science

Astra celuje pod koniec sierpnia na kolejny start z satelitą kosmicznym Space Force

Rakieta 3.2 wystartuje 15 grudnia 2020 r. z Kodiak na Alasce.

Jon Krause / Astra

Notowany na giełdzie producent rakiet Astra rozpocznie swoje pierwsze starty w tym roku jeszcze w tym miesiącu, w celu przeniesienia ładunku Pentagonu na orbitę.

„Siły kosmiczne czekają teraz na premierę demonstracyjną z oknem, które rozpocznie się 27 sierpnia”, powiedział CNBC dyrektor generalny Astry, Chris Kemp.

Ten start jest pierwszym z dwóch samolotów, które Astra nabyła w ramach kontraktu z Programem Testów Kosmicznych Sił Kosmicznych USA, który ma się odbyć jeszcze w tym roku. Okno startowe będzie działać przez 16 dni, do 11 września.

Astra’s Rocket 3 wystartuje z kompleksu Pacific Spaceport na wyspie Kodiak na Alasce. Ładunek to mały eksperymentalny satelita sił kosmicznych.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Astrą w tej misji i wierzymy, że pokazuje to tanie, mobilne i responsywne możliwości startu” – powiedział w oświadczeniu dyrektor ds. testów kosmicznych, pułkownik Carlos Quinones.

Akcje Astry wzrosły o 2% w czwartkowym obrocie przedrynkowym w porównaniu z poprzednim zamknięciem na poziomie 8,25 USD za akcję.

Testy ogniowe pierwszego stopnia silnika rakietowego Delphin w dniu 15 marca 2021 r.

Jon Krause / Astra

Akcje Astry spadły o 36%, odkąd firma zakończyła fuzję SPAC i rozpoczęła handel na Nasdaq. Akcje wzrosły powyżej 15 dolarów za akcję w kilka dni po debiucie, ale w ostatnich tygodniach spadły do ​​poziomu blisko 8 dolarów za akcję.

Zapytany o cenę akcji swojej firmy Kemp powiedział, że wierzy, że „akcjonariusze i klienci docenią, że jesteśmy tutaj zgodnie z harmonogramem” w związku ze zbliżającą się premierą Astry, o której firma wcześniej mówiła, że ​​nastąpi tego lata.

„Doceniamy cierpliwość naszych akcjonariuszy, gdy budujemy i uruchamiamy rakiety, abyśmy mogli zacząć osiągać zyski” – powiedział Kemp.

Z siedzibą w Alameda w Kalifornii — na skraju Zatoki San Francisco — Astra kończy przygotowania do następnej rakiety w swojej kwaterze głównej, a Kemp mówi, że spodziewa się wysłać pojazd startowy na Alaskę „w przyszłym tygodniu lub dwóch”. Kemp zauważył, że kilkuosobowy zespół startowy Astry będzie potrzebował „tydzień lub dwa na Alasce, żeby wszystko było gotowe”.

READ  Virgin Galactic ponownie otwiera sprzedaż miejsc do turystyki kosmicznej od 450 000 USD

Kemp powiedział, że Astra jest nadal „na dobrej drodze”, aby w tym roku przeprowadzić w sumie trzy starty, zanim zaczęła zwiększać produkcję i operacje, aby rozpocząć starty w tempie miesięcznym do końca roku.

Zauważył również, że Astra ma „ponad 50 startów w naszym biznesie zaległym”, a więcej informacji oczekuje się, gdy firma ogłosi wyniki za drugi kwartał 12 sierpnia.

ulepszenia rakiet

Astra, wiceprezes ds. produkcji Bryson Gentile, po lewej, i dyrektor generalny Chris Kemp biorą w połowie rakietę.

Michał Arkuszz | CNBC

Astra przetestuje również aktualizacje swojego systemu Rocket 3 przy następnym uruchomieniu. Ostatni start firmy w grudniu dotarł w kosmos, ale rakieta znalazła się w niewielkiej odległości od orbity.

„To naprawdę pozwala naszemu zespołowi zweryfikować kilka ulepszeń naszego systemu rakietowego i startowego” – powiedział Kemp.

Podczas gdy poprzednia premiera „przekroczyła nasze oczekiwania”, Astra nauczyła również wielu sposobów na ulepszenie swojej rakiety. Po pierwsze, samochód pozostawał paliwem zarówno w górnym, jak i dolnym stopniu zbiornika rakiety, więc Astra poprawiła system zarządzania paliwem. Firma wydłużyła również nieco rakietę, dodając w sumie pięć stóp, i uprościła awionikę na górnym stopniu rakiety, aby używać tylko jednej płyty głównej.

„Integruje wiele awioniki pierwszego stopnia, więc mamy dużo masy do załadowania” – powiedział Kemp.

„Jeśli ta podróż się powiedzie, będziemy szczęśliwi, a jeśli nie, wiele się nauczymy” – dodał Kemp.