Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amatorzy znajdują światowej klasy stanowisko skamieniałości sprzed 470 milionów lat

Amatorzy znajdują światowej klasy stanowisko skamieniałości sprzed 470 milionów lat

Para paleontologów-amatorów odkryła niedawno światowej klasy stanowisko skamieniałości zawierające szczątki stworzeń, które żyły około 470 milionów lat temu.

Stanowisko, które zawiera prawie 400 wyjątkowo dobrze zachowanych skamieniałości, znajduje się w paśmie górskim Montagne Noire w południowej prowincji Hérault we Francji. Wyniki pierwszej analizy miejsca zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Ekologia i ewolucja przyrody.

Bogate i różnorodne stanowisko skamieniałości, znane jako Cabrières Biota, chroni organizmy, które żyły w ekosystemie morskim setki milionów lat temu. Organizmy zawierają różnorodne szczątki – w tym elementy skorupy, a także niezwykle rzadkie elementy miękkie, takie jak przewód pokarmowy i naskórek – w niezwykłym stanie zachowania.

Co ciekawe, region, w którym znajduje się Cabrières Biota, znajdował się bardzo blisko bieguna południowego, gdy organizmy te żyły, co świadczy o powstaniu najbardziej wysuniętych na południe ekosystemów Ziemi w okresie wczesnego ordowiku (około 485–470 milionów lat temu).

Artystyczna rekonstrukcja organizmów zachowanych w Cabrières Biota w ich oryginalnym środowisku. Stanowisko, położone w południowej Francji, zawiera prawie 400 niezwykle dobrze zachowanych skamieniałości.

Christian McCall/Uniwersytet w Lozannie

Według naukowców miejsce to ma znaczenie globalne i zapewnia bezprecedensowy wgląd w ekosystemy polarne wczesnego ordowiku.

„Odkopaliśmy i poszukujemy skamieniałości od 20. roku życia” – powiedział w komunikacie prasowym Eric Monseret, jeden z amatorów, który odkrył to miejsce.

„Kiedy napotkaliśmy te niesamowite organizmy, zrozumieliśmy wagę odkrycia i ze zdziwienia przeszliśmy do ekscytacji” – stwierdziła w oświadczeniu Sylvie Monseret-Gougeon, kolejna amatorka.

Pierwszą analizę fauny i flory Cabrières przeprowadził międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego wchodzili naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu w Lozannie (UNIL) w Szwajcarii, we współpracy z francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) ).

READ  U wybrzeży hrabstwa Clare sfotografowano sześciopokoleniowego rekina olbrzymiego

Analiza ujawniła obecność stawonogów – bardzo zróżnicowanej grupy zwierząt posiadających twardą skorupę zwaną egzoszkieletem. Do tej grupy zaliczają się między innymi pająki, owady i skorupiaki. Aby kontynuować wzrost, istoty te muszą przejść etapy linienia, podczas których zrzucają swój stary egzoszkielet, aby odsłonić nowy.

Naukowcy zidentyfikowali także parzydełko w tych organizmach – grupę obejmującą meduzy i koralowce, a także dużą liczbę glonów i gąbek.

Zdaniem naukowców duża różnorodność biologiczna tego miejsca sugeruje, że obszar ten służył jako schronienie dla gatunków, które uciekły przed wysokimi temperaturami występującymi dalej na północ około 470 milionów lat temu.

„W czasie skrajnego globalnego ocieplenia zwierzęta żyły już w regionach położonych na dużych szerokościach geograficznych, uciekając przed ekstremalnymi tropikalnymi temperaturami” – stwierdził w oświadczeniu badacz UNIL, Farid Saleh, pierwszy autor badania.

Pierwsza analiza stanowiska stanowi początek długiego programu badawczego obejmującego wykopaliska na dużą skalę i dogłębne analizy paleontologiczne. W trakcie tego programu naukowcy mają nadzieję ujawnić więcej informacji na temat anatomii zachowanych szczątków, a także określić ich powiązania ewolucyjne i rzucić światło na ich zachowanie za życia.

Czy masz historię o zwierzętach lub naturze, którą możesz się z nią podzielić? Newsweek? Masz pytanie dotyczące paleontologii? Daj nam znać pod adresem [email protected].