science

Asteroida jest wypełniona wieloma metalami szlachetnymi, które czynią każdą osobę na Ziemi miliarderem

NASA rozpoczęła misję zbadania asteroidy o wartości ponad 10 000 biliardów dolarów – która podobno zawiera tak wiele metali szlachetnych, że każdy na Ziemi stałby się miliarderem, gdyby jego cenny ładunek został podzielony między ludzi.

Psyche 16 – po raz pierwszy zauważony w marcu 1852 roku – to kosmiczna skała o szerokości 124 mil, która będzie głównym celem projektu NASA, którego start zaplanowano na sierpień 2022 roku.

Sonda dotrze do asteroidy cztery lata później, na początku 2026 roku.

Artystyczne wrażenie statku kosmicznego Psyche

(NASA)

Będzie to pierwsza eksploracja świata metalu, a nie skał i lodu. „W przeciwieństwie do większości innych asteroid, które są skalistymi lub lodowymi ciałami, naukowcy uważają, że asteroida 16 Psyche jest typem M (metalicznym) złożonym głównie z podobnego do Ziemi metalicznego żelaza i niklu” – powiedział NASA.

Asteroida znajduje się między Marsem a Jowiszem. według codzienna pocztai Uważa się, że są „pozostałością protoplanety, która została zniszczona” przez uderzenie i ucieczkę „kiedy uformował się Układ Słoneczny”.

Psyche 16 będzie przedmiotem projektu NASA 2022

(NASA)

Od tego czasu zespół z Kalifornii stworzył nową mapę temperatury, aby pomóc NASA zrozumieć właściwości powierzchni asteroidy. Obrazy w podczerwieni kosmicznej skały zwykle dostarczają trochę danych równych jednemu pikselowi, ale naukowcy mogą uzyskać rozdzielczość 50 pikseli.

„Wyniki są krokiem w kierunku rozwiązania zagadki pochodzenia tego niezwykłego obiektu, który według niektórych jest częścią jądra złowrogiej protoplanety” – powiedzieli naukowcy z najnowszego badania.

Odkryli, że jej powierzchnia składała się w co najmniej 30 procentach z metalu, a inne skały na powierzchni zawierały ziarna minerałów.

„Uważamy, że części jąder, płaszczy i skorupy tych ciał nawet dzisiaj pozostają w formie asteroid” – dodała Catherine de Claire, profesor nadzwyczajny nauk planetarnych i astronomii z Caltech. „Jeśli to prawda, to daje nam to jedyną realną szansę na badać bezpośrednio rdzenie ciał podobnych do planet.

READ  Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA wykrywa przerażające „buczenie” poza naszym Układem Słonecznym

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment