Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Anuluj i zarezerwuj: pięć rzeczy, które rząd obiecał zrobić do Bożego Narodzenia

Anuluj i zarezerwuj: pięć rzeczy, które rząd obiecał zrobić do Bożego Narodzenia

Nowy rząd obiecał zabrać się do pracy, wyznaczając cele podczas kampanii wyborczej i negocjacji koalicyjnych, aby rozpocząć najważniejsze reformy przed Bożym Narodzeniem.

Teraz, po zaprzysiężeniu nowych ministrów, nowy premier Christopher Luxon twierdzi, że pierwszym zadaniem jego rządu będzie ukończenie krajowego planu 100-dniowego i rozpoczęcie prac nad jego wdrażaniem w tym tygodniu.

Poprzez umowy koalicyjne i zobowiązania przedwyborcze nowy rząd złożył także szereg innych obietnic dotyczących polityki i zmian, które wprowadzi w nadchodzących tygodniach. Po poniedziałku pozostało już tylko 20 dni roboczych do przerwy letniej, z czego tylko dziewięć to dni posiedzeń parlamentu.

Do Bożego Narodzenia rząd pod przewodnictwem Luxonu obiecał:

1 – „Środki ostrożności przeciwko” aktualizacjom Międzynarodowych przepisów zdrowotnych.

Zgodnie z porozumieniem koalicji z NZ First jest to jedna z najpilniejszych kwestii, którymi musi się zająć nowy rząd. Chociaż większość polityk ma ostateczny termin przed Bożym Narodzeniem, czyli „tak szybko, jak to możliwe”, obietnica dotycząca „środków ostrożności przed” bieżącymi aktualizacjami Światowej Organizacji Zdrowia powinna zostać wdrożona w tym tygodniu.

Pierwsza umowa sojusznicza Nowej Zelandii stanowi: „Do 1 grudnia 2023 r. należy zachować rezerwę wobec proponowanych poprawek do Przepisów zdrowotnych WHO”.

Międzynarodowe przepisy zdrowotne to wieloletnie zasady i standardy zarządzania epidemiami chorób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje obecnie nad aktualizacją tych zasad. W rzeczywistości były dyrektor generalny ds. zdrowia Nowej Zelandii, Sir Ashley Bloomfield, jest członkiem grupy roboczej mającej pomóc w aktualizacji protokołów pandemicznych.

Krajowy przywódca Christopher Luxon został premierem w Government House wraz z wicepremierem na rok 2025, przywódcą ACT Davidem Seymourem.

David Unwin/Post

Krajowy przywódca Christopher Luxon został premierem w Government House wraz z wicepremierem na rok 2025, przywódcą ACT Davidem Seymourem.

IHR, utworzona w 2005 r., powstała mniej więcej w czasie obaw związanych z epidemią ptasiej grypy i SARS, powiedział dr Michael Baker, epidemiolog z Uniwersytetu Otago. Ale same zasady nie były nowe.

READ  S&P Global obniża prognozę wzrostu dla Indii, ogólnie pomniejsza rynki wschodzące

„Poprzedni system obowiązywał od dziesięcioleci i zapewniał krajom podstawę do zgłaszania, czy doświadczają ognisk chorób zakaźnych, które mogą stanowić ryzyko dla międzynarodowych podróży i handlu” – wyjaśnił Baker.

Powiedział, że zasady te zostały po raz pierwszy sformułowane około sto lat temu jako część prawa morza. Statki będą miały obowiązek zgłaszania stanu zdrowia swojej załogi i pasażerów przed dokowaniem.

Kiedy zasady zostały zaktualizowane w 2005 r., Baker powiedział, że wszyscy członkowie WHO zaakceptowali je.

Aktualizacje, których zakończenia Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się dopiero w połowie przyszłego roku, mają na celu aktualizację przepisów w związku z pandemią Covid-19.

2- Zniesienie ustawy o godziwych płacach.

Ustawa Fair Pay Act została uchwalona pod koniec ubiegłego roku i weszła w życie niecały rok temu. Prawo dopuszczało w pewnych okolicznościach prowadzenie negocjacji zbiorowych na poziomie sektorowym.

