Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronauta Tim Peake wspiera plany farm fotowoltaicznych w kosmosie

Brytyjski astronauta Tim Peake poparł pomysł farm fotowoltaicznych w kosmosie, mówiąc, że pomysł jest „całkiem wykonalny”.

Major Peake, pierwszy Brytyjczyk, który odbył spacer kosmiczny, powiedział, że spadający koszt wystrzeliwania ciężkich ładunków na orbitę oznacza, że ​​złożone konstrukcje, takie jak farmy słoneczne, będą mogły wkrótce zostać wystrzelone w przestrzeń kosmiczną.

„Ostatecznie wszystko sprowadza się do twardych liczb” – powiedział. Wyniesienie tysięcy ton sprzętu na niską orbitę okołoziemską jest teraz całkowicie wykonalne.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) badała koncepcję kosmicznych elektrowni słonecznych, przeprowadzając na początku tego roku dwa „studia koncepcyjne”. Ma nadzieję przedstawić UE uzasadnienie biznesowe do 2025 r.

Major Peake, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że agencja obliczyła, że ​​farmy fotowoltaiczne w kosmosie będą opłacalne finansowo, jeśli będzie można wystrzelić ładunki po cenie 1000 funtów za kilogram lub mniej.

„Jak dotąd rzeczywiste koszty wyniosły około 2700 dolarów (2180 funtów) za kilogram” – powiedział w zeszłym tygodniu na szczycie poświęconym technologii energetycznej. „Wprowadzenie na rynek Falcona Heavy może zmniejszyć tę kwotę do około 1500 dolarów, a tak zwany Starship zmniejsza tę kwotę do około 300 dolarów za kilogram”.

Falcon Heavy i Starship to wyrzutnie rakiet zaprojektowane przez SpaceX, firmę lotniczą założoną przez Elona Muska.

W przeciwieństwie do poprzednich wyrzutni rakiet, zaprogramowano ją tak, aby wracała na Ziemię w stanie nienaruszonym i nadawała się do ponownego użycia. Oznacza to, że nie ma potrzeby budowania zupełnie nowej rakiety na każdy start, co sprawia, że ​​cały proces jest tańszy.

Falcon Heavy już transportuje ładunki, takie jak satelity, w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy statek kosmiczny Starship jest w fazie rozwoju. Bezzałogowy lot testowy w kwietniu eksplodował kilka minut po starcie podczas lotu testowego w kwietniu.

READ  Dwa masywne punkty w płaszczu Ziemi dezorientują naukowców swoimi niesamowitymi właściwościami