Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Armia UE „oddzieli Europę od sojuszników Wielkiej Brytanii i USA” – „Margaret Thatcher miała rację” | świat | Aktualności

Sir John Redwood, poseł ds. Brexitu i konserwatywny parlamentarzysta, powiedział, że sama Europa jest zbyt zależna od NATO i USA, jeśli chodzi o jej potrzeby obronne, nie wspominając o żadnym innym miejscu na świecie. Beppe Pizzoli, redaktor naczelny La Voce Repubblicana, oficjalnej gazety Włoskiej Partii Republikańskiej, oraz Stefano Magni, dziennikarz i eseista, profesor geografii ekonomicznej na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Mediolanie, zaatakowali blok w artykuł, który napisał na stronie think tanku Facts4EU.

I przemawiali za Josepem Borrellem, czołowym dyplomatą UE, który zasugerował, że chaotyczne wycofanie się USA z Afganistanu posłuży jako „katalizator” dla bloku do utworzenia stałej sekcji wojskowej.

Początkowo raporty wskazywały, że Borrell chciał 50 000 żołnierzy interwencyjnych, ale przemawiając po spotkaniu ministrów obrony UE w zeszłym tygodniu, przekonywał, że 5 000 żołnierzy wystarczy.

Wśród obrońców armii unijnej jest prezydent Francji Emmanuel Macron, a temat poruszyła również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – mimo że ani Francja, ani rodzime Niemcy pani von der Leyen nie wydają rocznie na obronę 2% PKB. corocznie przez NATO.

Na poparcie swoich argumentów Pezzoli i Magney przytoczyli kilka historycznych notatek dotyczących idei armii UE przez byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, w tym jej deklarację z 2002 r., że Bruksela pozycjonuje się jako „rywal” zarówno dla Zjednoczone Królestwo. i Stany Zjednoczone.

Dodali: „Pani Thatcher zamknęła sprawę dwie dekady temu. Z militarnego punktu widzenia obrona europejska jest mrzonką.

Z politycznego punktu widzenia stara się oddzielić Europę od jej sojuszników za Atlantykiem i kanałem La Manche.

tylko w: Proszę, Emmanuelu! Brytyjczycy być może będą musieli kupić francuskie indyki na Boże Narodzenie

Prawda jest taka, że ​​obrona Europy jest silnie uzależniona od udziału NATO i Stanów Zjednoczonych.

READ  Amerykański dron rozbił się po zderzeniu z rosyjskim samolotem

„Unia Europejska musi wnieść większy wkład do NATO, jeśli ma wzmocnić swoją obronę”.

Lee Evans, dyrektor generalny 4 Fakty UE, dla Express.co.uk: „Przez wiele lat Facts4EU.Org argumentował, że jeśli 27 krajów UE nie może wydawać w pobliżu NATO minimum 2% PKB na obronę, jaką mają szansę? własne realistyczne siły wojskowe?

Z najnowszych danych agencji statystycznej Unii Europejskiej Eurostat, opublikowanych 27 sierpnia 2021 r., wynika, że ​​średnie wydatki na obronę w UE27 wynoszą zaledwie 1,2% PKB. Według Eurostatu wydatki Niemiec wyniosły zaledwie 1,1 procent.

„Przez dziesięciolecia kraje UE najwyraźniej nie były w stanie zapłacić za siebie”.

Evans dodał: „Ten artykuł autorstwa czołowych włoskich sceptyków UE wskazuje na oczywiste dla UE.

„Cieszymy się, że to zrobili, ponieważ ta informacja nie wydaje się być szeroko rozpowszechniana w Unii Europejskiej ani w miejscach takich jak Waszyngton.

Ocena włoskich autorów, że każda koncepcja utworzenia przez Unię Europejską własnych wiarygodnych sił zbrojnych jest „ciastem w przestworzach”, jest niemal życzliwa dla UE.

„Sugerujemy, aby 27 państw członkowskich UE zaczęło przepychać się najpierw do NATO, zanim rozważą pojęcia wielkości, które są obecnie nieosiągalne”.

Margaret Thatcher o armii Unii Europejskiej:

„Musimy rozwijać Unię Zachodnioeuropejską nie jako alternatywę dla NATO, ale jako środek wzmocnienia wkładu Europy we wspólną obronę Zachodu”. Przede wszystkim w czasach zmian i niepewności w Związku Radzieckim i Europie Wschodniej musimy zachować jedność Europy i postanowić, że cokolwiek się stanie, nasza obrona jest pewna.

(Przemawiając w Brugii 20 września 1988 r.)

Na pozór wydaje się cudowne, że Europejczycy są teraz bardziej zainteresowani obroną kontynentu.Jednak prawdziwe dążenie do oddzielnej europejskiej obrony jest takie samo, jak dążenie do wspólnej europejskiej waluty – to znaczy utopijnej projekt stworzenia wspólnej waluty europejskiego supermocarstwa, które mogłoby rywalizować z Ameryką na arenie światowej.

READ  Putin został oskarżony o „szalony delirium” w związku z zarzutami, że Ukraina próbowała rozprzestrzeniać broń biologiczną za pośrednictwem ptaków wędrownych i owadów.

(Przemawiał w 1999 r., po wojnie w Kosowie, kiedy ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie sprzeciwiał się co do zasady wspólnej europejskiej obronie)

„Jeśli Europejczycy naprawdę chcą zwiększyć swój wkład w NATO, mogą to udowodnić teraz. Mogą zwiększyć wydatki wojskowe. Mogą szybko przekształcić swoje armie w profesjonalne legiony, jak armie Wielkiej Brytanii. Mogą pozyskać bardziej zaawansowaną technologię”. Ale: „Nie sądzę, że celem jest dzielenie tej samej sfery z USA, ale konkurowanie z nią. To jest prawdziwy cel europejskich planów obronnych i Wielka Brytania nie powinna być jego częścią”.

(Przemawiając w 2002 r., kiedy problem pojawił się ponownie po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r.)