Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Archeolodzy witają „odkrycie snu” odkryciem sarkofagu w pobliżu Kairu | archeologia

Od tysięcy lat jest umieszczony w komorze grobowej w stanie nienaruszonym. Teraz z głębin piasku w pobliżu Kairu wyłonił się wspaniały egipski sarkofag, ku podnieceniu archeologów, którzy opisali go jako doniosłe „odkrycie marzeń”.

Gigantyczny granitowy sarkofag pokryty jest płaskorzeźbami poświęconymi Ptah im Weah, który zarządzał skarbcem króla Ramzesa II, największego faraona Egiptu.

Ola El-Ajezy, emerytowany profesor z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze, odkrył go w Sakkarze, starożytnym cmentarzu około 20 mil na południe od Kairu. W zeszłym roku Al-Ajezi, który kieruje ekspedycją archeologiczną w tym miejscu, odkrył grób Petah Em Wea na powierzchni. Teraz znalazłem jego podziemną komnatę grobową z sarkofagiem, który może ujawnić więcej o tych, którzy później rządzili Egiptem Tutanchamon.

Profesor Al-Ajizi został opuszczony do kolumny, w której odkryto sarkofag.

Na środku dziedzińca cmentarza zespół Al-Ajeziego odkrył wierzchołek pionowego szybu wskazującego przejście do komory grobowej. Ale ten szyb okazał się tak głęboki, na 8 metrów, że usunięcie całego piasku zajęło tylko tydzień za pomocą wiadra przymocowanego do ręcznej wciągarki linowej. Następnie Al-Ajizi wcisnęła się do tego wiadra i powoli, niebezpiecznie schodziła w dół szybu. Na dole ze zdziwieniem znalazła sarkofag.

National Geographic Kamery uchwyciły to wszystko podczas kręcenia ostatniego sezonu wykopalisk do ośmioodcinkowego serialu dokumentalnego, Zaginione skarby Egiptuktóry rozpocznie się w Wielkiej Brytanii 2 października.

Niezwykle rzadko można znaleźć kompletny sarkofag w oryginalnym grobowcu. Al-Ajezy powiedział: obserwator: „Odkrycie tego sarkofagu w pierwotnym miejscu wejścia do grobu było bardzo ekscytujące, ponieważ jest to sarkofag właściciela grobowca, co nie zawsze ma miejsce. Czasami sarkofag pochodzi od innej osoby w późniejszym okresie, kiedy grób był używany w późniejszych okresach. Ale tym razem tak nie jest”.

Powiedziała, że ​​tytuły Ptah Im Wea podane w hieroglifach potwierdzają jego bliskość z królem, udowadniając, że pełnił on „bardzo ważną rolę w administracji w tym czasie”.

Dodała, że ​​na sarkofagu wygrawerowano emblematy bóstw, w tym bogini nieba Nut na wieczku, a skrzynię pokryto otwartymi skrzydłami, by chronić zmarłego.

Jej zespół zbada go teraz, aby rozwikłać pełną historię życia Petah Em Weah.

Peter Der Manuelian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Harvarda, powiedział: „Sakkara jest jednym z najważniejszych grobowców, zarówno królewskich, jak i nie-królewskich, w ciągu tysięcy lat egipskiej historii. Ten egipski zespół dodał kolejny ważny rozdział do historii tego miejsca ”.

Oxford University Press ma zamiar opublikować książkę Manuelana Spacer wśród faraonów: George Reisner I świt współczesnej egiptologiibiografia największego amerykańskiego archeologa, który kierował wieloma wykopaliskami i zdawał sobie sprawę ze znaczenia Saqqary.

Manuelan powiedział o El-Ajezy: „Zawsze cieszę się, widząc egipskich archeologów dokonujących tych odkryć.

Arka Ptah Umm Wei
Sarkofag Ptah Em Wea: Bogini Nieba Nut, z rozpostartymi skrzydłami, aby chronić zmarłych, jest wygrawerowany na piersi. Zdjęcia: Rebecca Naunheimer / Windfall Films

Istnieje długa historia zachodnich archeologów wykonujących tę pracę. Wspaniale jest więc zobaczyć ich znaleziska – a fakt, że jest egipską archeologiem i archeologiem, jest bardzo mile widziany”.

Tom Cook, producent serialu dokumentalnego, pochwalił El-Ajezy i jej „cudowne odkrycie”: „Jest babcią, jest po siedemdziesiątce i nadal wykonuje tę naprawdę niebezpieczną pracę”.

Wskazując, że kawałek przykrycia oderwał się, wskazując, że starożytni rabusie ukradli skarby grobowe, powiedział: „Te groby [were] Łupieżcy grobowców są tak często najeżdżani, że nie ma gwarancji, że będzie tam coś ekscytującego. Więc dopiero kiedy dotarli do tego ostatniego pokoju, zdali sobie sprawę, że naprawdę jest tam coś niesamowitego.

READ  Władze Izraela kontrolują biura NSO Group po ujawnieniu Pegasusa | Izrael