Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Archeolodzy są zdumieni brytyjską jaskinią „Mystic” wypełnioną ludzkimi kośćmi | nauka | Aktualności

Wyspy Brytyjskie mają jedne z najbardziej nierównych wybrzeży na świecie, a wiele z nich pozostało odciętych od kraju. Liczne nieprzeniknione i skomplikowane kompleksy jaskiń zdobią wybrzeże, z których niektóre zostały odkryte przez starożytnych ludzi tysiące lat temu. Wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Szkocji znajduje się Seria jaskiń Cofsiana północ od Inverness.

Wśród niektórych z najbardziej niedostępnych jaskiń w kraju naukowcy muszą prześledzić swoją drogę wzdłuż niebezpiecznych ścian klifowych i poruszać się po śliskim mchu.

Zespół, który odkrył jaskinię w ostatnich latach i prace, które wykonali, został omówiony podczas Smithsonian Channel film dokumentalnyTajemnicza Brytania: Mumie.

Jak sugeruje tytuł, to, co naukowcy znaleźli w jaskini, było niespodzianką: dowody mumifikacji.

Jest to proces typowo kojarzony z Egiptem w Afryce Północnej, ale, jak zauważył narrator dokumentu, jaskinie Cofsia są jednymi z „najbardziej mistycznych stanowisk archeologicznych w Wielkiej Brytanii”.

Dowody wskazują, że 3000 lat temu Brytyjczycy z epoki brązu byli mniej świadomi, a może nawet mniej przestraszeni, potencjalnych negatywnych konsekwencji związanych z wspinaniem się po ścianie jaskini, przeprowadzając „niebezpieczną podróż w kółko niosąc swoje zwłoki” w imię Bóg Wszechmogący.

„W czasach prehistorycznych podjęcie wysiłku i podróż byłaby naprawdę trudna i trudna do zrobienia” – powiedział dr Lindsey Buster, badacz z Uniwersytetu w Edynburgu.

Wierzy, że starożytni tak często odwiedzali jaskinię, ponieważ „było w tym miejscu coś, co nadało jej mistyczne, a może nawet magiczne właściwości”.

„Kiedy archeolodzy zaczęli tu prowadzić wykopaliska, ziemia była pełna ludzkich kości” – powiedział dr Poster.

tylko w: Archeolodzy zastanawiali się nad szkieletem, który został „zwinięty w dziurę”

Dr Poster dodał: „Nie jest to coś, czego byśmy się spodziewali, gdy zagłębimy się w witrynę sprzed 3000 lat.

„To naprawdę ważne odkrycie”.

Kość mogła kiedyś być częścią całego, w pełni umięśnionego zwłok, zwłok zachowanych w wyjątkowych warunkach w Coffsey, gdzie w powietrzu jest sól – ale naukowcy nie mają pewności.

READ  „Historyczne” zdjęcia Jamesa Webba pokazują egzoplanety z niespotykaną szczegółowością | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Zespół znalazł dowody na to, że w pewnym momencie w jaskini zapalił się ogień „w tym samym czasie, gdy rzekomo porzucane są ciała”.

Dym pomógłby zachować zwłoki i części ciał, a narrator zauważył, że odgłosy konserwowanych zwłok przez palenie i solenie „podobnie jak mumifikacja”.

Dr Poster podejrzewa, że ​​niektórzy ludzie przybyli do jaskiń specjalnie po to, by zabalsamować szczątki swoich przyjaciół i krewnych.

Powiedziała: „Myślę, że kiedy zwłoki zaczęły być przynoszone do jaskini i zachowywały się w sposób, w jaki normalnie nie zachowywałyby się w miejscach naziemnych, być może te cechy były bardzo dobrze rozpoznane i stały się fabryką dla ludzi, którzy wracają ponownie i ponownie na przestrzeni wieków, aby złożyć swoich zmarłych”.

Wśród serii Caves najbardziej znana jest Jaskinia RzeźbiarzaKtóra wywodzi swoją nazwę od inskrypcji piktyjskich (język wymarły), które zdobią ściany jego wejść.

Uważa się, że rysunki pochodzą od około 600 do 800 rne i zostały znalezione podczas wykopywania jaskini przez Sylvię Benton w latach 1928-1930.

Jaskinia Rzeźbiarza została ponownie wykopana w 1979 roku przez Iana i Alexandrę Shepherd, wykopaliska, które przyniosły duży zbiór elementów metalowych z późnej epoki brązu, artefaktów z rzymskiej epoki żelaza, a także kości ludzkich.