Gazprom poinformował w piątek, że rurociąg Nord Stream 1 przewożący rosyjski gaz do Niemiec zostanie poddany dalszej konserwacji po rezygnacji z sobotniego terminu wznowienia przepływów, co pogłębi trudności Europy z zapewnieniem sobie paliwa.
Gazprom przechodził już konserwację od 31 sierpnia do 31 września. 2, wzbudzając obawy dotyczące dostaw do Europy przed nadejściem zimy, jeśli przerwa zostanie przedłużona.
Rosja zmniejszyła przepływy rurociągiem do 40 proc. przepustowości w czerwcu i do 20 proc. w lipcu.
Odcięła również dostawy do kilku krajów europejskich, takich jak Bułgaria, Dania, Finlandia, Holandia i Polska, a także zmniejszyła przepływy przez inne rurociągi od czasu rozpoczęcia przez Moskwę „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.
Poniżej znajduje się zarys opcji dostępnych w Europie.
Rosja zazwyczaj dostarcza około 40 procent europejskiego gazu ziemnego, głównie rurociągami. Dostawy w ubiegłym roku wyniosły około 155 miliardów metrów sześciennych.
Przez Ukrainę gaz trafia głównie do Austrii, Włoch, Słowacji i innych krajów Europy Wschodniej. Ukraina zamknęła rurociąg tranzytowy Suchanowka, który przebiega przez terytoria okupowane przez Rosję na wschodzie kraju.
Kraje europejskie poszukują alternatywnych dostaw, w tym takich, które Rosja odcięła po tym, jak odrzuciła żądanie zapłaty w rublach.
Jeszcze inni, w tym Niemcy, potrzebują rosyjskiego gazu i starają się uzupełnić zapasy gazu przed zimą.
Alternatywne trasy do Europy, które nie przechodzą przez Ukrainę, obejmują rurociąg Jamał-Europa, który przecina Białoruś i Polskę do Niemiec.
Przepustowość gazociągu Jamał-Europa wynosi 33 miliardy metrów sześciennych, co stanowi około jednej szóstej eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Od początku tego roku przepływy zostały odwrócone, by płynąć na wschód między Polską a Niemcami.
Moskwa nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa. Polska może jednak eksploatować gazociąg jamalski bez odwracania przepływu gazu – powiedział minister klimatu.
W Nord Stream 1 Kreml obwiniał zachodnie sankcje za opóźnienie zwrotu sprzętu wysłanego do konserwacji do Kanady.
Niektóre kraje mają alternatywne opcje dostaw, a europejska sieć gazowa jest połączona ze sobą, dzięki czemu dostawy mogą być dzielone, mimo że światowy rynek gazu był napięty jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.
Niemcy, największy odbiorca rosyjskiego gazu w Europie, które w związku z wojną na Ukrainie wstrzymały certyfikację nowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji, mogą sprowadzać rurociągami z Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Holandii.
Norwegia, drugi co do wielkości dostawca gazu w Europie po Rosji, zwiększa produkcję, aby pomóc Unii Europejskiej osiągnąć cel, jakim jest położenie kresu uzależnieniu od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku.
Brytyjska Centrica podpisała umowę z norweskim Equinorem na dodatkowe dostawy na kolejne trzy zimy. Wielka Brytania nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu i może również eksportować do Europy rurociągami.
Europa południowa może odbierać azerbejdżański gaz gazociągiem transadriatyckim do Włoch i transanatolijskim gazociągiem TANAP przez Turcję.
Stany Zjednoczone zapowiedziały, że mogą w tym roku dostarczyć do Unii Europejskiej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego.
Ale amerykańskie zakłady LNG produkują z pełną mocą, a eksplozja w dużym terminalu eksportowym LNG w Teksasie sprawi, że będzie on bezczynny do końca listopada.
Terminale LNG w Europie również mają ograniczoną zdolność do dodatkowego importu, chociaż niektóre kraje twierdzą, że szukają sposobów na zwiększenie importu i magazynowania.
Niemcy są wśród tych, którzy chcą budować nowe terminale LNG. Planuje budowę dwóch w ciągu zaledwie dwóch lat.
Polska, która jest zależna od Rosji w około 50 procentach zużycia gazu, czyli około 10 miliardów metrów sześciennych, powiedziała, że może pozyskiwać gaz przez dwa połączenia z Niemcami. W październiku zostanie otwarty nowy gazociąg umożliwiający przepływ do 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie między Polską a Norwegią. W zeszłym tygodniu uruchomiono również nowe połączenie gazowe między Polską a Słowacją.
Hiszpania chce ożywić projekt budowy trzeciego gazociągu przez Góry Berneńskie, ale Francja powiedziała, że nowe terminale LNG, które mogą być unoszone na wodzie, będą szybszą i tańszą opcją niż nowy gazociąg.
Wiele krajów może starać się wypełnić każdą lukę w dostawach energii, przestawiając się na import energii elektrycznej przez połączenia międzysystemowe od swoich sąsiadów lub promując wytwarzanie energii jądrowej, odnawialnej, hydroelektrycznej lub węglowej.
Dostępność energii jądrowej spada w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, ponieważ elektrownie z wiekiem stają w obliczu przestojów lub są stopniowo zamykane lub zamykane. Poziom wody spadł tego lata z powodu mniejszych opadów i fali upałów.
Europa próbuje przestawić się z węgla, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale niektóre elektrownie zostały ponownie uruchomione od połowy 2021 r. z powodu rosnących cen gazu.
Ministrowie energetyki zgodzili się, że wszystkie kraje UE powinny dobrowolnie zmniejszyć zużycie gazu o 15 proc. w okresie od sierpnia do marca w porównaniu ze średnim rocznym zużyciem w okresie 2017-2021 i wprowadzić ogólnounijne cele dotyczące uzupełniania gazu.
Niemcy rozpoczęły drugą fazę swojego trójfazowego planu awaryjnego dotyczącego gazu, wzywając firmy i konsumentów do oszczędzania gazu, aby uniknąć przymusowego racjonowania.
Holenderski minister energetyki powiedział, że pole Groningen może zostać wezwane do pomocy sąsiednim krajom w przypadku całkowitej przerwy w dostawach do Rosji, ale zwiększona produkcja może spowodować trzęsienia ziemi.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex