Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amnesty wyraża ubolewanie z powodu „niedogodności” spowodowanych zarzutami w raporcie o Ukrainie | Ukraina

Amnesty International powiedziała, że ​​było „głęboko godne ubolewania i oburzenia” po tym, jak zarzuciła, że ​​siły ukraińskie łamią prawo międzynarodowe, narażając cywilów na rosyjski ogień.

„Podtrzymujemy nasze ustalenia”, powiedziała w niedzielę grupa prawnicza, ale podkreśliła, że ​​„nic, co udokumentowaliśmy, a które siły ukraińskie w jakikolwiek sposób nie usprawiedliwiają rosyjskich naruszeń”.

Amnesty wywołała oburzenie na Ukrainie, publikując w czwartek raport Który oskarżył armię o narażanie ludności cywilnej Poprzez zakładanie baz w szkołach i szpitalach oraz przeprowadzanie kontrataków z gęsto zaludnionych obszarów.

Główny Amnesty Ukraina Zrezygnował w proteście, oskarżając organizację prawniczą o powtarzanie propagandy Kremla.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że grupa próbowała „przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę”.

Raport Amnesty International wspomina o przypadkach, w których siły ukraińskie wydawały się zagrażać ludności cywilnej w 19 miastach i wsiach obwodu charkowskiego, donbasu i mikołajowskiego.

W swoim oświadczeniu z niedzieli prawnicy odmówili cofnięcia tej oceny.

„Wykryła przypadki, w których siły ukraińskie stacjonują w pobliżu miejsc zamieszkania cywilów, narażając ich na ryzyko rosyjskiego ognia”.

„Przeprowadziliśmy tę ocenę w oparciu o zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, które wymagają od wszystkich stron konfliktu unikania lokalizowania celów wojskowych, w możliwym zakresie, na gęsto zaludnionych obszarach lub w ich pobliżu” – czytamy w raporcie.

Amnesty International dostrzegła jednak skalę reakcji, jakie wywołał jej raport.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

„Amnesty International głęboko ubolewa nad żalem i oburzeniem, jakie wywołał nasz komunikat prasowy w związku z taktyką walki armii ukraińskiej” – podała organizacja.

Od czasu rosyjskiej inwazji w lutym Amnesty poinformowała, że ​​przeprowadziła wywiady z setkami ukraińskich ofiar, „których historie podkreślają brutalną rzeczywistość rosyjskiej wojny agresji”.

„Wzywaliśmy świat do okazania solidarności z Ukraińcami poprzez konkretne działania i nadal będziemy to robić”.

READ  Urzędnicy obawiają się, że Putin „wypowie Ukrainie totalną wojnę w Dzień Zwycięstwa Rosji”