Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ambasador Rosji w Polsce krzykiem uczcił pamięć sowieckiego generała

Ambasador Rosji w Polsce krzykiem uczcił pamięć sowieckiego generała

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew spotkał się z protestami, gdy odwiedził pomnik upamiętniający radzieckiego generała w północno-wschodniej Polsce, gdzie w 2015 roku usunięto pomnik upamiętniający radzieckiego generała. .

Demonstranci, machając ukraińskimi flagami i skandując „morderca”, „wstyd” i „nie chcemy Putina”, potrząsnęli Andriejewem i dla przypomnienia zagrali ukraiński hymn narodowy.

„Tutaj jest generał [IIvan Chernyakhovsky] Został śmiertelnie ranny 79 lat temu” – Andrev powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wyjaśniając, że co roku odwiedza to miejsce, „aby uczcić pamięć bohatera”.

Pomnik Czerniakowskiego – wzniesiony w latach 70. XX w. w pobliżu miejscowości Pieniężno – został usunięty w 2015 r. Na jego miejscu umieszczono krzyż z tablicą ku czci ofiar totalitaryzmu.

Delegacja Andrieja przyniosła duży portret radzieckiego generała, tymczasowo umieściła go na miejscu i złożyła przed nim kwiaty. Film powstał po upamiętnieniu.

Zapytany o protestujących i ich hasła ambasador powiedział: „Ludzie tutaj są przyzwyczajeni do tego, że potrzebują zwolenników. [Stepan] Bandery Wyzwolicielom Polski”, nawiązując do ukraińskiego przywódcy nacjonalistycznego powiązanego z masakrą etnicznych Polaków i Żydów.

„Żałujemy, że znaleźliśmy się w takim momencie naszych relacji, ale jesteśmy oddani naszej prawdzie i naszemu sukcesowi” – ​​powiedział.

Pod koniec II wojny światowej siły radzieckie wyparły niemieckich nazistowskich okupantów w Europie Wschodniej i dziś Rosja nazywa ją „wyzwoloną”, ale wiele osób w tych krajach, w tym Polska, woli reżim totalitarny. z innym.

Generał Czerniakowski zyskał rozgłos w Polsce walcząc z wileńskim oddziałem Armii Krajowej, ruchem oporu, który powstał podczas okupacji hitlerowsko-niemieckiej.

READ  Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce

„Nie należało go w żaden sposób czcić” – powiedział PAP Rafał Leśkiewicz, rzecznik Narodowego Instytutu Pamięci (IPN). „To postać haniebna. Jako oficer sowiecki odpowiadał za morderstwa, rabunki i aresztowania żołnierzy Armii Krajowej.

Usunięcie pomnika Czernikowskiego w 2015 roku spotkało się ze sprzeciwem rosyjskiego MSZ.

Kwestia pomników z czasów PRL w Polsce od dawna budzi kontrowersje. Wielu – w tym były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który rządził w latach 2015–2023 – nalegało na ich usunięcie. Jednak Rosja skrytykowała takie działania, a w niektórych przypadkach lokalne społeczności polskie walczyły o zachowanie obiektów, do których były przywiązane.

Przyjęta przez rząd PiS w 2016 roku ustawa o „dekomunizacji” nakłada na władze lokalne obowiązek usuwania obiektów i nazw zawierających „komunizm propagandowy lub inne organizacje totalitarne”. Chociaż doprowadziło to do usunięcia wielu pomników i zmiany nazw ulic, niektóre nadal pozostały.

Po inwazji Rosji na Ukrainę władze polskie wznowiły ją, aby zburzyć pomniki z czasów sowieckich.

Andreev spotkał się także z protestami w Polsce po inwazji. W 2022 roku pomalowano go na czerwono, gdy odwiedził Radziecki Cmentarz Wojenny w Warszawie z okazji Dnia Zwycięstwa, rosyjskiego święta upamiętniającego klęskę nazistowskich Niemiec w 1945 roku.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Mateusz Piskorski/X