Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktualizacja na żywo z Sudanu: Pierwsi Brytyjczycy wracają do Wielkiej Brytanii po „chaotycznej” ewakuacji – gdy watażkowie uciekają z więzienia | wiadomości ze świata

Alistair Bencall, korespondent z Bliskiego Wschodu

Wiele osób przybywa na Cypr całkowicie przerażonych i zbyt zdenerwowanych, by mówić o tym, przez co przeszli, aby się tu dostać.

Obserwowaliśmy, jak około setki osób powoli schodzi po zboczu z tyłu samolotu RAF Hercules w śródziemnomorskim słońcu na tej wakacyjnej wyspie. Cóż to musiał być za szok kulturowy.

Dopasowują się do nich pracownicy brytyjskiego rządu z Zespołu Szybkiego Reagowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych – wielu pracuje na 20-godzinnych zmianach, gdy samoloty lądują o każdej porze dnia.

Ratownicy medyczni i pracownicy pomocy są w gotowości dla każdego, kto potrzebuje pomocy. Władze cypryjskie mają w tym doświadczenie – masowy exodus z Libanu w 2006 roku – i ściśle współpracują z Brytyjczykami.

Proces jest szybki, gdy jest wyłączony. Przechodzą przez kontrolę imigracyjną, a następnie szybko trafiają do hali odlotów z dala od większości pasażerów, gdzie są gotowi na czarterowy lot z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Niektórzy są oszołomieni radością z dotarcia do bezpiecznego miejsca; Większość z nich jest wyczerpana, milcząca i bliska łez.

Spotkaliśmy doktora Abd al-Rahmana, jego czterech synów i jego żonę, gdy mieli właśnie wejść do swojego domu.

Jego żona musiała zostawić rodziców. Ukryła głowę w szaliku i płakała, gdy jej dzieci opowiadały nam, przez co przeszły:

„To było trochę stresujące, ponieważ musieliśmy iść na górę i zejść na dół, kiedy usłyszeliśmy kule i bomby, ponieważ na dole jest bezpieczniej, ponieważ zwykle uderzają w górę i mogą nas trafić”.

Jeśli jest miejsce, loty RAF przywożą także inne narodowości.

Spotkaliśmy Australijczyka, dobrego starego człowieka, któremu udało się wydostać na noc.

„Spoglądasz w dół drogi i widzisz faceta z AK, który patrzy na ciebie, gdy wracasz do domu.

„Teraz panuje głód. Brakuje żywności, wody i zapasów. Nic nie jest otwarte, nikt nie przynosi zapasów, ludzie się kończą. Prędzej czy później zaczną skakać do drzwi i wyłudzać domy”.

READ  Ukraińskie wiadomości na żywo: najnowsza aktualizacja wojenna Rosji potępia morderstwo „podłego” Bucha

Armia brytyjska twierdzi, że będzie w stanie kontynuować loty ratunkowe, nawet jeśli walki zostaną wznowione.

Być może będą musieli. 72-godzinne zawieszenie broni szybko się kończy, a setki Brytyjczyków pozostają uwięzione w Sudanie.