Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Analiza: brutalność Putina pogłębia historyczny dylemat Bidena

Analiza: brutalność Putina pogłębia historyczny dylemat Bidena

Odkąd Rosja rozpoczęła ofensywę w zeszłym miesiącu, Biden stara się ukarać i odizolować prezydenta Władimira Putina oraz złagodzić rzeź ludności cywilnej, dostarczając broń defensywną rządowi Kijowa. Ale dostosował również swoje działania, aby uniknąć wciągnięcia w niebezpieczny bezpośredni konflikt z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją, jednocześnie ćwicząc swoją delikatną sytuację polityczną w kraju.
Polityczne napięcie wokół prezydenta, po okresie niezwykłej samotności w Waszyngtonie, zbliża się do eskalacji. Miałoby to miejsce zwłaszcza, gdyby, co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, reszta świata musiała być świadkiem nieludzkiego oblężenia i bombardowania Kijowa przez Rosjan.

W środę w wielkim momencie w Waszyngtonie Zełenski wygłosi wirtualne przemówienie przed Kongresem. Jeśli jego ostatnie przemówienie do brytyjskiego parlamentu, w którym porównywano do Churchilla, było dowodem, byłoby to ogniste i inspirujące wołanie dla prawodawców. Jeśli prezydent Ukrainy wystosuje ostateczne apele o myśliwce i strefę zakazu lotów nad jego krajem, którą Biden uciszył, twierdząc, że może to wywołać wojnę z Moskwą, będzie wywierał na prezydenta silną presję wewnętrzną.

Problem Bidena polega na tym, że po rozpoczęciu pełnej wojny gospodarczej z Rosją z bardzo surowymi sankcjami, kroki, które może podjąć, aby radykalnie zwiększyć presję na Putina bez ryzyka bezpośredniego konfliktu militarnego lub cybernetycznego, są ograniczone. Niektórzy krytycy prezydenta w Kongresie iw niektórych częściach establishmentu polityki zagranicznej, w tym w jego własnej partii, twierdzą, że był on zbyt ostrożny.
Ale jeden prawodawca oskarżający Bidena o kłanianie się groźbom Putina to jedno. W takiej sytuacji prezydent ponosi głęboką odpowiedzialność i nie może ryzykować błędnej kalkulacji. Biały Dom bardzo uważa, by nie zepchnąć mściwego i coraz bardziej lekkomyślnego Putina w kąt. Na przykład nie odwzajemnił jego rozkazu z zeszłego miesiąca, aby postawić swoje siły nuklearne w stan najwyższej gotowości i zinterpretował atomowy poker rosyjskiego przywódcy jako próbę zastraszenia Zachodu. W tym samym tonie rzecznik Pentagonu John Kirby odmówił w poniedziałek opisania rosyjskiego nalotu na ukraińską bazę w pobliżu polskiej granicy jako nowej fazy konfliktu, która może zagrozić terytorium NATO. Administracja stara się nie dać Putinowi pretekstu do rozlania konfliktu przez granice Ukrainy.
Ale Biden pozostaje naczelnym dowódcą sił zbrojnych od lat 80. XX wieku, który musi zmierzyć się z realną możliwością eskalacji cyklu z Moskwą, która mogłaby grozić wojną nuklearną. Musi również zastanowić się, jak zareagowałby, gdyby rosyjski pocisk skręcił na terytorium NATO w Europie Wschodniej – scenariusz, który przynajmniej teoretycznie mógłby uruchomić klauzulę obrony zbiorowej Sojuszu w art. V.

