World

Aktualizacja czerwonej listy: dodano sześć krajów w związku z obawami o zmienność COVID

Republika Południowej Afryki zostanie dodana do angielskiej podróżniczej „czerwonej listy” po tym, jak naukowcy ogłosili alarm dotyczący nowego wariantu Covid-19 opisanego jako „najgorszy, jaki do tej pory widzieliśmy”.

Loty z głównego ośrodka turystycznego będą zakazane między godziną 12:00 w piątek a 4:00 w niedzielę, podczas gdy miejsca hotelowe są przygotowywane do kwarantanny.

Minister zdrowia Sajid Javid powiedział: „W ramach naszego ścisłego monitorowania zmiennych na całym świecie zdaliśmy sobie sprawę z rozprzestrzeniania się potencjalnie niepokojącego nowego wariantu.

„Podejmujemy środki ostrożności w celu ochrony zdrowia publicznego i postępów w wypuszczaniu szczepionki w krytycznym momencie, gdy nadchodzi zima, i ściśle monitorujemy sytuację”.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) sklasyfikowała go jako „zmienną w trakcie dochodzenia”. Dyrektor naczelny, dr Jenny Harris, powiedziała: „Jest to najważniejsza alternatywa, z jaką do tej pory się spotkaliśmy, i trwają pilne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat jej przenoszenia, dotkliwości i podatności na szczepionki”.

Dwa nocne loty British Airways wystartowały z Londynu Heathrow, BA43 do Kapsztadu i BA55 do Johannesburga, na krótko przed ogłoszeniem.

Pasażerowie, którym zarezerwowano powrót do Wielkiej Brytanii, podczas gdy Republika Południowej Afryki znajduje się na czerwonej liście, po przyjeździe dowiadują się, że po powrocie będą musieli poddać się hotelowej kwarantannie, której koszt przekracza 2000 funtów.

Rzecznik British Airways powiedział: „Po ostatnim ogłoszeniu Ministra Zdrowia opracowujemy plany dla naszych klientów i współpracowników, którzy obecnie przebywają w RPA oraz tych, którzy w najbliższych dniach mają podróżować z Wielkiej Brytanii.

„Skontaktujemy się z klientami, których to dotyczy, z informacjami o ich podróży”.

Lot Virgin Atlantic z Heathrow do Johannesburga wystartował późno o 23:30 w czwartek. Wygląda na to, że pasażerowie zostali poinformowani o wymogach dotyczących kwarantanny w hotelu po powrocie i otrzymali możliwość rozładunku zamiast poddawania się kwarantannie hotelowej po powrocie do Wielkiej Brytanii.

READ  Wiadomości z Cop26 Glasgow na żywo: Reakcje na historyczny klimat porozumiewają się z „lekkimi” zobowiązaniami dotyczącymi węgla

Do czerwonej listy zostaną również dodane Namibia, Lesotho, Botswana, Eswatini i Zimbabwe. Nikt nie ma bezpośrednich powiązań z Wielką Brytanią.

Brytyjscy naukowcy podnieśli alarm w czwartek wieczorem w sprawie wariantu B.1.1.529, który ma zdolność unikania odporności wytworzonej przez szczepienie lub poprzednią infekcję.

Chociaż w Wielkiej Brytanii nie znaleziono żadnych przypadków, urzędnicy wyrazili obawy dotyczące szybkiego wzrostu liczby przypadków w Afryce Południowej.

Starszy ekspert UKHSA powiedział: „To najgorsza opcja, jaką do tej pory widzieliśmy”.

Tylko 59 potwierdzonych przypadków zostało zidentyfikowanych w Republice Południowej Afryki, Hongkongu i Botswanie.

Wariant zawiera ponad 30 mutacji – około dwa razy więcej niż warianty delta – co może sprawić, że będzie on bardziej przenoszalny i pozwoli uniknąć ochrony oferowanej przez poprzednią infekcję lub szczepienie.

Ogłoszenie rządu Wielkiej Brytanii spotkało się z rozpaczą w branży turystycznej, ponieważ odzwierciedla zakaz lotów do RPA nałożony prawie rok temu z powodu obaw przed tym, co stało się znane jako Alternative Beta.

„Wszyscy akceptujemy, że rząd musi podejmować decyzje w interesie zdrowia publicznego” – powiedziała Julia Le Puy-Said, dyrektor generalna Advantage Travel Partnership.

„Jednak po prawie 20 miesiącach kryzysu i po sześciu tygodniach usuwania RPA i jej sąsiadów z czerwonej listy, wydaje się, że był widziany.

„Proces komunikacji to bałagan – poleganie na tweecie Ministra Zdrowia nie jest sposobem na aktualizację opinii publicznej”.

Paul Charles, dyrektor generalny biura podróży, agencji PC, powiedział: „Po raz kolejny rząd wycofuje się z ogólnokrajowych środków, zamiast oceniać indywidualne ryzyko.

“Obecnie nie ma dowodów na to, że w pełni schwytani obywatele są zagrożeni z powodu tej pozornej nowej alternatywy. Wydaje się więc, że to dziwny krok wstecz”.

Republika Południowej Afryki była praktycznie niedostępna dla brytyjskich podróżników przez około rok. Został usunięty z czerwonej listy w zeszłym miesiącu.

READ  Stany Zjednoczone zwracają się do sądu o natychmiastowe uchylenie obowiązywania ustawy o szczepionkach w miejscu pracy | Korona wirus

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment