Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Andreas Horvath o „Lillian Secrets” we współpracy z Ulrichem Seidl

Powrót do Karlowych Warów Intl. Na festiwalu filmowym, na którym jego krótkometrażowy dokument „Sceny z nocy emerytowanego portiera” został nagrodzony w 2006 roku, Austriak Andreas Horvath postanowił skupić się na swoim pierwszym filmie fabularnym „Lilian”, zwracając się do uczestników „Future Frames”, aby promować europejski film podczas ekskluzywna klasa mistrzowska. Spektakl, już w siódmej edycji, prezentuje 10 młodych reżyserów z Europy i ich najnowsze prace, wybrane przez zespół artystyczny KVIFF.

Zainspirowany prawdziwą historią Lillian Aling, Rosjanki mieszkającej w Nowym Jorku, która w latach 20. postanawia wrócić do ojczyzny, film jest wynikiem niepokoju Horvatha.

„Byłem na festiwalu filmowym w Montrealu i postanowiłem pojechać do Toronto. Często to robię – niekoniecznie oglądam wszystkie filmy, ale chodzę do muzeów, zwiedzam miasto. Moi znajomi mieli gościa i opowiedział mi o tym Alling, która zniknęła podczas swojej podróży, okazała się nieuchwytną postacią.”

Został odkryty przez niektórych pracowników w Kolumbii Brytyjskiej. Wyszła z lasu niedożywiona, ledwo mówiąca po angielsku i powiedziała: „Jestem Rosjanką i chcę wrócić do Rosji”. Dwie lokalne gazety napisały artykuły o tej „szalonej kobiecie” i tak ta historia przetrwała.

Horvath, wyobrażając sobie go na nowo we współczesnej scenerii, nakręcił film w ciągu jednego roku z polską debiutantką Patricią Blanc. Pozyskawszy do pomocy potężnego sojusznika Ulrich Seidl, znany z trylogii „Raj”, wcielił się w rolę producenta.

„Byłem na małym festiwalu filmowym i spotkałem tego Litwina. Powiedział, że potrzebujemy austriackiego producenta i bez zastanowienia poszedłem na Ulricha Seidla. Właśnie wyjaśniłem nazwę! Trzy dni później Ulrich zadzwonił, chcąc się spotkać „, powiedział: przyznając, że inni potencjalni współpracownicy zmagali się z jego luźnymi planami fabuły i brakiem tekstu.

„Nie wiem, czy w końcu spodoba mu się ten film, nie jestem pewien. Ale nie ma wielu ludzi, którzy rozumieją proces jego tworzenia. Nigdy nie przekraczam budżetu, ale zabieram dużo czasu ” – zawsze mówi Seidl – dodał, odnosząc się do filmu Walkabout Nicholasa Rogge, dramatu z 1971 roku o dwóch porzuconych braciach na australijskim buszu, jako kolejnej ważnej inspiracji.

READ  Meghan Markle zarumieniła się na biało — zupełnie jak w dniu swojego ślubu

„Myślę, że opierał się na 30-stronicowej obróbce. Nie było scenariusza, synu reżysera [producer Luc Roeg] Wcielając się w chłopca, jechali dwoma autobusami i rozmawiali z miejscowymi. Moim celem również była praca w ten sposób.

W odpowiedzi na pytanie uczestnika zaniepokojonego tym, że czarnoskórzy nie są reprezentowani w filmie, Horvath przyznał, że wiele scen trafiło do redakcji.

„Przyszło mi do głowy dopiero później, gdy ktoś zadał to samo pytanie. Kręciliśmy z czarnymi w Nowym Jorku i Cleveland. Ładne widoki, ale musieli odejść. Poza tym sposób, w jaki poszliśmy, nie spotyka się tam tak wielu czarnych, – powiedział, wskazując również na północnoamerykańską naturę kontynentu jako „antagonistę” Lillian w filmie. Horvath sam wcielił się w rolę „Lillian”, a także zapewnił ścieżkę dźwiękową, która dała niemy głos protagonisty. Witamy wkład Planika na starcie w podróży, ale też w razie potrzeby uciekał się do bardziej praktycznych rozwiązań.

„Niestety jest kilka zdjęć, których nie zrobiłem. Nie było cholernej zorzy polarnej, więc znaleźliśmy odpowiednie na tej stronie. Mogli używać ich do wygaszaczy ekranu lub czegoś takiego, ale były 4K, były tanie i mieli zorzę polarną. Co możesz zrobić?

Podczas siódmej edycji EFP „Future Frames” – The Next Generation of European Cinema pokazano filmy Matthiasa Seppachera (Austria), Hyuna Loreza (Belgia), Glen by Grant (Dania), niemieckiego Goluba (Estonia), Jerry’ego Hoffmanna (Niemcy) , Marcel Farkas (Węgry), Nina Palmadotir (Islandia, Chorwacja, USA), Magdalena Jagiewska (Polska), Kacina Hronikova (Słowacja) i Irene Albanel Melado (Hiszpania).