Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykańscy prokuratorzy federalni oskarżyli republikańskiego kongresmana George’a Santosa

Amerykańscy prokuratorzy federalni postawili zarzuty karne przeciwko George’owi Santosowi, republikańskiemu kongresmanowi USA, który wcześniej przyznał się do „plastyfikowania” swojego CV, ale przeciwstawił się wezwaniom do ustąpienia ze stanowiska, poinformowało we wtorek CNN, powołując się na trzy źródła.

CNN donosi, że Santos ma stawić się w środę w sądzie federalnym we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku, gdzie zarzuty zostały wniesione pod pieczęcią.

Rzecznik Biura Prokuratora Generalnego Wschodniego Dystryktu Nowego Jorku odmówił komentarza.

Associated Press poinformowało, że Santos powiedział w krótkim wywiadzie telefonicznym, że nie był świadomy stawianych mu zarzutów.

„To dla mnie nowość” – powiedział Santos, cytowany przez Associated Press. „Jesteś pierwszą osobą, która kontaktuje się ze mną w tej sprawie”.

Biuro Santosa nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz, a jego prawnik nie mógł się natychmiast skontaktować.

Przewodniczący Izby Republikańskiej, Kevin McCarthy, powiedział, że powstrzyma się od skazania Santosa, mówiąc: „W Ameryce jesteś niewinny, dopóki nie udowodnisz mu winy”.

CNN poinformowało, że dokładny charakter zarzutów przeciwko Santosowi nie był od razu jasny.

Jednak prokuratorzy federalni badają zarzuty fałszywych zeznań w aktach kampanii Santosa.

W marcu Komisja Etyki Izby Reprezentantów USA wszczęła dochodzenie w celu zbadania różnych wątpliwości, w tym tego, czy pan Santos był zaangażowany w nielegalną działalność podczas swojej kampanii w 2022 r., nie ujawnił właściwie wymaganych informacji w oświadczeniach Izby, naruszył przepisy federalne związane z jego rola. w firmie finansowej.

Biuro Santosa, poprzez swoje kongresowe konto na Twitterze, poinformowało wcześniej, że współpracuje z dochodzeniem Komisji Etyki Izby Reprezentantów.

Santos został wybrany w listopadzie w zamożnej dzielnicy nowojorskiej Long Island w wyścigu, w którym obawy o przestępczość odbiły się na umysłach wyborców. To był jasny punkt dla Republikanów podczas nudnej nocy wyborczej dla partii.

READ  Wybory w Niemczech: ostateczne wyniki pokazują porażkę Merkel w CDU, zwycięstwo centrolewicy

Wyścig wzbudził duże zainteresowanie, ponieważ obaj główni kandydaci sami identyfikowali się jako geje, a pan Santos był pierwszym nieurzędnym republikaninem zidentyfikowanym jako członek społeczności LGBTQ, który zdobył miejsce w Izbie Reprezentantów USA.

Jednak grudniowe doniesienia New York Timesa i innych mediów podały w wątpliwość prawie każdy element historii życia Santosa.

Wśród innych zarzutów Santos powiedział, że ma stopnie naukowe na Uniwersytecie Nowojorskim i Baruch College, chociaż nie ma wzmianki o tym, że uczęszczał do żadnej z tych instytucji. Twierdził, że pracował dla Goldman Sachs i Citigroup, co również jest nieprawdą.

Fałszywie powiedział, że jest Żydem i że jego przodkowie uciekli przed nazistami podczas II wojny światowej, i nie ujawnił, że był żonaty z kobietą przez kilka lat, kończąc się w 2019 roku.

Po tych rewelacjach pan Santos przeprosił za „plastyfikację” swojego CV, jednocześnie broniąc pewnych aspektów sposobu, w jaki się prezentował.

Na przykład od tego czasu omawiając swoje dziedzictwo, opisywał siebie jako „Żyda”, a nie „Żyda”, mówiąc New York Post, że opisał siebie w ten sposób, ponieważ jego „rodzina ze strony matki miała żydowskie pochodzenie”.