Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ambasador mówi, że USA są „zadowolone”, że nowy polski rząd poprawi stosunki z UE

Ambasador mówi, że USA są „zadowolone”, że nowy polski rząd poprawi stosunki z UE

Waszyngton jest „zadowolony”, że nowy rząd Polski może poprawić stosunki kraju z Unią Europejską, mówi ambasador USA w Warszawie. Oczekuje, że współpraca polsko-amerykańska, która już jest bardzo silna, teraz będzie „jeszcze lepsza”.

Mark Brzeziński, który od zeszłego roku jest ambasadorem USA w Warszawie, rozmawiał z nadawcą RMF o wynikach zeszłomiesięcznych wyborów, w których Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – partia rządząca w Polsce od 2015 roku – straciła większość parlamentarną.

W nadchodzących tygodniach najprawdopodobniej władzę przejmie koalicja trzech partii opozycyjnych pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Do ich głównych celów należy poprawa stosunków z UE, które często były nadwyrężone za PiS.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego ocieplenia w stosunkach z Brukselą” – powiedział Brzeziński. „Naprawdę chcemy, aby Polska miała normalne i poważne stosunki z Brukselą”.

„[Currently] Nie są silni. Są słabi. To nie są zwykli ludzie” – dodał. „Powołanie Donalda Tuska na stanowisko premiera stwarza strategiczną szansę na normalizację i wzmocnienie relacji z Brukselą”.

Poprawa stosunków Polski z Unią Europejską i Niemcami pomoże także wzmocnić jej więzi z Ukrainą, powiedział ambasador USA.

„To coś, z czego nasza administracja – Joe Biden – jest bardzo zadowolona” – powiedział Brzeziński. „Wierzymy, że będzie to wartość dodana w tym trudnym czasie”.

Odnosząc się do stosunków amerykańsko-polskich ambasador zauważył: „Już dobrze nam się współpracuje, a mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej… Stany Zjednoczone współpracują z każdym rządem, który wybiorą Polacy. Z obecnym rządem nawiązałem dobre stosunki i będę utrzymać je z nowym rządem”.

READ  Powerhouse Energy Group PLC negocjuje z partnerem rozszerzenie współpracy poza Polskę

Polska cieszyła się bliskimi stosunkami z USA pod rządami PiS, zarówno pod rządami Donalda Trumpa, jak i obecnie Joe Bidena. W zeszłym roku Biden zapowiedział utworzenie pierwszej stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Warszawa podpisała także kontrakty na zakup wielomiliardowego sprzętu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych.

USA są kluczowym partnerem we wspieraniu planów rządu PiS dotyczących budowy pierwszych w Polsce elektrowni jądrowych. Brzeziński wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane pod rządami nowego rządu.

„Nasze interesy się pokrywają. Nasze kraje nigdy nie zrobiły razem więcej niż w 2023 r.” – powiedział RMF. „W Polsce są tysiące amerykańskich żołnierzy. Polacy otaczają szczególną opieką uchodźców z Ukrainy. Nasze relacje biznesowe są wspaniałe.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Donald Tusk/Twitter