Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktywiści atakują polski Trybunał Konstytucyjny przed ważnym wyrokiem

Protestujący protestują w polskim Trybunale Konstytucyjnym przeciwko przełomowemu orzeczeniu, które ma wpływ na przyszłe stosunki Polski z Unią Europejską.

Sędziowie mają rozstrzygnąć we wtorek, czy polska konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem UE. Bruksela mówi nie.

W poniedziałek mała grupa aktywistów weszła do wejścia do sądu, gdy bomby dymne wysłały w powietrze czarne kwiaty, zanim zostali pociągnięci przez policję. Demonstranci przynieśli deski i gwoździe w nadziei, że drzwi się zamkną.

Inni pisali „Strajk obywatelski byłego Trybunału Konstytucyjnego” z wielkim transparentem przed budynkiem sądu.

Premier Polski zwrócił się do sądu zdominowanego przez lojalistów partii rządzącej o wydanie orzeczenia w obliczu poważnego konfliktu o formalne zmiany w polskim sądownictwie. Unia Europejska ostro skrytykowała polskie reformy, nazywając je pogwałceniem norm demokratycznych.

Polski trybunał konstytucyjny pierwotnie miał się odbyć w kwietniu, ale został przełożony.

Działacze prodemokratyczni obawiają się, że jeśli sąd uzna, że ​​polskie prawo jest ważniejsze niż unijne, będzie to kolejny krok od Europy Zachodniej.

Przeciwnicy twierdzą, że nie uznali sądu za legalny po tym, jak rządząca w Polsce Partia Konserwatywna nielegalnie mianowała trzech nowych sędziów po zdobyciu władzy w 2015 roku.

Organizacje praw człowieka oskarżają polski rząd o zaostrzenie kontroli nad sądownictwem i mediami, ograniczanie praw reprodukcyjnych kobiet i rzucanie ostrych słów na osoby LGBT.

Partia rządząca i jej zmiany w sądzie, którym sprzeciwiają się organy UE, mają na celu zwalczanie korupcji w sądownictwie i usprawnienie sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w zeszłym tygodniu, że krytyka UE jest „wojną hybrydową” przeciwko polskiemu systemowi prawnemu.

READ  „Pomóżcie nam wysłać ciało Mateusza do jego rodziny w Polsce”