Po negocjacjach między przedstawicielami biznesu a związkami zawodowymi w zatwierdzonych sektorach ustawa o godziwej płacy ustaliłaby „minimalne standardy” zatrudnienia w tych sektorach.

Standardy minimalne mogą obejmować stawki płacy minimalnej, stawki za nadgodziny i kary oraz proces podwyżki płac. Uprawnienia związane z płacą minimalną mogą być specyficzne dla regionu, a nie zapewniać ochronę na poziomie krajowym.

Partia Narodowa stwierdziła, że ​​to nowe prawo szkodzi produktywności i biznesowi. W umowie koalicyjnej z ACT rząd zobowiązał się do uchylenia ustawy o godziwej płacy do Bożego Narodzenia.

Wicepremier Winston Peters rozmawia z mediami po oficjalnym zaprzysiężeniu rządu w poniedziałek w Government House.

David Unwin/Post

Wicepremier Winston Peters rozmawia z mediami po oficjalnym zaprzysiężeniu rządu w poniedziałek w Government House.

3- Odwiedź Australię.

Po złożeniu w poniedziałek zaprzysiężenia na premiera Luxon powiedział reporterom w Government House, że chce odwiedzić Australię i premiera Anthony’ego Albanese „przed Bożym Narodzeniem”.

4- Anulować reformy Rządu Pracy (RMA).

Rząd Partii Pracy rozpoczął masową reformę ustawy o zarządzaniu zasobami (RMA), złożonego – budzącego powszechne oburzenie – aktu prawnego, który reguluje wszystko, od podziału terenu na strefy, po poziom hałasu, jaki może wytwarzać fabryka, oraz ochronę świeżej wody.

READ  Alexandre Porto i Gabriel Sonina zostali wybrani do reprezentacji USA

Pod rządami byłego ministra środowiska Davida Parkera poprzedni rząd planował podzielić RMA na dwa różne akty prawne: ustawę o środowisku naturalnym i budowlanym oraz ustawę o planowaniu przestrzennym.

Jednym z ostatnich działań rządu laburzystów było przyjęcie tych ustaw w sierpniu. Według nowego rządu te bardzo szczegółowe przepisy zostaną uchylone „do Bożego Narodzenia”.

Zarówno umowy koalicyjne ACT, jak i NZ First zawierały postanowienia uchylające przepisy dotyczące wymiany RMA, przy czym umowa NZ First dodała termin świąteczny.

Minister rozwoju regionalnego Shane Jones i minister finansów Nicola Willis spotykają się z Thomasem, najmłodszym z ministra transportu Simona Browne’a, przed formalnym zaprzysiężeniem na stanowiska ministrów.

Glenn McConnell/personel

Minister rozwoju regionalnego Shane Jones i minister finansów Nicola Willis spotykają się z Thomasem, najmłodszym z ministra transportu Simona Browne’a, przed formalnym zaprzysiężeniem na stanowiska ministrów.

5- Napisanie i wydanie „mini budżetu”.

Minister finansów Nicola Willis twierdzi, że rząd pracuje już nad opracowaniem „minibudżetu” przed Bożym Narodzeniem.

Opublikowany w okolicach maja roczny budżet rządowy to ogromny dokument zawierający prognozy finansowe i gospodarcze wraz z listą nowych wydatków, nowych oszczędności i wydatków powtarzalnych.

Przed wyborami Willis obiecał opublikować „minibudżet” przed Bożym Narodzeniem. W miarę kontynuowania negocjacji zaczęła skupiać się na słowie „mini”, utrzymując jednak, że zaktualizowany budżet rządu będzie gotowy przed Świętami Bożego Narodzenia.

Powiedziała, że ​​minibudżet określi priorytety rządu i wskaże, gdzie zostaną dokonane cięcia, aby uwzględnić te nowe priorytety. Do głównych priorytetów National należały obniżki podatków, przywrócenie odliczeń odsetek właścicielom i zapewnienie obniżek podatku dochodowego. Jednak umowy koalicyjne obejmowały także obszary nowych wydatków, takie jak fundusz infrastruktury regionalnej NZ First o wartości 1,2 miliarda dolarów.