Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

AKTUALIZACJA 1 – Zelenskiy spotyka Yoon z Korei Południowej na G7

AKTUALIZACJA 1 – Zelenskiy spotyka Yoon z Korei Południowej na G7

(Zmienia źródła, dodaje tweet Zełenskiego)

przez Hyunsu Yima

SEOUL (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że spotkał się z prezydentem Korei Południowej Yoon Sok-yolem i omówił wysiłki Kijowa w wojnie z Rosją.

Spotkanie na marginesie szczytu G7 w japońskim mieście Hiroszima jest pierwszym spotkaniem obu przywódców.

„Dziękuję (Yon) za humanitarną i nieśmiercionośną pomoc dla Ukrainy, w szczególności za pojazdy do usuwania min. Nie mogę się doczekać dalszej współpracy” – napisał Zełenski na Twitterze.

Zełenski powiedział o 15-miesięcznej inwazji Moskwy na jego kraj, Yoon został poinformowany o sytuacji na froncie i o tym, jak Ukraina przeciwstawia się „całkowitej rosyjskiej agresji”.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap poinformowała, powołując się na biuro Yoona, że ​​spotkanie Zełenskiego zostało zorganizowane na prośbę Ukrainy. Biuro Zełenskiego poinformowało w oświadczeniu, że oba kraje zgodziły się na wymianę wizyt delegacji.

W zeszłym tygodniu pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska odwiedziła Koreę Południową na konferencji prasowej. Według biura prezydenta Korei Południowej spotkała się z Yoonem i poprosiła o nieśmiercionośną pomoc wojskową dla swojego kraju.

Dzień po tej prośbie Seul ogłosił porozumienie z Ukrainą w sprawie planu udzielenia pomocy finansowej w wysokości 130 mln USD.

Korea Południowa, główny producent pocisków artyleryjskich, oświadczyła, że ​​nie dostarcza Ukrainie śmiercionośnej broni, powołując się na swoje powiązania z Rosją.

Ale Yoon powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters w zeszłym miesiącu, że jego rząd może nie tylko „nalegać na wsparcie humanitarne lub finansowe”, jeśli cywile na Ukrainie zostaną poddani atakowi na dużą skalę lub z powodu „sytuacji, której społeczność międzynarodowa nie może tolerować”. (Raportowanie przez Hyunsoo-yim; montaż przez Lisę Shumaker i Williama Mallarda)

READ  Polacy zwracają się do swoich lasów, aby złagodzić ból cen energii