas obraz dziwnych i tajemniczych obwodów radiowych w kosmosie


więcej informacji:
Marcin Głowacki i in., LADUMA: luminous megamaser OH wykryty przy z > 0,5. arXiv: 2204.02523v1 [astro-ph.GA]A doi.org/10.48550/arXiv.2204.02523

cytat: Astronomowie odkrywają galaktyczny laser kosmiczny (2022, 7 kwietnia) Pobrane 7 kwietnia 2022 z https://phys.org/news/2022-04-astronomers-galactic-space-laser.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Raport o globalnym rynku usług kosmicznych 2022: