Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Algieria zakazuje francuskim samolotom wojskowym w miarę eskalacji sporów dyplomatycznych | Algieria

Spór dyplomatyczny między Algierią a Francją pogłębił się po tym, jak Algieria zakazała francuskim samolotom wojskowym wstępu do swojej przestrzeni powietrznej, w swojej ostatniej odpowiedzi na awanturę o wizy i krytyczne komentarze prezydenta. Emmanuel Macron.

Francuskie samoloty regularnie przelatują nad dawną francuską kolonią, aby dotrzeć do regionu Sahel na zachodzie Afryka, gdzie jego żołnierze pomagają w walce z rebeliantami dżihadu w ramach operacji Barkhane.

„Kiedy dziś rano przedstawiliśmy plany lotów dla dwóch samolotów, dowiedzieliśmy się, że Algierczycy wstrzymali loty francuskich samolotów wojskowych nad ich terytorium” – powiedział AFP rzecznik armii Colpascal Aane.

Powiedział, że decyzja „nieznacznie wpłynęła” na loty zaopatrzeniowe, ale „nie wpłynęła na nasze operacje” w regionie Sahelu.

Posunięcie to przyczyniło się do napięć, które wybuchły w sobotę, gdy rząd Algierii odwołał swojego ambasadora w kraju FrancjaPowołała się na „niedopuszczalną ingerencję” w jej sprawy.

Według doniesień mediów francuskich i algierskich, Macron powiedział wnukom postaci z wojny o niepodległość Algierii w latach 1954-1962, że krajem rządzi „reżim polityczno-wojskowy”, który całkowicie zmienił jego historię.

„Widać, że system algierski jest wyczerpany i osłabiony przez Hirak” – dodał, odnosząc się do ruchu prodemokratycznego. które zmusiły Abdelaziz Bouteflika do ustąpienia z władzy w 2019 roku Po dwóch dekadach u steru.

Biuro Macrona nie zaprzeczyło zapowiedzianym oświadczeniom, ale stwierdziło, że prezydent omawia wojnę w Algierii z młodzieżą francuską i odpowiada na pytania, nie udzielając oficjalnego wywiadu.

Iani powiedział, że nie było oficjalnego powiadomienia o zakazie lotów, a francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło komentarza.

W zeszłym roku rząd algierski kryminalizował publikację tego, co uważa za „fałszywe wiadomości”, które wpływają na jedność narodową.

Wezwanie ambasadora w sobotę było drugim takim przypadkiem, ponieważ podobną odpowiedź otrzymał w maju 2020 r. po tym, jak francuskie media wyemitowały film dokumentalny o ruchu Hirak.

READ  Armia UE „oddzieli Europę od sojuszników Wielkiej Brytanii i USA” - „Margaret Thatcher miała rację” | świat | Aktualności

Algierscy urzędnicy rozprawili się z wysiłkami na rzecz ożywienia protestów prodemokratycznych, a organizacje praw człowieka twierdzą, że dziesiątki osób z nimi związanych zostało uwięzionych w ostatnich miesiącach.

Algieria też była zła w zeszłym tygodniu później Francja zapowiedziała, że ​​drastycznie zmniejszy liczbę wiz Przyznawane obywatelom Algierii, Maroka i Tunezji. Paryż powiedział, że decyzja była konieczna, ponieważ dawne kolonie nie zrobiły wystarczająco dużo, aby umożliwić nielegalnym imigrantom powrót we Francji.

Kiedy francuski sąd odrzuca czyjś wniosek wizowy, władze nadal muszą uzyskać konsularne pozwolenie na podróż z kraju pochodzenia, aby siłą wydalić go, dokument, którego, jak twierdzi Paryż, Algieria, Rabat i Tunezja w dużej mierze odmawiają.

Macron podobno nakazał zmniejszenie o połowę liczby dostaw wiz do Algierii i Maroka w porównaniu z poziomem z 2020 r., a o jedną trzecią do Tunezji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Algierii wezwał ambasadora FrancjiFrançois Joyet w środę złożył „formalny protest” przeciwko decyzji wizowej.