Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otwiera nową Ambasadę Spółdzielczą w Trobridge, obsługującą Południowy Zachód

Tysiące Polaków na południowym zachodzie może teraz zwrócić się do honorowego ambasadora w Trobridge.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii otworzył swoją szóstą Ambasadę Kooperacyjną w Trobridge, a Cardiff ma wkrótce otworzyć swoje miejsce na siódmym miejscu dla UK Southwest Service.

Biuro Trobridge zostało zainaugurowane w środę podczas wizyty prof. Arkadego Giuseppe Rezoki, ambasadora RP w Wielkiej Brytanii.

Pan Rzekoki powiedział: „To bardzo ważne dla Polski. Mamy dużą społeczność polską na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii i mamy co najmniej 70 000 osób.

„Jeśli Polacy chcieli porady w sprawie paszportów lub innych spraw, musieli jechać do Londynu lub Manchesteru”.

„Otwarcie tej Ambasady Kooperacyjnej pokazuje, jak ważne są relacje i jak wiele mamy nowych spraw. Mamy wiele do zrobienia, myślę, że mamy wiele wspólnego w naszej przeszłości i wiele w naszej przyszłości”.

Pan Rzekoki spotkał się również z lordem porucznik pani Sarah Rose Trotten z Wiltshire; Cllr Stuart Wheeler, Cllr Denise Bates, burmistrz Wiltshire i burmistrz Trobridge.

Wyjazd zorganizował 54-letni dr Simon Selby z Trobridge, który jest Ambasadą Konsularną RP na południowym zachodzie. Odbyło się to w Polskiej Misji Katolickiej i Klubie przy Wodociągach Drogowych.

Rzeczpospolita Polska ma już ambasadorów generalnych w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze.

Dr Selby powiedział, że jego żona Agatha Subińska pochodzi z Polski i od kilku lat doradza Polakom w sprawach paszportowych i prawnych.

„Poradziłbym ludziom w niedziele i godzinę po mszy po wcześniejszym umówieniu się” – powiedział. Dr Selby pomoże Polakom mieszkającym w Wiltshire, Dorset i Somerset.

Podczas swojej wizyty pan. Ruseko otrzymał replikę maszyny Enigma z okresu II wojny światowej, należącą do dr. Selby’ego, a zmontowaną przez Andrzeja Kotlevsky’ego, który pracował nad nią przez trzy miesiące i rozwijał obudowę.

Polacy odegrali kluczową rolę w dostarczaniu wywiadu wojskowego, który pomógł siłom alianckim zrozumieć kody niemieckiej zagadki przed II wojną światową.

READ  Polska jest gotowa dostarczyć myśliwce

Kod Enigmy został zhakowany w grudniu 1932 r. przez cyberbiuro polskich urzędników państwowych przy pomocy francuskiego wywiadu uzyskanego od niemieckiego szpiega.

Małe maszyny były później używane przez Alana Turinga w Fletchley Park w Buckinghamshire, aby zrozumieć kody wojskowe używane przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników podczas wojny.