Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Alkohole: Bojkotuj rosyjską wódkę. Mamy własne

W solidarności z mieszkańcami Ukrainy na półkach mojego ulubionego sklepu monopolowego postawiono wszystkie rodzaje rosyjskiej wódki.

To może być miły gest, ale wydaje się nieprawdopodobne, aby przysporzył trudności większości pijących wódkę. Rosyjska wódka stanowi tylko około 7% rynku, a wiele z tego, co można by pomyśleć, że jest rosyjskie, nie jest.

Na przykład Smirnoff to amerykańska marka. Jedyny związek, jaki ma ze starym krajem, to nazwa nawiązująca do moskiewskiej destylarni otwartej w 1864 roku przez PA Smirnowa. Ale po rewolucji rosyjskiej Vlad, syn Autonomii Palestyńskiej, uciekł z kraju i zaczął zakładać gorzelnię we Francji. Główna siedziba firmy znajduje się teraz w Illinois, a Smirnoff należy do brytyjskiej grupy alkoholowej Diageo Group.

Stoli, który został ściągnięty z półek i wlany do kanałów na znak protestu w niektórych rejonach, ale nie w moim lokalnym sklepie, też nie jest rosyjski, chociaż zaczął się w Rosji na przełomie XIX i XX wieku.

Tutaj też jest trochę zagmatwanej historii. Stoli był wówczas znany jako Stolichnaya, marka nadal produkowana i dystrybuowana przez państwową firmę Soyuzplodoimport (nazwa dosłownie tłumaczy się jako „zrzeszenie owoców-import”). Nawet po upadku Związku Radzieckiego firma pozostała własnością państwa.

Ale potem w 1997 roku szef Sojuzplodoimportu, Yuri Scheffler, miliarder z obywatelstwem rosyjskim, brytyjskim i izraelskim, postanowił stworzyć prywatną firmę z siedzibą w Luksemburgu o nazwie „Soyuzplodimport”, która jest dokładnie taka sama jak spółka państwowa, z wyjątkiem rezygnacji dodatkowe „o”. mylące? Tak robimy interesy w Rosji, towarzyszu.

W rzeczywistości Soyuzplodimport był tak blisko Soyuzplodoimport, że ludzie zaczęli nazywać dawną grupę SPI. Schaeffler, jako szef SPI, zapłacił Soyuzplodoimport, firmie, której był prezesem, około 300 000 dolarów za 43 rosyjskie marki wódki, w tym marki Stolichnaya i Moskovskaya. To była słodka okazja, ponieważ rosyjski „komitet audytu” oszacował wartość tych marek na ponad 400 milionów dolarów. (Neutralni analitycy szacują ich wartość na prawie 1,4 miliarda dolarów).

Idź do Łotwy

READ  Polska jest bliska przyjęcia kontrowersyjnego prawa majątkowego

Tak więc Rosja ogłosiła tę sprzedaż w 2001 roku jako nielegalną. Ale Schaeffler przeniósł swoją działalność na Łotwę, a SPI bezpośrednio zajęło się sprzedażą wódki, którą nazwali Stolichnaya. Tak samo Sojuzplodoimport. (Walka prawna, toczona przez kraj po kraju, trwa do dziś.)

Następnie, na początku tego roku, po inwazji Władimira Putina na Ukrainę, SPI zmieniła nazwę swojej flagowej wódki na Stoli jako „bezpośrednią odpowiedź na rosyjską inwazję” i przestała używać do jej produkcji jakichkolwiek rosyjskich składników. Stoli jest więc producentem łotewskim, a Łotwa jest członkiem NATO i sprzeciwia się rosyjskiej agresji.

Więc przyjmiesz to dobrze, a jeśli przejdziesz przez butelkę oznaczoną Stolichnaya, jest przynajmniej szansa, że ​​będziesz miał prawdziwą rosyjską wódkę. (Inne rzeczywiste rosyjskie wódki to Russian Standard, Beluga Noble, Husky Vodka, Jewel of Russia, Polugar, Ustianochka i Zyr.)

Podczas gdy większość znanych mi wódek wydaje się kojarzyć neutralność z równością – francuska szara gęś premium, która smakuje jak szept bladego ducha, jest przykładem tego rodzaju wódki – są tacy, którzy twierdzą, że rosyjska wódka wyznacza standardy dla świata. I być może tak jest, ponieważ rosyjska wódka ma niewątpliwą moc, którą czasem podwajają nuty pieprzu i dzikich ziół. Najlepiej pić w zamrażarce na zimno – w te dni, kiedy bawiłem się wódką, zawsze trzymaliśmy butelkę nieistniejącego już Stolichnaya Cristall z tyłu za tacami z lodem.

Z drugiej strony, spędziłem kiedyś 18 wyczerpujących godzin na przesłuchaniu Rosjanina, syna słynnego dysydenta Wiktora Krawczenki, zaraz po jego zwolnieniu z sowieckiego więzienia i przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, i pamiętam, że byłem rozczarowany, że kupowaliśmy rosyjską wódkę aby uczcić jego uwolnienie. Powiedział, że wolał polską wódkę i zdecydował się na Jacka Danielsa na skałach.

Okazuje się, że najbardziej wolę polską wódkę od rosyjskiej. Lubię ziemię, żwir, pole ziemniaczane.

