Top News

Ambasador Rosji w Polsce mówi o przewodnictwie OBWE w 2022 r. – kluczowym punkcie dla rosyjskiej polityki i dyplomacji

Wiedeń, 15 lipca. /Rzut/. Aleksander Łukaszewicz, stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji, powiedział w czwartek, że obrona OBWE jako narzędzia zapewnienia stabilności i pokoju będzie zależeć od tego, czy Polska zdoła zjednoczyć inne sąsiednie państwa ideą jedności podczas swojej prezydencji w 2022 roku.

Komentując priorytety polskiej prezydencji przedstawione przez polskiego ministra spraw zagranicznych Gjibniewa Rao, ambasador Rosji podkreślił, że Rosja aktywnie popiera apel polskiego ministra o zmiany w OBWE, ponieważ zmiany te zostały opóźnione.

„Wiemy, jak rozpocząć ten proces reform. Rosja ma wolę polityczną i zrobimy to poważnie. Ale ostrzegam: jeśli logika konfliktu zwycięży – niektórzy, jak widzimy, koledzy zaczynają siać ziarno konflikt – a potem platforma OBWE na jej współczesne zagrożenia i wyzwania. Straci też zdolność dostarczania wiarygodnych wspólnych rozwiązań – powiedział Łukaszewicz.

„Polska wkrótce będzie na czele tej organizacji – to nie przesada – ważne dla nas wszystkich czasy. Obrona OBWE jako narzędzia zapewnienia pokoju i stabilności będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak skutecznie Warszawa będzie jednoczyć państwa członkowskie wokół idei jedności i powrotu do kultury zbiorowego poszukiwania pojednania” – powiedział ambasador Rosji.

Zdaniem Łukaszewicza znaczenie OBWE dla państw członkowskich w dużej mierze zależy od tego, czy państwa członkowskie mogą poprawić jakość pracy tej organizacji, przekształcić ją w sprawne forum dyskusyjne i dążyć do jednorazowego naciśnięcia współczesnych problemów na poziomie europejskim. Jeszcze raz.

„Apelujemy do przyszłego polskiego prezydenta o dodanie tematu poprawy funkcjonowania OBWE do listy priorytetów na 2022 r.” – dodał Łukaszewicz.

READ  Dyplomata białoruski oskarża Polskę, Litwę i Łotwę o kłamstwo w sprawie roszczeń „wojny hybrydowej” - Świat

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment