Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Analiza: Dlaczego odpady w kosmosie są tak dużym problemem, na który nie ma jasnego rozwiązania?

Analiza: Dlaczego odpady w kosmosie są tak dużym problemem, na który nie ma jasnego rozwiązania?

Związek Zaniepokojonych Naukowców umieścił na liście 1459 działających satelitów, chociaż kolejnych 11 600 unosi się wokół Ziemi jako śmieci kosmiczne. Obraz przez Iris

Na Księżycu znajduje się obecnie bardzo dużo odpadów, w tym ok 100 worków ludzkich odchodów – Oraz z krajami podróżującymi po całym świecie na KsiężycBędzie ich wiele, zarówno na Księżycu, jak i na orbicie Ziemi.

W sierpniu 2023 r. Rosja Luna -25 Indyjska sonda uderzyła w powierzchnię Księżyca Chandrayaan-3 Misja pomyślnie wylądowała w regionie Antarktyki, czyniąc Indie czwartym krajem, który wylądował na Księżycu.

Czytaj więcej: Śmieci kosmiczne są na kursie kolizyjnym z Księżycem z prędkością 9000 km na godzinę

W miarę jak coraz więcej krajów ląduje na Księżycu, ludzie na Ziemi będą musieli rozważyć, co stanie się ze wszystkimi lądownikami, śmieciami i różnymi śmieciami pozostawionymi na powierzchni Księżyca i na orbicie.

Jestem profesorem astronomii, a on napisał książkę na ten temat Przyszłość podróży kosmicznychArtykuły o Nasza przyszłość jest poza Ziemią, Konflikt w kosmosie, zatłoczenie przestrzeni i Etyka eksploracji kosmosu. Podobnie jak wielu innych ekspertów zajmujących się kosmosem, niepokoję się brakiem kontroli nad śmieciami kosmicznymi.

Przestrzeń staje się zatłoczona

Ludzie myślą, że przestrzeń kosmiczna jest ogromna i pusta, ale w otoczeniu Ziemi zaczyna być tłoczno. tak wiele jak to możliwe 100 misji księżycowych Zostaną one zaplanowane na następną dekadę przez rządy i prywatne firmy, takie jak SpaceX i Blue Origin.

Orbita blisko Ziemi jest bardziej zatłoczona niż przestrzeń między Ziemią a Księżycem. To od 100 do 500 mil w linii prostej, w porównaniu do 240 000 mil do Księżyca. Obecnie istnieje ok 7700 satelitów Kilkaset mil od Ziemi. ten numer może urosnąć kilkaset tysięcy Do 2027 r. Wiele z tych satelitów będzie wykorzystywanych do udostępniania Internetu krajom rozwijającym się lub krajom rozwijającym się Kontrola rolnictwa I klimat Na ziemi. Firmy takie jak SpaceX poczyniły ogromne postępy Niższe koszty uruchomienianapędzający tę falę aktywności.

READ  Bezpieczna przestrzeń czy apartheid? Grupy affinity dla nauczycieli i uczniów koloru

„To byłoby jak autostrada międzystanowa w godzinach szczytu podczas zamieci, gdzie wszyscy jeżdżą zbyt szybko” – powiedział ekspert ds. wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną. Jonathana McDowella – stwierdził Space.com.

Problem śmieci kosmicznych

Cała ta działalność stwarza zagrożenia i ruiny. Ludzie pozostawili na Księżycu wiele śmieci, w tym pozostałości statków kosmicznych, takich jak dopalacze rakietowe z góry 50 awaryjnych lądowańprawie 100 worków ludzkich odchodów oraz różne przedmioty, takie jak badminton, piłki golfowe i buty. To daje około 200 ton naszych śmieci.

od Nikt nie jest właścicielem księżycaNikt nie jest za to odpowiedzialny Utrzymuj go w czystości i porządku.

Czytaj więcej: Chiny twierdzą, że satelity SpaceX prawie zderzyły się z trzyosobową stacją kosmiczną

the Chaos na orbicie Ziemi Należą do nich nieczynne statki kosmiczne, zużyte dopalacze rakietowe i przedmioty wyrzucone przez astronautów, takie jak rękawiczki, klucze i szczoteczki do zębów. Zawiera również Małe kawałki gruzu jak plamy farby.

Jest ich około 23 tys Rzeczy większy niż 10 cm (4 cale) i około 100 milionów kawałków zanieczyszczeń większych niż 1 mm (0,04 cala). Małe kawałki złomu mogą nie wydawać się wielkim problemem, ale te śmieci poruszają się z prędkością 15 000 mil na godzinę (24 140 kilometrów na godzinę), czyli dziesięć razy szybciej niż kula. to szybkoNawet plama farby może przebić skafander kosmiczny lub zniszczyć wrażliwy element elektroniki.