Nieskomplikowany

Wódka nie jest strasznie złożonym alkoholem – można ją zrobić z czegokolwiek.

READ  Robinson: Świętujemy udany pierwszy rok zrównoważonego rozwoju

Robimy go z pszenicy, żyta i kukurydzy. Robimy go z ziemniaków i buraków cukrowych. kapusta. Produkty rafinacji ropy naftowej (poprawnie – wódka więzienna). Pozostałości biografii Blake’a Baileya autorstwa Philipa Rotha. (Również prawda.) W pytaniu możesz zrobić to z cukrem i drożdżami.

Wódka to woda destylowana zawierająca etanol, który według niektórych nie ma żadnego smaku. (Inni mówią, że etanol smakuje nieco gorzko i/lub cierpko; nikt się nie myli, nasze kubki smakowe są inaczej skalibrowane.) Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa cena, tym mniej smakuje wódka.

Moja teoria mówi, że wódka jest najpopularniejszym alkoholem w Ameryce, ponieważ można ją nasycać wszystkim, od jagód po bekon. (Miałem wódkę z czekoladą.) Niektórzy lubią wódkę, ponieważ dobrze komponuje się z lemoniadą i czarną kawą. Kiedyś dozowaliśmy z nią nasze Slurpees przed klasą liceum (niezalecane). Pod wieloma względami wódka jest idealną dawką dla osób, które lubią wychodzić, ale nie lubią pić.

A ponieważ wódkę można zrobić praktycznie ze wszystkiego, ma sens, że można ją zrobić praktycznie wszędzie. Polska. Rosja. Ukraina. Teksas. Za komodą w lochach Timmy the Bank. Nawet Arkansas.

Nie pijemy już tyle wódki, co kiedyś, ale na ogół trzymamy butelkę popularnych produktów Rock Town. A kilka tygodni temu, w drugi piątkowy wieczór sztuki w Muzeum Historycznym Arkansas w centrum Little Rock, spróbowaliśmy wódki ze słodkich ziemniaków z fabryki Delta Dirt w Helenie.

Nasz felietonista Rex Nelson co najmniej dwa razy pisał o tym, jak Harvey Williams, czarny farmer w trzecim pokoleniu, i jego żona Donna wpadli na pomysł produkowania wysokiej jakości napojów spirytusowych ze słodkich ziemniaków uprawianych na jego rodzinnej farmie w pobliżu Rondo .

Wrócili

Harvey ukończył Uniwersytet Arkansas i wraz z Donną przenieśli się przez cały kraj, pracując w przemyśle spożywczym. W 2016 roku wrócili do Arkansas i przez kolejne dwa lata badali i opracowywali plany gorzelni, która wykorzystałaby dostępne zbiory. Syn Williamsa, Thomas, został odesłany do szkoły, aby wrócić jako gorzelnia. Po mniej więcej roku stałej sprzedaży Delta Dirt rozwinęła się w destylarnię ginu; Burbon przyjdzie później.

READ  Polska „ponownie patrzy” na rolę gazu w transformacji zielonej energii

Williams nie był pierwszym producentem wódki ze słodkich ziemniaków — pamiętam, że słyszałem o destylarni w Kalifornii, która produkowała wódkę ze słodkich ziemniaków około dekadę temu, a szybkie wyszukiwanie w Internecie ujawniło kilka innych przykładów — ale Delta Dirt jest pierwszym Właściwie próbowałem.

Kochać ją. Smak słodkich ziemniaków, naprawdę widoczny w smaku słodkich ziemniaków (jak wyrafinowana wersja jednego z popularnych ciastek Sai Macintosh), nadaje mu zaokrąglony smak, który odróżnia go od super lekkich ciastek premium.

Nie zawiera brudnego sztyftu (który według waszych oczekiwań wcale nie musi być zły) surowej, tłoczonej polskiej wódki ziemniaczanej. Wyraźny charakter, miękkość przewyższająca jedwab. W przeciwieństwie do niektórych wódek, można powiedzieć, że Delta Dirt ma prawdziwy nos.

I pomimo niewątpliwej słodyczy, wódka nie spada. To dobre martini z wódką, co oznacza, że ​​możesz cieszyć się nim prosto i na zimno. A jeśli możesz to zrobić, możesz to pomieszać ze wszystkim.

Niski cukier

Jak rozumiem, słodkie ziemniaki mają stosunkowo niską zawartość cukru i skrobi i wymagają więcej czasu i energii na rozkład niż zwykłe ziemniaki. Aby wyprodukować taką samą ilość alkoholu, jak zwykłe ziemniaki, potrzeba prawie dwa razy więcej słodkich ziemniaków, a to trwa dłużej. Ale Williams mają dostęp do dużej ilości słodkich ziemniaków, co utrzymuje niską cenę produkcji, co pozwala im wycenić wódkę na 30 USD.

Najważniejszą zaletą każdego napoju alkoholowego jest historia, którą marka może opowiedzieć. Delta Dirt to autentyczna historia, historia rodziny Blacków walczących w jednej z najbiedniejszych części Ameryki, budujących popularny biznes oparty na lokalnych składnikach.

Więc bojkot rosyjskiej wódki nie powinien ci w ogóle przeszkadzać.

E-mail: [email protected]