Archeolodzy odkryli fundamenty i piwnice slumsów, które były częścią getta warszawskiego podczas II wojny światowej, a także kilka artefaktów z budynku.
Fragmenty parteru, piwnicy i podwórza dużego domu mieszkalnego odkryto w zeszłym tygodniu przy ulicy Mordechaja Anielewicza, nazwanej na cześć jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.
Odsłonięty budynek to nieistniejąca już ulica Gęsia 33. Uważa się, że został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku
„Apartament został skutecznie zburzony przez Niemców po upadku powstania w getcie warszawskim, podobnie jak sąsiednie budynki przy dawnej ulicy Kęskiej” – powiedział serwisowi informacyjnemu Michał Grabowski, kierownik prac archeologicznych na tym stanowisku. TVN Warszawa.
Przy ulicy Gęsiej 33 przez pewien czas mieściła się Szkoła Pielęgniarstwa przy Starym Szpitalu Żydowskim w Warszawie, która została przeniesiona pod adres od ulicy Mariańskiej po rozpoczęciu przez hitlerowców planowej deportacji Żydów z getta do obozów zagłady. Lato 1942 roku.
Nowe zdjęcia z powstania w getcie warszawskim zostały ujawnione po tym, jak zostały znalezione na strychu przez rodzinę polskiego strażaka, który przemycił do getta aparat fotograficzny, aby potajemnie go nosić. https://t.co/jtkUUMvmBl
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 stycznia 2023 r
Przed wojną ulica Gęsia była gęsto zaludniona i mieściła wiele budynków mieszkalnych, ale w czasie okupacji hitlerowskiej w listopadzie 1940 roku została w całości włączona do getta warszawskiego. W tym czasie centralne więzienie getta, zwane Gęsiówką, znajdowało się przy ul..
Więzienie zostało przekształcone w obóz koncentracyjny w 1943 roku i wyzwolone w następnym roku podczas Powstania Warszawskiego (wydarzenie odrębne od powstania w getcie), którego wielu uwolnionych więźniów żydowskich wstąpiło w szeregi polskich powstańców.
W styczniu 1945 r. na Gęsiówce komunistyczna bezpieka zaczęła więzić polskich przeciwników nowego stalinowskiego reżimu. Obiekt ostatecznie rozebrano w latach 60.
W przeciwieństwie do dawnego więzienia, większość budynków przy ul. Gęsiej nie przetrwała końca wojny. W 1955 r. ulicę przemianowano na imię Mordechaja Anilewicza, przywódcy ruchu oporu Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Warszawska policja prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia zabytkowej bramy z budynku będącego częścią murów getta utworzonego przez niemieckich okupantów dla mieszkających w mieście Żydów podczas II wojny światowej. https://t.co/J1aCYC7fqb
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 stycznia 2023 r
Grabovski powiedział DVN, że obecnie trwają wykopaliska na obszarze około dwóch tysięcy metrów kwadratowych w ramach przygotowań do nowego budynku na tym terenie. Ponieważ może zawierać garaż podziemny, archeolodzy będą musieli najpierw zbadać teren.
„Znaleźliśmy również przedmioty osobiste związane z użytkowaniem tego mieszkania, takie jak sprzęt kuchenny, zastawa stołowa i pozostałości kilku monet. Najstarsze pochodzą z okresu carskiego, z końca XIX wieku” – powiedział Grabowski.
Grabowski powiedział PAP, że na miejscu znaleziono także lampy, sztućce, popielniczkę oraz butelki po lekach i perfumach.
„Dla warszawiaków i dla tych, którzy interesują się historią Warszawy, myślę, że takie obiekty związane z życiem ówczesnych ludzi są bardzo interesujące. Każdy z tych obiektów to inna historia człowieka” – powiedział PAP.
W Warszawie ma powstać pomnik upamiętniający Archiwum Ringelbluma, zbiór dokumentów opisujących życie w getcie żydowskim w mieście pod okupacją nazistowską.
Został zakopany pod ziemią podczas Holokaustu i odzyskany po wojnie https://t.co/uPuzrayI9m
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 stycznia 2021 r
Według Grabowskiego prace archeologiczne na tym terenie potrwają jeszcze dwa, trzy miesiące, ale dokładny los znalezionych fundamentów jest obecnie niejasny.
Andrzej Mizera, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, zapytany przez TVN, czy obrońca państwa może zmusić dewelopera do zabezpieczenia i odsłonięcia znalezionych fundamentów, powiedział: wartość. „
Getto warszawskie było największym z nazistowskich gett podczas II wojny światowej i Holokaustu. Niemiecka likwidacja getta skłoniła żydowskie podziemie do wzniecenia powstania, które stało się największym pojedynczym aktem antysemityzmu w czasie wojny.
W mieście odsłonięto mural przedstawiający kobiety, które walczyły w powstaniu w getcie warszawskim.
Dzisiejsze obchody rocznicowe poświęcone są „żywotnej, ale zapomnianej” roli kobiet w największym akcie antysemityzmu podczas Holokaustu. https://t.co/vdSOTX8RKb
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 kwietnia 2021 r
Źródło głównego obrazu: Muzeum Getta Warszawskiego / Facebook
Anna Hackett jest zastępcą redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w Irish Independent News & Media Group.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Szef Yad Vashem potępia wydarzenia w Polsce – The Forward
Die Welt: Niemcy przejmą inicjatywę Polski z komisją w sprawie rosyjskich wpływów
Stopy procentowe NBP bez zmian, możliwa gołębia retoryka | pstryknąć