Od lat sześćdziesiątych XX wieku ilość śmieci na orbicie dramatycznie wzrosła.

W 1978 naukowiec NASA Donalda Kesslera Opisz scenariusz, w którym zderzenia między orbitalnymi fragmentami gruzu powodują powstanie większej ilości śmieci, a ilość gruzu rośnie wykładniczo, co może sprawić, że orbita blisko Ziemi stanie się bezużyteczna. Eksperci to nazywająZespół Kesslera„.

READ  Przestrzeń danych i chmura oparta na współpracy: współpraca dla obopólnych i zbiorowych korzyści

Nikt tam nie rządzi

Organizacja Narodów Zjednoczonych Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r Mówi, że żaden kraj nie może „posiadać” Księżyca ani żadnej jego części, a ciała niebieskie powinny być wykorzystywane wyłącznie do celów pokojowych. Traktat milczy jednak na temat przedsiębiorstw i osób fizycznych i nie mówi nic o tym, w jaki sposób zasoby kosmiczne mogą, ale nie muszą być wykorzystywane.

Organizacja Narodów Zjednoczonych Konwencja Księżycowa z 1979 r Uważał Księżyc i jego zasoby naturalne za wspólne dziedzictwo ludzkości. Jednak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny nigdy go nie podpisały, a w 2016 r Kongres USA stworzył prawo To uwolniło amerykański komercyjny przemysł kosmiczny z bardzo niewielkimi ograniczeniami.

Z powodu braku regulacji śmieci kosmiczne są przykładem „Tragedia wspólnego pastwiskaTam, gdzie wiele interesów ma dostęp do wspólnego zasobu, może się on wyczerpać i stać się bezużytecznym dla wszystkich, ponieważ żaden interes nie może powstrzymać innego interesu przed nadmierną eksploatacją zasobu.

Czytaj więcej: Indie stały się czwartym krajem, któremu udało się wylądować na Księżycu

Naukowcy uważają, że aby uniknąć tragedii tego, co wspólne, środowisko przestrzeni orbitalnej należy postrzegać jako środowisko przestrzeni orbitalnej globalne dobro wspólne zasługują na ochronę wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych. Główny autor A Esej o naturze Wprowadzono obronę globalnego dobra wspólnego Krótki opis przyjaciela – rodzaj komentarza zewnętrznego oferującego wsparcie lub wiedzę specjalistyczną – w prowadzonej sprawie Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Dystryktu Kolumbii pod koniec 2021 roku.

Autor i jego współpracownicy naukowi argumentowali, że do wydawania licencji na starty w przestrzeń kosmiczną powinny mieć zastosowanie amerykańskie przepisy dotyczące ochrony środowiska. Sąd odmówił jednak wydania orzeczenia w kwestii ochrony środowiska, uznając, że grupie brakuje prestiżu.

Tragedia dobra wspólnego polega na tym, że jeśli każdy ma nieograniczony dostęp do zasobu, na dłuższą metę może się on wyczerpać i stać się bezużytecznym.

O ile Organizacja Narodów Zjednoczonych nie podejmie działań, krajowe interesy geopolityczne i handlowe prawdopodobnie będą miały pierwszeństwo przed wysiłkami na rzecz ochrony planety. W wyniku prac Organizacji Narodów Zjednoczonych może wyłonić się nowy traktat Biuro Spraw Przestrzeni Kosmicznejktóry urodził się w maju 2023 r dokument polityczny Zajęcie się zrównoważonym rozwojem działań w przestrzeni kosmicznej.

READ  Naukowcy twierdzą, że portulaka jest „super rośliną”, która jest kluczem do upraw odpornych na suszę

Organizacja Narodów Zjednoczonych może jedynie regulować działalność swoich państw członkowskich, ale tak właśnie robi projekt Pomaganie Państwom Członkowskim w formułowaniu polityk na poziomie krajowym, które działają na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Stworzony i podpisany przez NASA Porozumienia Artemidyoraz szerokie, ale niewiążące zasady pokojowej współpracy w przestrzeni kosmicznej. Podpisało ją 28 krajów, ale na liście nie ma Chin ani Rosji. prywatne firmy Niektóre z nich również nie są stronami porozumień Astronauci Mają głębokie kieszenie i duże ambicje.

Brak regulacji i obecne podejście do eksploracji kosmosu oparte na gorączce złota oznaczają, że śmieci i odpady kosmiczne będą w dalszym ciągu gromadzić się, podobnie jak związane z nimi problemy i ryzyko.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.