Biden, który przybył do Waszyngtonu jako młody senator u szczytu konfliktu ze Związkiem Radzieckim, teraz stoi przed tym samym ciężarem, co wodzowie z czasów zimnej wojny – los świata może spoczywać na jego barkach. A sytuacja może być obarczona większą niepewnością niż w długich dziesięcioleciach konfrontacji radziecko-amerykańskiej. Doktryna wzajemnego gwarantowanego zniszczenia, która wspiera ideę odstraszania nuklearnego, która dominowała przez całą zimną wojnę. Teraz pytanie brzmi, czy Putin, upokorzony i zagrożony jego polityczne przetrwanie, utrzyma te same czerwone linie, co jego komunistyczni poprzednicy.

READ  Kierownik sprzedaży odszedł z PLL LOT

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że „możliwość konfliktu nuklearnego, kiedyś niewyobrażalna, teraz powraca w sferze możliwości”, odnosząc się do podniesienia przez Putina statusu alarmu nuklearnego jego kraju jako „mrożącego krew w żyłach”.

Przemawiając po intensywnych rozmowach z Chinami w poniedziałek, które koncentrowały się częściowo na Ukrainie, wysoki rangą urzędnik USA powiedział: „W tej chwili jest dużo atrakcji”. Nic dziwnego, jak donosił Kevin Liptak z CNN na początku tego miesiąca, wyżsi urzędnicy uważają, że kryzys na Ukrainie w dużej mierze zdefiniuje kadencję Bidena. Źródła podały również w poniedziałek, że prezydent rozważa wizytę w Europie – podróż mającą na celu podniesienie morale NATO, która natychmiast stałaby się najważniejszą transatlantycką podróżą każdego prezydenta USA od dziesięcioleci. Przywódcy NATO mogą spotkać się osobiście w Brukseli już w przyszłym tygodniu, poinformowało w poniedziałek wieczorem źródło dyplomatyczne zaznajomione z planami reporterowi CNN Caitlanowi Collinsowi.

Dyplomacja jak dotąd zawiodła

Jeśli stawki strategiczne nie są wystarczająco wysokie, o wadze kolejnych posunięć prezydenta świadczy fiasko międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych zmierzających do kompromisu Putina oraz nieprzynoszące przełomu rozmowy rosyjsko-ukraińskie.

Rosyjski prezydent zamienił swój kraj w państwo pariasów pod względem gospodarczym, dyplomatycznym, kulturalnym i sportowym. Rosja była zakłopotana powolnym postępem jego sił, po wcześniejszych przewidywaniach blitzkriegu i bohaterskiego oporu Ukraińców. Ale wszystko, czego świat nauczył się o sobie przez dwie dekady rządów Putina i jego osiągnięcia, sugeruje, że jego instynktem będzie eskalacja wojny. Weekend okrutnych ataków na cele cywilne, takie jak budynki mieszkalne, bombardowania i oblężenia wielu miast, sugeruje, że to już się dzieje.

„Jeśli Ukraina nie uklęknie przed Rosją, upewni się, że Ukraina będzie pustkowiem” – powiedziała Heather Conley, prezes niemieckiego Funduszu Marshalla, w poniedziałek na antenie CNN Inside Politics.

READ  Uruchomienie Polskiej Rady Biznesu w Dubaju sygnalizuje rozwój Polonii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Generał brygady w stanie spoczynku. Generał Mark Kimmitt powiedział w poniedziałek w „Newsroomie” CNN, że taktyka Putina, która już postawiła zarzuty popełnienia zbrodni wojennych, stanie się bardziej ekstremalna.

„Teraz, kiedy zdają sobie sprawę, że to ciężka praca, robią to, co zawsze robili w historii, czyli powolny wózek przypominający buldożer, który spycha wszystko z drogi lub pod nimi. Wkrótce rozpoczną oblężenie Kijowa i myślę, że zobaczymy realizację tej strategii.”

W światopoglądzie Putina pojawia się średniowieczna narracja
Obrazy wyłaniające się z oblężonego miasta portowego Mariupola, zdewastowanego przez rosyjskie bombardowania i gdzie jest mało ciepła, elektryczności, żywności i wody, oraz wiosek pod Kijowem dają przerażającą wizję tego, co stolica może mieć w zapasie.

