Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Apokalipsa: data śmierci Słońca po tym, jak eksperci ustalą, że Ziemia ma je połknąć | nauka | Aktualności

Słońce ma około 4,6 miliarda lat i astronomowie uważają, że obecnie jest w średnim wieku. W 2018 roku zespół międzynarodowych astronomów powiedział, że najbardziej prawdopodobnym skutkiem śmierci Słońca byłaby mgławica planetarna, świetlista bańka gazu i pyłu.

Ale wcześniej istniały dowody kwestionujące, czy to prawda. Mimo to wielu badaczy zgodziło się, że przed ostatecznym odejściem, za pięć miliardów lat, Słońce zamieni się w czerwonego olbrzyma.

Jądro gwiazdy ma się skurczyć, ale zewnętrzne warstwy rozciągnęłyby się na orbitę Marsa i pochłonęłyby w tym procesie Ziemię, gdyby nadal tam były.

Dowody wskazują, że życie na Ziemi prawie na pewno skończyłoby się wcześniej.

To dlatego, że jasność Słońca wzrasta o około 10% co miliard lat.

Zwiększona jasność spowoduje, że wszystkie ziemskie oceany wyparują, przez co powierzchnia będzie zbyt gorąca, by mogła się uformować woda – podstawa naszej diety.

Ale chociaż naukowcy w pewnym stopniu zgadzają się z okresem czerwonego olbrzyma, niewiele wiadomo o okresie po nim.

Tak było do 2018 roku, kiedy w badaniach wykorzystano modelowanie komputerowe, aby ustalić, że podobnie jak 90 procent innych gwiazd, najbardziej prawdopodobnym wynikiem byłoby skurczenie się Słońca z czerwonego olbrzyma do białego karła, kończące ostatecznie swoje życie jako karzeł. Mgławica planetarna.

Czytaj więcej: Czarne dziury Drogi Mlecznej mogą połknąć Ziemię

Model danych stworzony przez autorów badania przewiduje cykl życia różnych typów gwiazd, aby poznać jasność mgławic planetarnych związanych z różnymi masami gwiazd.

Eksperci mają teraz jasny model pomiarowy dla naszej największej gwiazdy – Słońca – który pokazuje, że będzie żyła tylko przez chwilę dłużej niż poprzednie szacunki.

„Mamy teraz nie tylko sposób na zmierzenie obecności gwiazd na przestrzeni kilku miliardów lat w odległych galaktykach, w zakresie, który jest niezwykle trudny do zmierzenia, ale także ustaliliśmy, co zrobi Słońce, gdy umrze” – dodał. Ziegelstra.

READ  Brytyjska firma kosmiczna Wannabe, „supermocarstwo”, płaci 1,6 miliona funtów szterlingów za osiem projektów badawczych • The Register