science

Astronomowie niespodziewanie znajdują dziwny układ planetarny, w którym dzień i noc wyglądają dokładnie tak samo

Astronomowie odkryli dziwną nową planetę zaledwie 35 lat świetlnych od Ziemi, na której dzień i noc wyglądają dokładnie tak samo.

Egzoplaneta, zwana Coconuts-2b, jest gazowym olbrzymem sześć razy masywniejszym od Jowisza i krąży wokół małomasywnego czerwonego karła ponad 900 miliardów kilometrów od niego — 6000 razy więcej niż 151,87 miliona kilometrów między Ziemią a Słońcem.

Jego szeroka orbita i niska temperatura czerwonego karła sprawiają, że dzień wygląda na niebie prawie jak noc, a gwiazda wygląda jak jaskrawoczerwone światło.

Klasyfikacja Coconuts-2b, będąca częścią systemu Coconuts-2, była nieoczekiwana, ponieważ pochodzi od doktoranta Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego, Zhoujiana Zhanga. Coconuts-2b został po raz pierwszy odkryty w 2011 roku przez satelitę Wide-Field Infrared Survey Explorer, ale uważano, że jest to swobodnie unoszący się obiekt, a nie orbitujący wokół gwiazdy.

Coconuts-2b jest również powiązany z gwiazdą o małej masie, zwaną Coconuts-2a, która ma jedną trzecią masy naszego Słońca i jest dziesięć razy mniejsza od naszego liczącego cztery miliardy lat Słońca.

„Z masywną planetą na bardzo szerokiej orbicie dystansowej i z bardzo chłodną gwiazdą centralną, Coconuts-2 reprezentuje układ planetarny bardzo różny od naszego Układu Słonecznego”, Zhang, który dążył do znalezienia szeroko rozstawionych gwiazd towarzyszących wokół gwiazd. za pracę doktorską.

Coconuts-2b to druga najzimniejsza egzoplaneta, jaką kiedykolwiek sfotografowano w temperaturze zaledwie 160°C, a ze względu na jej niską moc wyjściową można ją wykryć tylko za pomocą światła podczerwonego. Z planety uwięzionej od czasu powstania pozostało trochę ciepła, ale wciąż jest ono milion razy słabsze niż ciepło naszego Słońca.

powiedział Michael Liu, z doradcy tezy Zhang.

„Dzięki masowej separacji orbitalnej Coconuts-2b będzie doskonałym laboratorium do badania atmosfery i formowania się młodej gazowej planety olbrzyma”.

READ  Początki i tradycje Gordon Highlanders ujawniają się w nowej przestrzeni wystawienniczej w Aberdeen Museum

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment