Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie odkryli pierwszy dysk wokół gwiazdy poza Drogą Mleczną

Astronomowie odkryli pierwszy dysk wokół gwiazdy poza Drogą Mleczną

Naukowcy odkryli pierwszą strukturę dysku wokół gwiazdy poza naszą galaktyką, Drogą Mleczną.

Dysk krąży wokół młodej, masywnej gwiazdy tworzącej się w żłobku zwanym N180. Znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce karłowatej sąsiadującej z naszą.

Dysk znajduje się 163 000 lat świetlnych od Ziemi, co oznacza, że ​​jest nie tylko pierwszym dyskiem odkrytym poza naszą galaktyką, ale także najdalszym tego typu dyskiem w historii.

Materia nie może spaść bezpośrednio do gwiazdy. Zamiast tego spłaszcza się, tworząc dysk krążący wokół gwiazdy.

Bliżej gwiazdy dysk obraca się szybciej. Naukowcy odkryli tę różnicę w prędkości za pomocą teleskopów, potwierdzając, że jest to dysk wokół odległej gwiazdy.

Naukowcy widzieli już takie dyski, ale tylko w naszej galaktyce. Naukowcy stwierdzili, że możliwość zobaczenia ich poza Drogą Mleczną to niezwykłe osiągnięcie technologiczne.

Główna autorka badania, dr Anna McLeod z Centrum Astronomii Pozagalaktycznej na Uniwersytecie w Durham, powiedziała: „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dowody na wirującą strukturę w danych ALMA, nie mogłam uwierzyć, że odkryliśmy pierwszy pozagalaktyczny dysk akrecyjny; to był wyjątkowy moment.

„Wiemy, że dyski są niezbędne do powstawania gwiazd i planet w naszej galaktyce, a tutaj po raz pierwszy widzimy na to bezpośredni dowód w innej galaktyce.

„Żyjemy w epoce szybkiego postępu technologicznego, jeśli chodzi o obiekty astronomiczne.

„Możliwość badania powstawania gwiazd w tak niesamowitych odległościach i w innej galaktyce jest bardzo ekscytująca”.

Odkrycia przedstawiono w nowym artykule zatytułowanym „A ewentualny dysk Keplera karmiący masywną młodą gwiazdę optycznie wykryty”, opublikowanym w czasopiśmie Natura.