Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronauta Chris Hadfield opowiada o Elonie Musku i współczesnym wyścigu kosmicznym

Astronauta Chris Hadfield opowiada o Elonie Musku i współczesnym wyścigu kosmicznym

„Każdy astronauta musi dokonać tego osobistego wyboru. Niektórzy wolą zachować to dla siebie, inni dzielą się tym z rodziną lub przyjaciółmi. Uważam jednak, że jest to niesamowite, ciężko wypracowane nowe ludzkie doświadczenie i pomyślałem: muszę się nim podzielić Dlatego o tym piszę, nagrywam o tym muzykę, prowadzę o tym programy telewizyjne, uczę, rozwijam techniki.

Jak wskazuje ta lista, Hadfield wkroczył w swoje życie poorbitalne z prędkością rakiety uciekającej przed grawitacją Ziemi. Jest w drodze do The Big Issue, bo właśnie opublikował swoją piątą książkę, która sprzedała się już w ponad milionie egzemplarzy. Przewodnik astronauty po życiu na Ziemi, tu jesteś I jego książka dla dzieci Najciemniejsza ciemność.

Jego najnowsze prace, Politycznie niezależnyto kontynuacja jego bestsellerowego thrillera o zimnej wojnie Zbrodnie Apollapo raz kolejny przeplatając rzeczywistość z fikcją (lub, jak woli to ująć, z rzeczami, które „mogły się wydarzyć”), aż do uzyskania efektu przyspieszonego pulsu.

Zbrodnie Apolla „W dużym stopniu polegałem na swoim doświadczeniu z lotów kosmicznych” – wyjaśnia. „Politycznie niezależny Ma to wiele wspólnego z moim doświadczeniem jako pilota myśliwca i pilota testowego.

To historia radzieckiego pilota myśliwca, który odwraca się od Rosji, aby wyjawić Zachodowi tajemnice, i mimo że akcja rozgrywa się w 1973 roku, w środku zimnej wojny, jej polityka wydaje się bardzo aktualna. Podczas gdy wojna na Ukrainie w dalszym ciągu sieje niewypowiedziane zniszczenia, świat ponownie dzieli się na dwie przeciwstawne strony.

Hadfield twierdzi, że wojna jest naturalnym stanem ludzkości. „Tylko wtedy, gdy uda nam się jakoś zorganizować i pozwolić cywilizacji zwyciężyć – szczególnie w czasach obfitości – będziemy w stanie znaleźć pokój. Ale to nie jest nasza historyczna norma. Jesteśmy z natury walecznymi, zazdrosnymi i samolubnymi stworzeniami. Wojna w Ukraina jest okropna, ale niestety typowa.”

READ  NASA opóźnia start SpaceX Crew-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz w Centrum Szkolenia Astronautów Jurija Gagarina w Star City pod Moskwą Chris Hadfield od dawna blisko współpracuje ze swoimi rosyjskimi kolegami. Uważa on, że niewłaściwe jest zniekształcanie obywateli kraju działaniami ich przywódców.

„Kiedy byłem pilotem myśliwca w czasie zimnej wojny, Związek Radziecki był zdecydowanie wrogiem. Wspinałem się w środku nocy. Ścigałem się do mojego F-18, pędziłem nad północnym Atlantykiem, aby przechwycić uzbrojone radzieckie bombowce, które ćwiczyli ataki z użyciem broni i wystrzeliwali rakiety Cruise nad Amerykę Północną. „Zarabiałem na życie w latach 80.” – mówi.

Jednak w latach 90. z różnymi przywódcami politycznymi ci sami ludzie w Rosji współpracowali. Pomogłem zbudować ich stację kosmiczną, Mir. Nauczyłem się mówić po rosyjsku i mieszkałem w Rosji przez pięć lat. To, że Rosja ma teraz na czele przerażającego przestępcę, nie oznacza, że ​​wszyscy w Rosji nagle stali się przestępcami.

Trochę Gwiezdny TrekHadfield mówi, że podobna nadzieja żyje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Mimo że tu jesteśmy i zachowujemy się okropnie w niektórych miejscach na świecie, jednocześnie nad naszymi głowami znajdują się jedne z najlepiej wyszkolonych i wybranych osób z 15 różnych krajów, pracujące 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu „Pokojowo dla większego dobra ludzkości.” „To dotyczy Rosji i Stanów Zjednoczonych”.