Widowisko przedłużającego się rosyjskiego oblężenia Kijowa, przy tak wielu ofiarach cywilnych i niewyobrażalnych zniszczeniach, naraziłoby Bidena na oskarżenia, że ​​nie interweniował w celu zapobieżenia ludobójstwu lub zbrodniom wojennym. Wywarłoby to wyjątkową presję polityczną na skalę światową i krajową na prezydenta, aby przezwyciężył niechęć do stosowania środków, które mogą grozić bezpośrednim konfliktem między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Biden, który w środku pandemii doszedł do władzy podkreślając swoje sympatie i empatię, może wreszcie zostać prezydentem po drugiej stronie linii telefonicznej i musi wytłumaczyć Zełenskiemu, dlaczego Zachód nie może zrobić więcej, aby uratować Ukrainę.

Nowa partia w Kongresie samolotów dla Ukrainy

Dowody na to, że walka w Kijowie zbliża się w poniedziałek, dodały pilnej potrzeby wezwaniom w Kongresie USA, aby Biden zrobił więcej, ponieważ okazało się, że Zełenski wygłosi przemówienie na wspólnym posiedzeniu za pośrednictwem łącza wideo w środę. Odwaga ukraińskiego prezydenta pomogła zainspirować świat zachodni do zjednoczenia i ukarania Putina w znacznie silniejszy sposób, niż wielu się spodziewało. NATO ponownie zabija rosyjskich żołnierzy po toczeniu wojny zastępczej na Ukrainie, dostarczając pociski przeciwlotnicze i przeciwpancerne. Jak dotąd te środki nie skłoniły Putina do bezpośredniego zwrócenia się przeciwko Zachodowi, chociaż Rosja ostrzegła, że ​​uważa takie przesyłki za uzasadnione cele.
Zachęciło to krytyków Bidena w Kongresie do ostrzeżenia, że ​​sprzeciw Waszyngtonu wobec polskiej oferty wysłania samolotów z czasów sowieckich na Ukrainę jest równoznaczny z poddaniem się przez Stany Zjednoczone rosyjskiej sztuczce. Tylko kilku członków Kongresu wezwało do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, podkreślając ich niechęć do narażania amerykańskich członków służby na niebezpieczeństwo i kłopotliwej konfrontacji z Rosją. Ale senacki bat republikański John Thune powiedział w poniedziałek, że istnieje szerokie poparcie obu partii dla włączenia postanowienia zatwierdzającego rozmieszczenie samolotów wojskowych na Ukrainie do ustawy dotyczącej importu rosyjskiej energii i jej statusu handlowego.
Atak Rosji na polską granicę zburzył obraz spokoju na zachodniej Ukrainie

„Wiem, że administracja ma w tej sprawie swoje stanowisko. Ale samoloty będą miały duże poparcie obu partii” – powiedział dziennikarzom Thun z Południowej Dakoty.

READ  Dzienny forex: EUR/USD do 1,10 | Artykuł |

Demokratyczny senator z Nevady Jackie Rosen, członek Komitetu Sił Zbrojnych, wezwał administrację do pomocy Ukrainie w uzyskaniu większej liczby samolotów bojowych.

„Prezydent wciąż walczy” – powiedział w poniedziałek Rosen reporterowi CNN Jake Tapperowi, odnosząc się do planu polskiego samolotu. „Myślę, że nadal pracują z naszymi sojusznikami z NATO, próbując znaleźć tylny kanał bez prowokowania III wojny światowej”.

Jej komentarz podsumował dylemat, przed którym stoi Biden, krocząc ścieżką przez konflikt, który robi wszystko, co Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą zrobić, aby powstrzymać humanitarny gniew, jednocześnie powstrzymując wojnę na Ukrainie. Ale kryzys zbliża się do punktu, w którym robienie obu tych rzeczy staje się coraz trudniejsze.