Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronauci z Shenzhou-14 przeprowadzają eksperymenty naukowe na orbicie, przygotowując się do kosmicznego spaceru _ 英语 频道 _ 央视 (cctv.com)

PEKIN, 6 lipca (Xinhua) – Oczekuje się, że wysiłki naukowe na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej przyniosą owoce, ponieważ astronauci z Shenzhou-14 poświęcili więcej czasu na eksperymenty mikrograwitacyjne na module rdzenia orbitalnego Tianhe od jego wejścia miesiąc temu.

Chińska stacja kosmiczna została zaprojektowana jako wielofunkcyjne laboratorium kosmiczne, które może pomieścić 25 eksperymentalnych szafek do badań naukowych. Chińska załogowa agencja kosmiczna opublikowała aktualizacje wideo z kosmosu, które pokazują, że główna jednostka stacji jest wypełniona sprzętem badawczym, a eksperymenty na orbicie obejmują szereg dyscyplin, w tym mikrobiologię, fizykę i medycynę.

Trzyosobowa załoga przeprowadziła testy mikrobiologiczne na próbkach wody, powietrza i powierzchni, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę podczas sześciomiesięcznego lotu kosmicznego. Zainstalowali również urządzenie do redukcji i uzupełniania dwutlenku węgla w swoich tropikalnych domach.

W najnowszej aktualizacji trio przechodziło badanie wzroku i szkolenie w zakresie pomocy medycznej.

Komandor Qin Dong testuje skafander kosmiczny w ramach przygotowań do nadchodzących spacerów kosmicznych z modułu laboratoryjnego Wentian, którego start zaplanowano na ten miesiąc.

Szafy eksperymentalne zainstalowane w Wentianie pozwolą astronautom przeprowadzać eksperymenty na molekułach, komórkach, tkankach i narządach przy użyciu różnych metod wykrywania online, takich jak światło widzialne, fluorescencja czy mikroskopia.

Jednak nie chodziło tylko o eksperymenty i budowę stacji kosmicznej dla trio. Utrzymują również przyzwoitą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym na orbicie.

Ostatnie filmy uchwyciły ich podczas ćwiczeń na bieżniach i rowerach treningowych, aby zmniejszyć wpływ ekspozycji na mikrograwitację na organizm.

Astronauta Liu Yang, ubrany w jasnoróżową kamizelkę, składa kolorowe papierowe gwiazdki dla przyjemności i zbiera je w szklanej butelce. Od czasu opublikowania go przez chińską agencję kosmiczną na stronie mikroblogowej Sina Weibo we wtorek, wideo zgromadziło ponad 1,2 miliona wyświetleń.

Niektóre doniesienia medialne łączą działalność rozrywkową Liu z tym, co powiedziała przed misją: „Piszę błogosławieństwo dla jej dzieci »w gwiazdach« podczas lotu kosmicznego”.

READ  Astronomowie identyfikują realistyczną planetę z dwoma słońcami — taką jak „Tatooine” z Gwiezdnych wojen

„Oczekuję, że zwróci butelkę pełną gwiazd” – skomentował jeden z użytkowników mediów społecznościowych.

Wu Dawei, zastępca głównego projektanta systemów astronautów w chińskim programie kosmicznym, pochwalił załogę Shenzhou-14 jako „młody, energiczny i rygorystyczny zespół o dobrych warunkach fizycznych, operacyjnych i psychicznych”.

Chiny wystrzeliły statek kosmiczny Shenzhou-14 5 czerwca, wysyłając trzech astronautów Chen Dong, Liu Yang i Kai Xuzhi na swoją stację kosmiczną w sześciomiesięcznej misji. Podczas pobytu na orbicie załoga zobaczy dwa moduły laboratoryjne, pojazd towarowy Tianzhou-5 i załogowy statek kosmiczny Shenzhou-15, które zadokują z modułem bazowym stacji kosmicznej.