Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Analiza: Partia Wschodnioeuropejska zakończyła się dwucyfrowymi ukąszeniami inflacji

ESTGUM, Węgry, 5 sierpnia (Reuters) – W ciągu kilku tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę główne gospodarki Europy Zachodniej zaczęły słabnąć. Jednak daleko od Wschodu był to okres boomu dzięki podwójnym podwyżkom płac i hojnym dotacjom rządowym w niektórych krajach.

Nigdy więcej.

Gwałtowne spowolnienie sprzedaży detalicznej i pogarszające się wskaźniki zaufania pokazują, że kryzys związany z kosztami utrzymania ogarnął wschodnią flankę Europy, a ludzie muszą teraz zmierzyć się z trudną oceną rzeczywistości, ponieważ uparta dwucyfrowa inflacja obniża ich dochody, podczas gdy ceny żywności rosną w górę 15 % – 22% i gwałtownie rosną koszty energii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Konsumpcja gospodarstw domowych spada, a analitycy obniżają swoje prognozy PKB i zbliża się groźba ogólnoeuropejskiej recesji.

Rodziny zaczynają zaciskać pasy. Polacy wyjeżdżają na krótsze wakacje, Czesi oszczędzają na rachunkach w restauracjach, niektórzy szukają drugiej pracy, a na Węgrzech – gdzie w czerwcu sama inflacja żywności wyniosła 22,1% rocznie – ludzie obniżają rachunki na artykuły spożywcze i zakupy dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku jako waluta forint podnosi ceny importowe.

„Pewnego dnia poszedłem do piekarni i bochenek chleba kosztował 550 forintów. Idę następnego dnia i kosztuje 650. Na litość boską!” , powiedział Laius, 73-letni mężczyzna robiący zakupy na targu w północnym mieście Esztergom nad Dunajem.

Wraz ze swoim rowerem Lagos, który nie ujawnił swojego nazwiska, powiedział, że wzrost cen żywności pochłonął część jego miesięcznej emerytury i nie będzie w stanie zapłacić wyższych rachunków za media, które wzrosną po zakończeniu rządu. Miesiąc zniósł pułapy cenowe dla tzw. gospodarstw domowych o wysokim zużyciu.

Więc robi własne plany.

„Mogę ogrzewać gazem, ale też drewnem… bo mam piec kaflowy. Więc przeniesiemy się z żoną do jednego pokoju, nagrzejemy piec, założymy ciepłe swetry i tak pooglądamy telewizję”.

READ  Nail Polish Market 2022 - Ostatnie wydarzenia, analiza importu i eksportu, uczestnicy rynku, prognozy 2022-2030 - Shanghaiist

Na Węgrzech wzrost sprzedaży detalicznej (HURETY = ECI) zwolnił do 4,5% rocznie w czerwcu z 10,9% w maju, przy czym sprzedaż mebli i artykułów elektronicznych spadła o 4,3%, co wskazuje na wpływ masowych ulg podatkowych i przekazów od premiera Wiktora. Rząd Orbána osłabł przed kwietniowymi wyborami.

Dane pokazały, że wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce również spowolnił do 3,2% w ujęciu zanualizowanym w czerwcu z 8,2% w maju, podczas gdy skorygowana w Czechach sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów i motocykli spadła w czerwcu o 6,0% rok do roku po spadku o 6,6% w maju. Piątek.

„Rodziny w znaczący sposób zareagowały na rosnące koszty życia, a konsumpcja rzeczy zaczyna zwalniać” – powiedział Peter Verovacs, analityk ING w Budapeszcie.

Według sondażu przeprowadzonego w piątek przez Narodowy Bank Węgier, banki komercyjne spodziewają się popytu na kredyty i zaostrzenia warunków kredytowych w drugiej połowie.

napinanie paska

Wydaje się, że spowolnienie popytu krajowego, wyższe stopy procentowe, cięcia wydatków rządowych i wyższe koszty przedsiębiorstw spowodują osłabienie wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej w drugiej połowie tego roku i jego gwałtowne spowolnienie w 2023 roku.

Citigroup powiedział, że węgierska gospodarka może wzrosnąć o prawie 5% w 2022 roku, ale istnieje ryzyko pogorszenia prognozy 1% na przyszły rok.

„Ryzyko, że ceny energii będą nadal rosły przez dłuższy czas, jednocześnie utrzymując dwucyfrową inflację nawet do 2023 r., a nasze zaktualizowane wewnętrzne prognozy dla strefy euro wskazują na ryzyko spadkowe” – powiedziała.

Węgierski bank centralny nadal prognozuje wzrost o 2,0%-3,0% na 2023 r., a nowe prognozy opublikuje we wrześniu.

Według rządowych prognoz, polska gospodarka ma wzrosnąć o 3,8% w tym roku i 3,2% w 2023 roku.

Czeski Bank Centralny, który jako pierwszy wezwał w czwartek do wstrzymania cyklu podwyżek stóp, spodziewa się recesji na początku roku, ponieważ uważa, że ​​gospodarka skurczy się o 0,4% w czwartym kwartale 2022 r. i 1% w pierwszym kwartale roku. 2023.

READ  Majchrzak nokautuje drugie nasionko Musetti z Tata Open, Vesely kłania się

Gubernator Alice Michel powiedziała: „Nasz scenariusz bazowy obejmuje łagodną recesję – recesję techniczną – mamy dwa kolejne kwartały ze spadkiem kwartalnym… To byłaby zdrowa recesja, pozwalająca również na obniżenie inflacji”.

O ile latem nadal można spodziewać się boomu w turystyce, Polacy zaczęli oszczędzać na wycieczkach, jak podaje portal turystyczny Noclegi.pl.

– Widzimy, że to, co wyróżnia ten sezon, to skrócenie lotów średnio o jeden dzień i odłożenie rezerwacji na ostatnią chwilę – powiedziała Natalia Jawska, ekspert Noclegi.pl. Polacy zaczęli też oszczędzać na jedzeniu.

Dane z różnych usług płatniczych w restauracjach, takich jak Sodexo, pokazały, że wydatki w restauracjach również spadły. Ostatnie badanie STEM wykazało w czerwcu, że 80% czeskich gospodarstw domowych zmniejsza lub ogranicza zakupy z powodu szybko rosnących rachunków za energię.

Według comiesięcznego badania Urzędu Statystycznego, zaufanie czeskich konsumentów osiągnęło nowy poziom w lipcu, a badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy GKI wykazało, że węgierski indeks zaufania konsumentów w lipcu spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2020 r. podczas pierwszej fali COVID -19 pandemia.

Martin Holovic, 43-letni czeski producent filmowy, powiedział, że nie martwił się w tej chwili o swoje dochody, ale mniej optymistycznie patrzy w przyszłość.

„Trudne czasy nie są jeszcze dla mnie, aby zająć się od razu… ale tak się stanie” – powiedział Holovitch.

„Zdecydowanie postaram się zaoszczędzić więcej energii…Na pewno nie kupię nowych rzeczy dla dzieci, ubrań czy sprzętu sportowego. Można znaleźć to używane za połowę ceny.”

Zmniejszy to również działanie ogrzewania, gdy nadejdzie zima.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż i pisanie Kristiny Than, dodatkowe publikacje Jasona Hoveta i Roberta Mullera w Pradze oraz Anny Ludarczak-Simczuk w Warszawie Redakcja Hugh Lawsona

READ  Jeśli lubisz wzrost EPS, sprawdź Lentex (GPW: LTX), zanim będzie za późno

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.