Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktualizacja 1 – Irlandzka gospodarka krajowa w recesji technicznej, nadal o 8,2% w 2022 r.

Aktualizacja 1 – Irlandzka gospodarka krajowa w recesji technicznej, nadal o 8,2% w 2022 r.

*

Skorygowany popyt krajowy spadł o 1,3% kw/kw

*

Wzrost PKB spowalnia, a miara ta jest postrzegana jako niewiarygodna

*

Wydatki osobiste wzrosły o 1,1%, napędzane usługami

(Dodaje szczegółowe informacje o wydatkach osobistych i danych w tle)

Przez Padricka Halpina

DUBLIN (Reuters) – Dane Centralnego Biura Statystycznego w piątek pokazały, że irlandzka gospodarka krajowa weszła w techniczną recesję w czwartym kwartale 2022 r., ale nadal rosła o 8,2% przez cały rok, podczas gdy szerszy, ale niewiarygodny pomiar przewyższył gospodarkę. PKB przyspieszył.

Ponieważ duży wielonarodowy sektor Irlandii często zniekształca produkt krajowy brutto (PKB), urzędnicy lubią wykorzystywać skorygowany popyt wewnętrzny do oceny siły gospodarki, który spadł o 1,3% w ujęciu kwartalnym, po spadku o 1,1% w trzecim kwartale.

Skorygowany popyt krajowy, który eliminuje niektóre sposoby, w jakie koncerny międzynarodowe mogą wzmacniać działalność gospodarczą, był w 2022 r. nadal znacznie wyższy niż w 2021 r. z powodu silnego wzrostu inwestycji w pierwszej połowie związanego częściowo z powrotem pracowników do biur, który gwałtownie spadł , bardzo dużo w drugiej połowie.

Wzrost PKB zwolnił do 0,3% w ujęciu kwartalnym w okresie październik-grudzień, po wzroście o 2,8% w poprzednich trzech miesiącach, i ustabilizował się na poziomie 12% wyższym niż w 2021 r. przez cały rok.

Wzrost PKB w Irlandii był w ubiegłym roku ponownie wyższy niż w jakiejkolwiek innej gospodarce strefy euro, ale popyt krajowy również został dostosowany w porównaniu ze wzrostem PKB w innych krajach.

Piątkowe dane pokazały, że wydatki osobiste wzrosły o 1,1% w ujęciu kwartał do kwartału, ponownie napędzane działalnością usługową w miarę wzrostu inflacji, co oznaczało, że konsumenci musieli wydawać więcej, aby mieć dostęp do nieco większej liczby towarów i usług.

Minister finansów Michael McGrath powiedział w zeszłym tygodniu, że jego departament oczekuje, że krajowa gospodarka będzie się „efektywnie poruszać w nadchodzących miesiącach”, zanim powróci do wzrostu z drugiego kwartału roku.

READ  Rozwijający się sektor technologiczny Kataru przyciąga polskie firmy

W swojej ostatniej prognozie z września Ministerstwo Finansów odnotowało spadek skorygowanego popytu krajowego o 0,6% w pierwszym kwartale 2023 r., po czym wzrósł o 0,8% od kwietnia do czerwca i średnio o 1,2% w całym roku.

Dotychczasowe dane z tego roku przedstawiają bardziej zachęcający obraz, ze stopą bezrobocia nieznacznie spadającą, badania PMI wykazujące wzrost w usługach i produkcji oraz dochody podatkowe nadal przekraczają rekordowe poziomy. (Reportaż Padricka Halpina; montaż: Christina Fincher i Shonak Dasgupta)