Czytelnik zapytał mnie, czy wiem coś o Jacku Pattonie, polskim kowboju. Przeprowadziłem wywiad z Pattonem raz czy dwa w programie radiowym WGY w latach 80-tych.
Patton był muzykiem, autorem tekstów, zwolennikiem zdrowej żywności, aktorem i rodem z Amsterdamu.
Witryna HillbillyMusic.com podaje, że Patton nazywa się Frank Aloysius Bikoch. Jego ojciec pracował w Mohawk Carpet Mills i prawdopodobnie zmienił nazwisko na Patton, ponieważ było zbyt wielu innych pracowników fabryki o nazwisku Pikuch.
Jack Patton grał tradycyjną polską muzykę na weselach i lokalnych salach tanecznych na skrzypcach i akordeonie.
Patton miał zespół kowbojski pod koniec lat 30., zwany Pals of the Saddle według HillbillyMusic.com, jednak w reklamach prasowych zespół był określany jako Pals of the Range.
Przeniósł się do Hollywood w 1939 roku, ponieważ Columbia Pictures zamierzała wykorzystać jedną z jego piosenek. Patton został powołany do wojska podczas II wojny światowej. HillbillyMusic poinformował, że miał słaby wzrok i widział ograniczone zadanie naprawy uszkodzonego samolotu w Biloxi w stanie Mississippi.
Wydaje się, że Columbia Pictures wykorzystała Cowboy Polka, jedną ze swoich piosenek, w „Swing in the Saddle”, w której znalazła się muzyka tria Nat King Cole’a.
Patton spotkał autora piosenek o imieniu Eden Ahbez i pomógł przekonać Nata Kinga Cole’a do nagrania przeboju Ahbeza „Nature Boy”.
Patton mógł również pomóc autorowi piosenek Stanowi Jonesowi przedstawić piosenkę Jonesa „Ghost Riders in the Sky” niezwykle popularnemu Vaughnowi Monroe w 1949 roku. Jednak biografia Jonesa nie wspomina o Pattonie.
Patton wrócił do aglomeracji, otworzył sklep ze zdrową żywnością, dawał audycje radiowe i grał ze swoim zespołem. W pewnym momencie HillbillyMusic.com poinformował, że Patton ma sześć sklepów ze zdrową żywnością.
Od 1949 do 1965 prowadził eleganckie ranczo o nazwie Sunset Ranch w Broadalbin.
Nagrane ogłoszenie z 1952 r. donosiło, że Patton daje program ze swojej farmy Lansing Beach w Broadalpine przez stację radiową WROW w Albany. W reklamie z 1955 roku w gazecie Schenectady podano, że Patton prowadził wówczas Ranczo Lansing Beach, przemianowane na Sunset Ranch, które ciągnęło gigantycznego konia i transmitowało przez Gloversville WENT.
Roamin’ Around, felieton w Lider Herald z 1976 roku, donosił, że Patton pojawił się w filmie nakręconym głównie w Brazylii pod tytułem „Inspiracja: polski kowboj znowu jedzie”.
W felietonie wyrażano nadzieję, że film będzie popularny w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Europie, a zwłaszcza w Polsce.
Patton mieszkał w Nashville, kiedy zmarł w latach 90. lub później. Kupiłem tam studio nagraniowe.
Moje rozmowy z Pattonem zaaranżował muzyk country i prezenter radiowy Dusty Miller. Miller, którego prawdziwe nazwisko brzmi Elmer Rossi, miał oddział o nazwie Colorado Wranglers.
Szwagier Millera, Barry Frank, występował z zespołem Miller’s Band. Frank był popularnym inżynierem radiowym w aglomeracji.
Miller przez cały dzień zaopatrywał się w automaty do papierosów w okolicy. W kolejnych latach dostarczał leki z apteki Jay Park Avenue lokalnym klientom.
Dusty Miller był promowany jako rozrywka na Baton Sunset Ranch 4 lipca 1957 roku.
Colorado Wranglers przebyli długą drogę w amsterdamskim Bob Barze. Millerowi udało się włączyć audycję radiową w Amsterdamie do swojego harmonogramu do lat osiemdziesiątych.
Najnowszy program radiowy Millera na WCSS zawierał wywiady z niezliczonymi osobistościami Amsterdamu, od barmanów przez byłych gospodarzy talk show po piosenkarzy country.
„Uwielbiam muzykę country, ponieważ pokazuje życie takim, jakie jest” – powiedział Miller.
Kiedy zmarł w 1998 roku, Dusty Miller został pochowany ubrany w piękne kowbojskie ubrania.
Więcej z Gazety Codziennej:
Kategorie: opinia
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz