Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Anonimowy: grupa hakerów, która wypowiedziała Rosji wojnę elektroniczną |  Ukraina

Anonimowy: grupa hakerów, która wypowiedziała Rosji wojnę elektroniczną | Ukraina

CZmagania Ybera toczą się w cieniu, ale w przypadku rosyjskiej inwazji na UkrainaJest to grupa nazywająca się Anonimami, która wydała najbardziej publiczną deklarację wojny. Pod koniec czwartku grupa hakerów napisała na Twitterze z konta powiązanego z AnonymousYourAnonOne, że reżim Władimira Putina jest w jego zasięgu.

W następnych dniach grupa przyznała się do kilku incydentów cybernetycznych, w tym rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” – w których strona staje się niedostępna w wyniku bombardowania ruchem – które zniszczyły rządowe i rządowe strony internetowe. Rosja Dziś serwis informacyjny wspierany przez państwo. Ataki DDoS najwyraźniej nadal działały w niedzielne popołudnie, a oficjalne strony Kremla i Ministerstwa Obrony były nadal niedostępne.

Anonimowy powiedział również, że włamał się do bazy danych Ministerstwa Obrony, podczas gdy w niedzielę grupa rzekomo włamała się do rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych, rozpowszechniając treści proukraińskie, w tym pieśni patriotyczne i zdjęcia z inwazji.

Charakter grupy jako nieformalny kolektyw Utrudnia to ostateczne przypisanie tych ataków Anonimowi. Jamie Collier, konsultant z amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem, powiedział: „Powiązanie tej aktywności bezpośrednio z Anonymous może być trudne, ponieważ prawdopodobnie podmioty docelowe będą niechętne do ujawnienia odpowiednich danych technicznych. osiągnięcia w prowadzeniu tego rodzaju działalności są bardzo zgodne z ich umiejętnościami.”

Jego celami w przeszłości były CIA, Kościół Scjentologiczny i Państwo Islamskie, chociaż kongregacja została wstrząśnięta z powodu Liczba aresztowań W Stanach Zjednoczonych na początku 2010 roku ożywiła aktywizm po zamordowaniu George’a Floyda. Były członek Anonimowy określił jego zasadę przewodnią jako „anty-ucisk”.

READ  Justin Welby: Przywódcy polityczni muszą traktować przeciwników jak istoty ludzkie

Russia Today publicznie przypisała problemy ze swoją stroną internetową Anonimowi i twierdziła, że ​​ataki pochodziły ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak grupa opublikowała własną „deklarację wojny”. Rzecznik kanału powiedział: „Po oświadczeniu Anonymousa witryny RT RT stały się celem powszechnych ataków DDoS z prawie 100 milionów urządzeń, z których większość znajduje się w Stanach Zjednoczonych”.

Z kolei cyberaktywność wobec Ukrainy została dotychczas wyciszona, pomimo powszechnych oczekiwań, że rosyjski atak wojskowy na ten kraj będzie połączony z cyfrowym szokiem i podziwem. Ukraińskie strony internetowe zostały przed atakiem dotknięte atakami DDoS, w tym ukraińskie Ministerstwo Obrony i PrivatBank, największy bank komercyjny Ukrainy, ale nie było nic na skalę Atak na Petyę W 2017 r. – kiedy niszczycielski atak złośliwego oprogramowania przypisywany Rosji zniszczył komputery na Ukrainie i na całym świecie. Cloudflare, amerykańska firma technologiczna, która chroni firmy przed atakami DDoS, określiła odmowę wstępnych lotów serwisowych w zeszłym tygodniu jako „stosunkowo skromną”. Rządy Wielkiej Brytanii i USA oskarżyły już Moskwę o poprzedni zestaw ataków DDoS na ukraińskie strony internetowe w dniach 15-16 lutego.

Podobnie jak w przypadku ataków zgłaszanych przez Anonim, salwy DDoS mają na celu szerzenie zamieszania i niszczenie morale, podczas gdy złośliwe oprogramowanie może powodować ogromne, nieodwracalne szkody. NotPetya, tak zwany wirus wycieraczek, który został wprowadzony do oprogramowania do rozliczania podatków używanego przez ukraińskie firmy, ale rozprzestrzenił się na inne kraje, spowodował szkody o wartości 10 miliardów dolarów (7,5 miliarda funtów) na całym świecie poprzez trwałe szyfrowanie komputerów.

W zeszłym tygodniu Ukrainie zadano śmiertelny cios Wypróbuj atak mopem, za pośrednictwem nowej serii złośliwego oprogramowania o nazwie HermeticWiper, które uniemożliwia ponowne uruchomienie komputerów. Jednak zasięg ataku pozostawił tylko kilkaset maszyn uszkodzonych, a jego zasięg geograficzny poza Ukrainą ograniczył się do Łotwy i Litwy.

READ  COVID-19: Minister spraw zagranicznych Liz Truss, która przemawiała dzisiaj do Izby Gmin, mówi, że uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa | Wiadomości polityczne

W innych miejscach konfliktu dochodziło do elektronicznych potyczek. Częściowe ograniczenia były nałożone na facebook przez rosyjski rząd po tym, jak urzędnicy oskarżyli sieć społecznościową o cenzurowanie mediów wspieranych przez państwo na platformie, co skłoniło Facebooka do Blokuj reklamy Z rosyjskich mediów państwowych. Platforma YouTube firmy Google zakazała również reklam w mediach państwowych. Inny amerykański gigant technologiczny, Elon Musk, zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na Ukrainie za pośrednictwem satelitów Starlink, podczas gdy rząd ukraiński otwarcie poszukuje międzynarodowych darowizn w postaci kryptowaluty i otrzymał w odpowiedzi miliony dolarów.

Jednak cyberwymiar konfliktu na Ukrainie był do tej pory mało istotny. Kieran Martin, profesor praktyki w Blavatnik School of Government na Uniwersytecie Oksfordzkim i były szef brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, mówi, że internet odegrał „niezwykle małą rolę” w konflikcie, przynajmniej do tej pory.

„Aktywność cybernetyczna Rosji przeciwko Ukrainie jest obecna, ale odpowiada rosyjskiemu cybernękaniu tego kraju od lat. Podobnie, z tego, co widzimy, reakcja Zachodu na Rosję nie miała jeszcze silnego komponentu cybernetycznego” – chodziło o surowe sankcje. Wszystko to może się zmienić. Zachód ma rację, pozostając w pogotowiu na zwiększoną aktywność cybernetyczną.