Ambasador Rosji Siergiej Andriejew spotkał się z protestami, gdy odwiedził pomnik upamiętniający radzieckiego generała w północno-wschodniej Polsce, gdzie w 2015 roku usunięto pomnik upamiętniający radzieckiego generała. .
Demonstranci, machając ukraińskimi flagami i skandując „morderca”, „wstyd” i „nie chcemy Putina”, potrząsnęli Andriejewem i dla przypomnienia zagrali ukraiński hymn narodowy.
„Tutaj jest generał [IIvan Chernyakhovsky] Został śmiertelnie ranny 79 lat temu” – Andrev powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wyjaśniając, że co roku odwiedza to miejsce, „aby uczcić pamięć bohatera”.
#Ambasador Rosji Siergiej #Andrzej złożyj w nieniewiec wieniec w miejscu zburzonego pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie ⤵️Informacje #PAPI #Rosja https://t.co/bPtyV5gNNA
— PAP (@PAPinformacje) 18 lutego 2024 r
Pomnik Czerniakowskiego – wzniesiony w latach 70. XX w. w pobliżu miejscowości Pieniężno – został usunięty w 2015 r. Na jego miejscu umieszczono krzyż z tablicą ku czci ofiar totalitaryzmu.
Delegacja Andrieja przyniosła duży portret radzieckiego generała, tymczasowo umieściła go na miejscu i złożyła przed nim kwiaty. Film powstał po upamiętnieniu.
Zapytany o protestujących i ich hasła ambasador powiedział: „Ludzie tutaj są przyzwyczajeni do tego, że potrzebują zwolenników. [Stepan] Bandery Wyzwolicielom Polski”, nawiązując do ukraińskiego przywódcy nacjonalistycznego powiązanego z masakrą etnicznych Polaków i Żydów.
„Żałujemy, że znaleźliśmy się w takim momencie naszych relacji, ale jesteśmy oddani naszej prawdzie i naszemu sukcesowi” – powiedział.
Pod koniec II wojny światowej siły radzieckie wyparły niemieckich nazistowskich okupantów w Europie Wschodniej i dziś Rosja nazywa ją „wyzwoloną”, ale wiele osób w tych krajach, w tym Polska, woli reżim totalitarny. z innym.
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został w zeszłym roku pomalowany na czerwono, gdy protestował przeciwko wizycie na sowieckim cmentarzu wojennym z okazji święta.https://t.co/88Ech3Okhs
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 maja 2023 r
Generał Czerniakowski zyskał rozgłos w Polsce walcząc z wileńskim oddziałem Armii Krajowej, ruchem oporu, który powstał podczas okupacji hitlerowsko-niemieckiej.
„Nie należało go w żaden sposób czcić” – powiedział PAP Rafał Leśkiewicz, rzecznik Narodowego Instytutu Pamięci (IPN). „To postać haniebna. Jako oficer sowiecki odpowiadał za morderstwa, rabunki i aresztowania żołnierzy Armii Krajowej.
Usunięcie pomnika Czernikowskiego w 2015 roku spotkało się ze sprzeciwem rosyjskiego MSZ.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Polska usunęła 20 sowieckich pomników.
Szef Państwowego Towarzystwa Historycznego z zadowoleniem przyjmuje gotowość władz do podjęcia takich działań, zauważa jednak, że do usunięcia pozostało jeszcze 40 pomników. https://t.co/qOE5PcKPFR
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 września 2022 r
Kwestia pomników z czasów PRL w Polsce od dawna budzi kontrowersje. Wielu – w tym były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który rządził w latach 2015–2023 – nalegało na ich usunięcie. Jednak Rosja skrytykowała takie działania, a w niektórych przypadkach lokalne społeczności polskie walczyły o zachowanie obiektów, do których były przywiązane.
Przyjęta przez rząd PiS w 2016 roku ustawa o „dekomunizacji” nakłada na władze lokalne obowiązek usuwania obiektów i nazw zawierających „komunizm propagandowy lub inne organizacje totalitarne”. Chociaż doprowadziło to do usunięcia wielu pomników i zmiany nazw ulic, niektóre nadal pozostały.
Po inwazji Rosji na Ukrainę władze polskie wznowiły ją, aby zburzyć pomniki z czasów sowieckich.
Andreev spotkał się także z protestami w Polsce po inwazji. W 2022 roku pomalowano go na czerwono, gdy odwiedził Radziecki Cmentarz Wojenny w Warszawie z okazji Dnia Zwycięstwa, rosyjskiego święta upamiętniającego klęskę nazistowskich Niemiec w 1945 roku.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Mateusz Piskorski/X
Agnieszka Wadłowska jest zastępcą redaktora „Notes from Poland”. Wcześniej współpracował i współpracował z Gazeta.pl i Tokfm.pl Gazety Wyborczej, Vysogi Obkhasi, Zajebisty kształt, Midras I Kultury Liberalnej
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher