Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amazon, niegdyś niezawodna dojna krowa, zwalnia, ponieważ firmy wycofują się z tej usługi

Amazon, niegdyś niezawodna dojna krowa, zwalnia, ponieważ firmy wycofują się z tej usługi

NOWY JORK (AP) — Kiedy trzy lata temu wybuchła pandemia, Amazon był jedną z niewielu dobrze prosperujących firm.

Klienci tłumnie odwiedzali witrynę handlu online w związku z globalnymi blokadami. Ale nawet gdy te zamknięcia zostaną ostatecznie zniesione, a sprzedaż Amazon spadnie, gdy ludzie wrócą do sklepów, firma nadal może liczyć na swój ogromny kanał pieniężny: Amazon Web Services.

Teraz nawet dochodowy biznes usług w chmurze odczuwa presję.

Firmy obniżają koszty Obawy przed wysoką inflacją I tak przestraszony Recesja może być tuż za rogiem. I wielu z nich bardzo ostrożnie podchodzi do kosztów chmury, spowalniając jeden z dochodowych biznesów Amazona. Raport zysków giganta technologicznego za pierwszy kwartał pokazał, że jego jednostka chmurowa przyniosła 21,4 miliarda dolarów i wzrosła o 16% w pierwszych trzech miesiącach tego roku – znacznie wolniej niż 37% tempo wzrostu rok wcześniej.

W tych okolicznościach AWS będzie gospodarzem konferencji Cloud poświęconej bezpieczeństwu przez dwa dni, począwszy od wtorku w Anaheim w Kalifornii. Spotkanie jest jednym z kilku dużych wydarzeń, które Amazon organizuje co roku w celu promowania swojej oferty chmurowej wśród klientów lub innych firm, które mogą być zainteresowane przechowywaniem swoich danych w rozległej sieci serwerów na całym świecie.

AWS jest liderem rynku w dziedzinie chmury, a wśród jej klientów znajdują się jedne z największych światowych korporacji i organizacji, takich jak Netflix i Coca-Cola, oraz agencje rządowe. Jednak dyrektorzy Amazona powiedzieli, że jednostka stoi w obliczu krótkoterminowych trudności, ponieważ firmy szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez realokację wydatków lub ograniczenie funkcji, których nie potrzebują.

Wyników za drugi kwartał spodziewamy się dopiero pod koniec lipca, ale istnieją pewne oznaki, że spowolnienie nie odwróciło kursu. Firma poinformowała analityków w kwietniu, że tempo wzrostu AWS w tym miesiącu było o 5% niższe niż w pierwszym kwartale, psując nastroje wśród inwestorów, którzy obniżyli cenę jej akcji po usłyszeniu wiadomości.

READ  „Zaoszczędziłam 1080 funtów, robiąc sobie manicure – moje ulubione produkty z Amazon kosztują tylko 1,99 funta”

Google i Microsoft, dwie konkurujące ze sobą firmy działające w chmurze, odnotowały dobre wyniki w swoich firmach w ostatnim kwartale, ale w ostatnich miesiącach zaobserwowały również pewne spowolnienia. Jednak łatwiej jest im dalej się rozwijać w porównaniu z Amazonem, który może napotkać więcej przeszkód, ponieważ jest już liderem na rynku i musi rozwijać większą bazę klientów, powiedział Syed Nag, analityk w firmie badawczo-doradczej IT Gartner.

Nag mówi, że kolejnym wyzwaniem dla Amazon jest to, że firmy coraz częściej korzystają z wielu usług w chmurze i odchodzą od pojedynczych dostawców, co może zwiększyć wybór technologii i uniemożliwić firmom poleganie tylko na jednym dostawcy. Firma przewiduje, że do 2026 roku ponad 90% firm będzie korzystać z usług wielu dostawców, co stanowi skok z 76% w 2020 roku.

„Amazon widzi artefakt tego zjawiska, który wpływa na tempo wzrostu” – powiedział Nag.

Pomimo spowolnienia, oczekuje się, że AWS będzie długoterminowym motorem przychodów dla Amazon. Nag powiedział, że wiele firm nie może sobie pozwolić na wydawanie kwoty potrzebnej do prowadzenia własnych centrów danych, co wymaga drogiego sprzętu i nieruchomości. Mając to na uwadze, Amazon dokonuje dużej inwestycji.

W zeszłym miesiącu gigant technologiczny powiedział, że planuje wydać ponad 12 miliardów dolarów na infrastrukturę chmurową w Indiach do 2030 roku, oprócz miliardów dolarów na inwestycje w chmurę, które ogłosił na początku tego roku w Malezji i Australii. Amazon planuje również zbudować pięć nowych centrów danych w Oregonie po przyznaniu nagrody Kontrowersyjna ulga podatkowa w wysokości 1 miliarda dolarów.

Generative AI, która ostatnio zyskała na popularności, a następnie Open AI w wersji ChatGPT, jest Kolejny obszar zainteresowania AWS. Ale wydaje się, że Amazon próbuje dogonić swoich konkurentów. W przeciwieństwie do Microsoftu i Google, Amazon nie dokonał wielkiego wejścia na rynek z własnym chatbotem lub narzędziem do obrazowania AI. Zamiast tego firma ma na celu przyciągnięcie programistów, którzy mogą tworzyć aplikacje AI w swojej infrastrukturze chmurowej.

READ  Zobacz, jak Gal Gadot ma na sobie bodycon zebry

Spowolnienie w AWS pojawia się również, gdy podstawowa działalność e-commerce Amazon odnotowuje spadek wzrostu w następstwie boomu związanego z COVID-19. Firma zachowała większość zysków wypracowanych podczas pandemii, co jest dobrą wiadomością dla detalisty. Dalsze osiąganie większych zysków z powodu gwałtownego wzrostu w erze pandemii może być trudne, powiedział Neil Saunders, dyrektor zarządzający GlobalData Retail.

Amazon stoi również przed większymi wyzwaniami w branży spożywczej, na rynku o wartości 800 miliardów dolarów, próbując zdobyć udział w rynku dzięki swoim sklepom Amazon Fresh and Go, a także Whole Foods, które kupił w 2017 roku. Firma poinformowała w lutym, że zamyka część Amazon Sklepy Fresh and Go, które nie spełniły obietnicy. Wstrzymała też ekspansję supermarketów ze świeżymi produktami, dążąc do znalezienia odpowiedniej formuły, która pozwoli na rozszerzenie działalności.

Analitycy z firmy zarządzającej aktywami Bernstein wezwali zarząd Jassy i Amazona w liście otwartym opublikowanym w zeszłym tygodniu do podjęcia decyzji w sprawie fizycznej działalności detalicznej firmy, większego skupienia się na podstawowych obszarach, takich jak AWS, i zaprzestania realizowania tak wielu pomysłów w bardziej ambitnych obszarach, takich jak opieka zdrowotna. i połączenie internetowe.

„W pełni popieramy wysiłki Amazona mające na celu odkrycie i wykorzystanie kolejnej okazji na skalę AWS” – czytamy w liście. „Ale ostatnio widzieliśmy, że firma po prostu podąża za zbyt wieloma pomysłami, ze słabszymi pomysłami, które pochłaniają tlen, kapitał i, co najważniejsze, skupiają się na naprawdę przełomowych inicjatywach, które może wykonać tylko Amazon”.

Pierwotnie opublikowane