Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktywiści Dnia Ziemi wzywają do działań, aby uniknąć „dystopijnej” przyszłości

Aktywiści Dnia Ziemi wzywają do działań, aby uniknąć „dystopijnej” przyszłości

22 kwietnia (Reuters) – Aktywiści zajmujący się zmianami klimatycznymi zebrali się na nowojorskim Times Square w Dniu Ziemi, aby wezwać do działań na rzecz globalnego ocieplenia i ograniczenia zużycia plastiku, podczas gdy wolontariusze z całego świata sadzili drzewa i usuwali śmieci z okazji 54. dorocznego święta środowiska.

Tegoroczny Dzień Ziemi, oficjalnie w sobotę, następuje po tygodniach brutalnej pogody z rekordowymi temperaturami w Tajlandii i falą upałów w Indiach, gdzie co najmniej 13 osób zmarło z powodu udaru cieplnego podczas imprezy w zeszły weekend.

Naukowcy zajmujący się klimatem ostrzegają, że średnie globalne temperatury mogą osiągnąć najwyższy poziom w 2023 lub 2024 roku.

Papież Franciszek, który od czasu swojego wyboru w 2013 r. opowiadał się za kwestiami ekologicznymi, wezwał ludzi do dbania o środowisko.

„Księga Rodzaju mówi nam, że Bóg powierzył ludziom odpowiedzialność bycia szafarzami stworzenia (Rdz 2:15). Zatem troska o ziemię jest moralnym obowiązkiem wszystkich mężczyzn i kobiet jako dzieci Bożych #dzieńziemi.” napisał w sobotę na Twitterze.

„Wpływ klimatu jest tutaj”, powiedziała Areeba Hameed, współdyrektor wykonawczy Greenpeace UK, w piątek, gdy działacze na rzecz zmian klimatu maszerowali ulicą przed parlamentem w Londynie, niektórzy ubrani w zielone mundury i zieloną farbę.

Hameed powiedziała, że ​​kiedy teraz odwiedza swoje rodzinne miasto Delhi, czuje się, jakby „wkładała głowę do piekarnika”, a londyńska fala upałów w 2022 roku była jak „film dystopijny”.

„Nie możemy już tego znieść”.

Aktywiści kierowani przez Extinction Rebellion zebrali się w Londynie, aby rozpocząć czterodniową akcję o nazwie „The Big One”, która zbiegnie się z Dniem Ziemi.

Około 30 000 osób zapisało się na wiece i wiece przyjazne rodzinie, co oznaczało zmianę strategii grupy znanej z destrukcyjnych taktyk, w tym blokowania dróg, rzucania farbą i wybijania okien.

READ  Liderzy RFEF żądają dymisji Luisa Rubialesa | Hiszpania

Higiena i rytuał

Na całym świecie w okresie poprzedzającym Dzień Ziemi nastąpił gwałtowny ruch, z wydarzeniami zaplanowanymi w Rzymie i Bostonie, dużymi akcjami porządkowymi nad jeziorem Dal w Srinagar w Indiach i dotkniętym huraganem Cape Coral na Florydzie.

W Peru w piątek szamani składają ofiarę z „Pachamamy”, czyli Matki Ziemi. Trzymając żółte kwiaty i grzechotki, szamani chodzili po papierowej kuli, wykonując rytuały oczyszczające.

Walter Alarcón, prezes Healing Shamans of Peru International Organization, powiedział, że rytuały przodków – które mają swoje korzenie w rdzennych kulturach Peru – są wykonywane, aby podziękować ziemi i budować świadomość planety.

Nowy Jork zakazał wjazdu samochodom na ulice w co najmniej 31 miejscach na pięć godzin w sobotę, a na Times Square odbywały się koncerty. W Waszyngtonie maszerowała Koalicja na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej, wzywająca do zakończenia ery paliw kopalnych, w towarzystwie jazzowej orkiestry dętej.

Wcześniej w tym tygodniu prezydent USA Joe Biden zobowiązał się podczas spotkania z czołowymi światowymi przywódcami do zwiększenia funduszy na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi i ograniczeniem wylesiania lasów deszczowych Amazonii w Brazylii. W kraju zarządził szereg nowych działań, które będą chronić społeczności obciążone zanieczyszczeniami, w tym utworzenie nowego Biura Sprawiedliwości Środowiskowej w Białym Domu oraz uruchomienie Narodowej Strategii Zapobiegania Zanieczyszczeniom Tworzyw Sztucznych.

Rządy często nie wywiązywały się ze zobowiązań podjętych w porozumieniu paryskim z 2015 r., dotyczących ograniczenia ocieplenia klimatu poprzez zmianę paliw kopalnych, w obliczu kryzysów, w tym COVID-19, inwazji Rosji na Ukrainę, niedoborów żywności i napiętych stosunków między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, dwoma największymi krajami . Emitery gazów cieplarnianych.

Raport Międzyrządowego Zespołu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC) mówi, że planeta jest na dobrej drodze do ocieplenia się o ponad 1,5°C powyżej czasów przedindustrialnych – kluczowego progu dla bardziej niekorzystnych skutków – w latach 2030-2035.

READ  Hiszpania: Poszukiwania 14 osób, które uciekły z samolotu po awaryjnym lądowaniu, zmuszone przez kobietę do „udawania” porodu | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

„Możliwość szybkiego zabezpieczenia znośnej i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich” – powiedział Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. „Wybory i działania podjęte w tej dekadzie będą miały konsekwencje teraz i przez tysiąclecia”.

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Himaniego Sarkara. Pod redakcją Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.