Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Apple ogranicza alternatywne sklepy z aplikacjami i płatności do UE ze względu na ryzyko złośliwego oprogramowania, phishingu i oszustw

Apple ogranicza alternatywne sklepy z aplikacjami i płatności do UE ze względu na ryzyko złośliwego oprogramowania, phishingu i oszustw

W Dokumentacja deweloperska Apple przedstawia ogólnosystemowe zmiany w europejskim sklepie App Store i wyjaśnia, dlaczego alternatywne sklepy z aplikacjami, alternatywne opcje płatności i inne aktualizacje są ograniczone do UE.


Apple twierdzi, że zmiany te powodują znaczne ryzyko dla użytkowników i programistów, wprowadzając „nowe możliwości zwalczania złośliwego oprogramowania, oszustw, nielegalnych i złośliwych treści oraz innych zagrożeń prywatności i bezpieczeństwa”.

Ponadto Apple twierdzi, że aktualizacje osłabiają jego zdolność do „wykrywania, zapobiegania i podejmowania działań” wobec złośliwych aplikacji, a także do wspierania użytkowników dotkniętych problemami z aplikacjami pobranymi spoza App Store.

„Ograniczamy te zmiany do Unii Europejskiej, ponieważ obawiamy się ich wpływu na prywatność i bezpieczeństwo naszych użytkowników, co pozostaje naszą gwiazdą polarną” – napisał Apple.

Aby zmniejszyć ryzyko, Apple wymaga, aby alternatywne sklepy z aplikacjami przeszły proces uwierzytelniania, który sprawdza, czy nie ma złośliwego oprogramowania i wirusów, ale Apple nie ocenia zawartości aplikacji. Chociaż dokumentacja dodałaby zabezpieczenia, Apple twierdzi, że alternatywny system App Store wiąże się z ryzykiem.

Dystrybucja alternatywna, jeśli nie jest właściwie zarządzana, stwarza zwiększone ryzyko dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników i programistów. Obejmuje to ryzyko związane z instalowaniem oprogramowania od nieznanych twórców, które nie podlega wymaganiom programu Apple Developer Program, instalowaniem oprogramowania naruszającego integralność systemu poprzez złośliwe oprogramowanie lub inny złośliwy kod, dystrybucją pirackiego oprogramowania oraz narażeniem na nielegalną, niechcianą i szkodliwą zawartość ze względu na niską zawartość i standardy moderacji oraz zwiększają ryzyko oszustw, oszustw i nadużyć. Apple ma mniejsze możliwości eliminowania tych zagrożeń oraz zapewniania klientom wsparcia i zwrotu kosztów w związku z tymi problemami. Nawet przy zastosowaniu zabezpieczeń wiele z tych zagrożeń pozostaje.

W przyszłości Apple planuje nawiązać kontakt z UE, społecznością programistów i użytkownikami z UE na temat wpływu alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Poza UE twórcy aplikacji muszą w dalszym ciągu normalnie korzystać ze „App Store” i systemu zakupów w aplikacji.

READ  New EA Studio Cliffhanger Games ogłasza nadchodzący tytuł oparty na filmie Marvela Czarna Pantera