Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aldi i Lidl podążają za Tesco, obniżając ceny mleka wraz ze spadkiem kosztów

Aldi i Lidl podążają za Tesco, obniżając ceny mleka wraz ze spadkiem kosztów

Cena kufla mleka została obniżona z 95 pensów do 90 pensów (Daniel Leal / AFP via Getty Images)

Główny supermarkety aldi f Lidla I podążałem Tesco A Sainsbury’s obniżył cenę mlekow ruchu opisanym jako „trochę światła na końcu tunelu inflacyjnego” dla klientów.

Tesco, największy supermarket w Wielkiej Brytanii, ogłoszono w środę Obniży ceny podstawowych produktów mlecznych po raz pierwszy od maja 2020 r., mówiąc, że zdecydował się przenieść spadek kosztów hurtowych na kupujących.

Sainsbury’s szybko poszedł w jego ślady następnego dnia, odwracając obniżkę Tesco o 10 pensów z kosztu czterech litrów mleka do 1,55 funta. Kufel spadł z 95 pensów do 90 pensów, a kufel spadł z 1,30 GBP do 1,25 GBP.

Zmiany te zostały teraz przyjęte przez rywali Aldi i Lidl – ale niewiele robią, aby odwrócić ogromne wzrosty w ostatnich miesiącach.

Średnia cena kufla mleka dla konsumentów w Wielkiej Brytanii wzrosła z 42 pensów w lipcu 2021 r. do 70 pensów w lutym, według Office for National Statistics Retail Price Index.

Tesco również zapowiedziało zamknięcie ceny Od ponad 1000 produktów dziennie do 5 lipca, po tym, jak Sainsbury’s powiedział, że oferuje niższe ceny setek artykułów kupującym korzystającym z karty lojalnościowej Nectar.

Analityk Laith Khalaf powiedział, że obniżenie cen mleka zapewnia „trochę światła na końcu tunelu inflacyjnego”, po tym jak tempo podwyżek cen w Wielkiej Brytanii w sierpniu ubiegłego roku po raz pierwszy od 1982 r. wzrosło do dwucyfrowego poziomu.

„Sugeruje to również, że wysoce konkurencyjny sektor supermarketów w Wielkiej Brytanii po prostu nie odniesie korzyści z zysków przy niższych kosztach hurtowych, ponieważ zawsze jest konkurent czekający na skrzydłach, aby dokonać pewnych cięć” – powiedział BBC Khalaf, szef analizy inwestycji w AJ Bell. .

Zarówno Tesco, jak i Sainsbury’s jednoznacznie stwierdziły, że obniżka cen mleka nie wpłynie na kwoty, które płacą rolnikom.

READ  Bohater Auschwitz: Parkland Entertainment robi krok
Firma powiedziała, że ​​kufel mleka będzie teraz kosztował 90 pensów w Tesco, chociaż może się to różnić w sklepach Express (AFP za pośrednictwem Getty Images)

Firma powiedziała, że ​​kufel mleka będzie teraz kosztował 90 pensów w Tesco, chociaż może się to różnić w sklepach Express (AFP za pośrednictwem Getty Images)

Obniżka cen nastąpiła, gdy Tesco powiedziało, że w zeszłym roku osiągnęło zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1 miliarda funtów, pomimo wyższych cen żywności, ponieważ klienci płacili więcej za mniej.

Podczas gdy sprzedał produkty i usługi za 65,8 mld funtów, co stanowi wzrost o 7,2 procent, ilość sprzedanych produktów spadła – co oznacza, że ​​średnio pobierał więcej opłat za swoje produkty.

Chociaż zysk ten spadł z ponad 2 miliardów funtów w poprzednim roku, Sharon Graham z konsorcjum Unite oskarżyła firmę o „spekulacje”.

„Jak to możliwe, że w czasie, gdy miliony ludzi walczą o wyżywienie swoich rodzin, największy supermarket w Wielkiej Brytanii przynosi zyski jak nigdy dotąd? Jakim krajem się staliśmy? Szczerze mówiąc, najnowsze wyniki są oburzające” – powiedziała pani Graham .

Jednak analitycy twierdzą, że Tesco kroczy po linie, starając się pozostać atrakcyjnym zarówno dla klientów, jak i akcjonariuszy.

„Wygląda na to, że Tesco kalkuluje, że może teraz zaabsorbować część bólu, aby utrzymać, a nawet poprawić swój udział w rynku, zwłaszcza ze strony niemieckich rywali Aldi i Lidla, i wyjść z silniejszej pozycji, gdy perspektywy gospodarcze zaczną się poprawiać” powiedział Ross Mould, również z AJ Bell.

„Ta strategia ma zalety, szczególnie w czasach, gdy konkurenci, zwłaszcza Morrisons, borykają się z problemami i nie mają siły finansowej Tesco.

„To, w co Tesco nie chce dać się wciągnąć, to wyścig do najniższego poziomu cen, który od dawna obniża marże do szpiku kości. W tej chwili jest to trudna lina, którą supermarket musi przejść, jednocześnie nagradzając inwestorów za ich cierpliwość ze stałymi zyskami”.

Pierwotnie opublikowane

READ  Aktualizacja i poprawka Destiny 2: Serwery Bungie i utrzymanie nowej łatki | Gry | zabawa