Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykańska firma Westinghouse prawdopodobnie wygra polski kontrakt jądrowy – wicepremier

Amerykańska firma Westinghouse prawdopodobnie wygra polski kontrakt jądrowy – wicepremier

WARSZAWA (Reuters) – Polska prawdopodobnie wybierze amerykańską firmę Westinghouse Electric Co. do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej, a Korea Hydro Nuclear Power (KHNP) może wziąć udział w projekcie planowanym przez firmy prywatne – powiedział wicepremier Polski. Powiedział w środę.

Polska poszukuje partnerów do budowy 6-9 gigawatów (GW) mocy jądrowych w kraju i zapewnienia 49% finansowania kapitałowego dla projektu, ponieważ Warszawa zmierza do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i stopniowego wycofywania węgla.

„Nie ma jeszcze decyzji, ale… wiele wskazuje na to, że będzie to amerykański Westinghouse” – powiedział Jacek Sassen, odnosząc się do wyboru technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej składającej się z trzech reaktorów.

Westinghouse walczy o umowę z państwowym KHNP z Korei Południowej, który złożył ofertę w kwietniu. Warszawa rozmawiała również o projekcie z firmami francuskimi.

Polskie Ministerstwo Klimatu poinformowało w zeszłym miesiącu po spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce i lokalnym przedstawicielem Westinghouse, że otrzymało ofertę z USA dotyczącą współpracy przy budowie projektów energetyki jądrowej w Polsce.

Lokalne media podały, że największy zakład w Polsce, państwowa PGE (PGE.WA)korzyść ZE PAK (ZEEP.WA)Miliarder Zygmunt Solorz i KHNP podpiszą list intencyjny w sprawie odrębnej budowy elektrowni jądrowej w Batnie w centralnej Polsce.

„Być może w niedalekiej przyszłości uda się również przedstawić kolejny projekt, który będzie realizowany równolegle z tym rządowym projektem, który jest projektem komercyjnym realizowanym wspólnie z partnerami z Korei Południowej” – powiedział Sasin.

„Możliwe też, że ten projekt biznesowy zostanie zrealizowany” – dodał.

Sprawozdania Anny Cooper i Paula Florkevicha; Montaż przez Jean Harvey

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wiza wietnamska dla obywateli Filipin, Rumunii, Polski, Portugalii i Kataru