Oprócz pisania Hadfield zaangażował się także w kształtowanie przyjaznej dla środowiska przyszłości podróży kosmicznych. W tym przypadku pracował ramię w ramię Król Karol I jego Inicjatywa na rzecz Zrównoważonego Rynku, mająca na celu napisanie Astra Carta. Podobnie jak Magna Carta of Space, jej celem jest „zajmowanie się nieskończonymi cudami wszechświata”.

„Zasadniczo” – wyjaśnia Hadfield – „jakie są wspólne ludzkie zasady dotyczące osiedlania się na Księżycu, korzystania z zasobów Księżyca lub zasobów asteroid albo umieszczania obiektów na orbicie okołoziemskiej?” Potrzebujemy wspólnego ducha
zachowania.”

READ  Teleskop Kosmiczny Webba NASA ujawnia migoczący, niewidzialny widok Hubble'a

Astra Carta występuje jako biznesmen-miliarder Elona Muska Richard Branson przekształca przemysł kosmiczny poprzez swoje dwie prywatne firmy – odpowiednio SpaceX i Virgin Galactic. Szybko ci miliarderzy stali się twarzami współczesnego wyścigu kosmicznego, tworząc świat, w którym nie trzeba już być najwyższej klasy pilotem jak Chris Hadfield, aby polecieć w kosmos. Teraz ogromny czek może spowodować utratę grawitacji – chociaż wielkość tej ceny maleje.

Chris Hadfield był doradcą zarówno SpaceX, jak i Virgin Galactic i ma mnóstwo czasu, aby poznać osiągnięcia ich charyzmatycznych i kontrowersyjnych przywódców. Kiedy delikatnie sugeruję, że mogą nie dorównać odważnym kosmicznym ikonom z przeszłości, odpowiada, że ​​nie powinniśmy oczekiwać, że ludzie, którzy robią niesamowite rzeczy, będą zwyczajni.

Mówi, że Branson „pracował w tej firmie od ponad 20 lat, zainwestował własne pieniądze i próbował zbudować odnoszącą sukcesy firmę, która mogłaby sięgnąć kosmosu, i niedawno mu się to udało”. Pochwalam go za to. Wymagało to wizji. Wymagało to wytrwałości i dużej chęci podejmowania ryzyka. A dotarcie tak daleko wymagało dużo jego pracy i zarobków.

„Elon Musk zrewolucjonizował dostęp do przestrzeni kosmicznej, radykalnie obniżył koszty. Wiesz, że co cztery dni wystrzeliwuje statek rakietowy? Dotarł do granic technologii”.

Tak, mogą być dziwni, ale „jeśli chcemy, aby robili jakieś rzeczy niektórzy z najbardziej pomysłowych, podejmujących ryzyko i zdolnych ludzi, nie możemy oczekiwać, że będą to zwyczajni ludzie. Da Vinci był dziwnym człowiekiem. Galileusz był bardzo dziwnym człowiekiem „W przeszłości nie byli to tylko normalni ludzie. Więc wiesz, chcesz mieć to i to, ale nie możesz. I nikt nie jest doskonały. Oczywiście każdy ma wady”.

Dodaje, że tak jak wtedy, gdy wynaleziono samochód lub wzleciały pierwsze samoloty, organy regulacyjne starają się nadrobić zaległości. Po dniach walk powietrznych Hadfield pomaga ustalić te nowe zasady, zachęcając sektor kosmiczny do działania „w sposób korzystny dla ludzkości”.

Okładka książki dysydenta

Politycznie niezależny Autor: Chris Hadfield Już dostępny (Quercus, 20 funtów).Można go kupić od Sklep z głównymi problemami na Bookshop.org, która pomaga wspierać The Big Issue i niezależne księgarnie.

READ  Administrator NASA Bill Nelson z optymizmem podchodzi do eksploracji kosmosu jako wspólnego wysiłku komercyjnego i rządowego

Artykuł pochodzi z magazynu The Big Issue, którego celem jest zapewnienie osobom bezdomnym, długotrwale bezrobotnym i marginalizowanym możliwości zarobku. Aby wesprzeć naszą pracę, kup egzemplarz!

Jeśli nie możesz skontaktować się z lokalnym dostawcą, nadal możesz kliknąć Tutaj Aby subskrybować The Big Issue już dziś lub zrobić prezent Subskrypcja Do przyjaciela lub członka rodziny.

Można także zakupić jednorazowe wersje Sklep z głównymi problemami Lub aplikację Big Issue, dostępną już od Sklep z aplikacjami Lub aplikacje Google.