Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Akcje rozpoczynają się we wrześniu optymistycznie; Poważne zyski dla PMI

1 września (Reuters) – W środę udziały w rynkach wschodzących wzrosły o czwartą z rzędu sesję, a chińskie wagi ciężkie odnotowały solidne wzrosty, chociaż słabnący optymizm co do globalnego wzrostu gospodarczego utrzymywał nastroje w ryzach.

Surowe indeksy PMI dla przemysłu z większości krajów azjatyckich, a także z Rosji ze względu na słabe zakłócenia popytu i podaży spowodowane restrykcjami związanymi z koronawirusem, budzą obawy inwestorów o możliwość przetrwania recesji wywołanej pandemią.

Chiński juan nieznacznie spadł, podobnie jak większość innych jednostek azjatyckich. Rubel osiągnął jednak najwyższy poziom od dwóch tygodni, wspierany przez wyższe ceny ropy. Dolar umocnił się, ale pozostał blisko trzytygodniowych minimów.

„Może być więcej oznak niestabilnego wzrostu na regionalnych nastrojach na rynkach walutowych, ale biorąc pod uwagę potencjalne osłabienie produkcji związane z ponownym otwarciem w gospodarkach (azjatyckich), zakres słabego zaufania można ograniczyć” – powiedzieli stratedzy Maybank.

Tymczasem turecka lira wzrosła o 0,3% w stosunku do dolara po tym, jak dane pokazały, że gospodarka wzrosła fenomenalnie 21,7% rok do roku w drugim kwartale, podczas gdy indeksy PMI pokazały wzrost aktywności fabryk w sierpniu.

W Polsce industrializacja rosła, ale w wolniejszym tempie. Polski złoty pozostał blisko ośmiotygodniowego maksimum w stosunku do euro.

Indeks walut rynków wschodzących MSCI ustabilizował się blisko dwumiesięcznych maksimów, podczas gdy odpowiadające mu akcje wzrosły o 0,1% po odnotowaniu najlepszego miesiąca od stycznia.

Wskaźniki PMI, wraz z powolnym wzrostem cen nowych domów w Chinach, podniosły oczekiwania na złagodzenie polityki pieniężnej i spowodowały wzrost chińskich blue chipów o 1,3% po dwóch dniach strat.

„Chociaż istnieje pole do nadrobienia przez politykę fiskalną i monetarną, aby złagodzić ból spowolnienia (w Chinach), sama polityka gospodarcza nie wystarczy, aby pomóc odwrócić gospodarkę” – ostrzegał Hao Zhou, główny ekonomista Commerzbanku. .

Akcje tureckie osiągnęły pięciomiesięczne maksima, podczas gdy rosyjski MOEX zmniejszył swoją lukę do rekordowych poziomów 0,4%.

READ  OPI, Maybelline, Dior, CHANEL, ORLY, Butter London, COSMAY - Indian Defense News

Ceny akcji na Bliskim Wschodzie iw Afryce ustabilizowały się i spadły. Dyrektor naczelny ogarniętego wojną państwowego Eskomu ostrzegł, że energetyka węglowa może doprowadzić RPA do „kolejnej ery izolacji”.

Indyjskie akcje ustabilizowały się po osiągnięciu rekordowych maksimów, pobudzone przez dane pokazujące, że gospodarka wzrosła o ponad 20% w kwartale kwiecień-czerwiec.

W nocy bank centralny Chile podwoił swoją referencyjną stopę procentową do 1,5%, przekraczając oczekiwania. Waluta zachowywała się słabiej niż jej odpowiedniki z Ameryki Łacińskiej w zeszłym miesiącu głównie ze względu na zmienność na rynkach metali w związku z obawami o krajową podaż miedzi.