Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aresztowanie premiera Sudanu i innych przywódców w pozornej próbie zamachu stanu | Sudan

Sudańskie Ministerstwo Informacji poinformowało, że premier Sudanu i inni prominentni członkowie rządu tymczasowego zostali aresztowani w ramach próby zamachu stanu przeprowadzonej przez wojsko.

Ministerstwo podało, że „wspólne siły wojskowe” aresztowały cywilnych członków Rady Suwerenności i członków rządu i zabrały ich w nieujawnione miejsce. Dodał, że premier Abdalla Hamdok odmówił wydania oświadczenia popierającego zamach stanu.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony wojska. Sudańska telewizja państwowa nadaje jak zwykle.

Główna prodemokratyczna grupa polityczna Sudanu, Sudanese Professionals Association, powiedziała, że ​​aresztowano co najmniej pięciu wyższych urzędników państwowych i wezwała ludzi do wyjścia na ulicę, aby stawić czoła temu, co wydawało się być zamachem stanu. Grupa zgłosiła również przerwy w dostawie sygnału internetowego i telefonicznego w kraju.

Świadek Reutera widział połączone siły armii i potężne paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia stacjonujące na ulicach Chartumu.

Sudan od tamtej pory jest na krawędzi Nieudany zamach stanu w zeszłym miesiącu Wywołała gorzkie oskarżenia między wojskowymi i cywilnymi grupami, które miały dzielić władzę po obaleniu byłego autokratycznego przywódcy Omara al-Bashira w 2019 roku. Próba zamachu stanu zmusiła konserwatywnych islamistów, którzy chcą rządu wojskowego przeciwko tym, którzy masowo obalili al-Bashira protesty. W ostatnich dniach oba obozy wyszły na ulice w demonstracjach.

Według urzędników wśród zatrzymanych znajdują się Hamdok, minister przemysłu Ibrahim Sheikh, minister informacji, Hamza Balloul, członek Rady Suwerennej, Muhammad al-Faki Suleiman oraz Faisal Muhammad Salih, doradca medialny Hamdoka.

Jak podaje oficjalna strona jego biura na Facebooku, aresztowano również Aymana Khaleda, gubernatora stanu, który obejmuje stolicę Chartum.

Jeffrey Feltman, specjalny wysłannik USA w Rogu Afryki Afryka Kto spotkał się w weekend z sudańskimi przywódcami wojskowymi i cywilnymi w celu rozwiązania narastającego konfliktu, powiedział, że Waszyngton był „głęboko zaniepokojony” doniesieniami o przejęciu wojska.

Saudi Professionals Alliance, główna koalicja aktywistów w powstaniu przeciwko al-Baszirowi, wezwała swoich zwolenników do mobilizacji po tym, co określiła jako aresztowanie członków gabinetu. Grupa powiedziała w oświadczeniu: „Wzywamy masy, aby wyszły na ulice i okupowały je, zamknęły wszystkie drogi szlabanami, zorganizowały powszechny strajk robotniczy, nie współpracowały z puczistami i używały obywatelskiego nieposłuszeństwa do konfrontacji z nimi”. Serwis społecznościowy Facebooka.

NetBlocks, grupa, która śledzi niepokoje w Internecie, powiedziała w poniedziałek, że zaobserwowała „znaczące zakłócenia” w połączeniach stacjonarnych i mobilnych w Sudanie z kilkoma dostawcami.

„Metryki potwierdzają raporty użytkowników, które pokazują zakłócenia w sieci zgodne z wyłączeniami Internetu” – powiedziała grupa rzeczników. „Zakłócenia prawdopodobnie ograniczą swobodny przepływ informacji online i wiadomości o incydentach w terenie”.

Z Associated Press i Reuters

READ  Chińskie akcje spadają po globalnym zamieszaniu wokół Evergrande