Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Akcje stabilne, tureckie liry w okolicach rekordowych minimów

Akcje stabilne, tureckie liry w okolicach rekordowych minimów

* Lira turecka spadła o 20% w ciągu roku

* Chińskie akcje zwiększają indeks akcji rynków wschodzących

* Polski bank centralny dotrzyma kroku zacieśnianiu polityki

6 czerwca (Reuters) – Wskaźnik akcji rynków wschodzących rozpoczął tydzień w poniedziałek na solidnych podstawach, wzmocniony przez wzrosty na chińskich akcjach, podczas gdy turecka lira spadła w stosunku do dolara w obawie przed przyspieszeniem inflacji.

Lira spadła do poziomu 16,57 wobec dolara, zbliżając się do rekordowych minimów z grudnia 2021 r. w wyniku kryzysu walutowego wywołanego serią niekonwencjonalnych obniżek stóp procentowych.

Waluta zmierza do rocznych spadków o 20%, stając się walutą o najgorszych wynikach w 2021 r. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że dane o inflacji za maj, kiedy roczne ceny konsumpcyjne skoczyły do ​​najwyższego poziomu od 24 lat, pokazują inflację. Teraz znajdował się w trendzie spadkowym.

Gazeta Milliyet zacytowała tureckiego ministra finansów Nureddina Nabatiego, który podczas weekendowego spotkania powiedział deputowanym rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana, że ​​w najbliższym czasie nie rozważano podwyżki ani obniżki stóp procentowych.

Inne waluty rynków wschodzących odnotowały wzrost. Rand południowoafrykański wzrósł o 0,6%, a rubel rosyjski otworzył się na stabilnym poziomie 0,4% w stosunku do dolara.

Wskaźnik MSCI dotyczący akcji z rynków wschodzących wzrósł o 0,6%, a akcje w Chinach utrwaliły się w górę.

Pekin i Szanghaj powróciły do ​​normalnego życia po największej epidemii COVID-19 od dwóch lat, a środki mające na celu ożywienie wzrostu gospodarczego pomogły również podnieść nastroje związane z ryzykiem.

Inwestorzy przygotowali się na pracowity tydzień, wypełniony spotkaniami dotyczącymi polityki banków centralnych, gdy inflacja zajmuje centralne miejsce w obliczu wielkiego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i danych o cenach konsumenckich w USA.

Stratedzy ING twierdzą, że podwyżka stóp przez EBC jest bardzo mało prawdopodobna, ale „prawdopodobnie pojawi się pytanie, dlaczego EBC chce czekać kolejny miesiąc pomimo gwałtownego wzrostu inflacji”.

READ  Chiny będą nadal zacieśniać współpracę finansową między krajami BRICS

Oczekuje się, że polski bank centralny podniesie w środę główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do 6,00%, wynika z sondażu agencji Reuters, w związku z rosnącą inflacją i ryzykiem spowolnienia wzrostu w związku z wojną na Ukrainie. Złoty osłabił się wobec euro w poniedziałek.

Prezes czeskiego banku narodowego Jerry Rosnok powiedział, że czeski Narodowy Bank prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe na posiedzeniu 22 czerwca, ponieważ rozwój gospodarki pozostaje inflacyjny. Korona spadła w stosunku do euro.

GRAFIKA na temat zachowania rynków walutowych na rynkach wschodzących w 2022 r., patrz http://tmsnrt.rs/2egbfVh
GRAFIKA na temat wyników indeksu MSCI Emerging w 2022 r., patrz https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Najważniejsze wiadomości dotyczące rynków wschodzących

Raport dotyczący rynku Europy Środkowej, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zobacz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego zob. (Raportowanie Shreyachi Sanyal w Bengaluru, Redakcja Eda Osmonda)