Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Afryka i Europa współpracują w ramach zrównoważonych programów kosmicznych

Afryka i Europa współpracują w ramach zrównoważonych programów kosmicznych

Współpraca UE–UA w zakresie eksploracji kosmosu była w tym tygodniu gorącym tematem trzydniowego wydarzenia w Dakarze, ponieważ rozwijający się afrykański sektor kosmiczny staje się coraz ważniejszy dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego kontynentu.

Wydane w:

3 minuty

„Sektor kosmiczny, jako podstawowy filar rozwoju społecznego, stwarza nowe wyzwania gospodarcze, naukowe, technologiczne i wojskowe” – powiedział premier Senegalu Amadou Bah podczas dialogu kosmicznego Unia Afrykańska-UE w Dakarze.

Pierwsza edycja forum zakończyła się w czwartek w stolicy Senegalu po spotkaniu, które przyciągnęło zainteresowane strony z Afryki i Europy, wymieniając doświadczenia i zacieśniając współpracę w zakresie badań kosmicznych, obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej i komunikacji satelitarnej.

Wyjaśnił, że „sektor kosmiczny może rozwijać się jedynie dzięki współpracy”. Maram KerryDyrektor Generalny Senegalskiej Agencji Studiów Kosmicznych (ASES).

„My w Afryce osiągnęliśmy etap, w którym w coraz większym stopniu rozwijamy programy kosmiczne i agencje kosmiczne… Dlatego ważne jest, abyśmy usiedli przy stole i zastanowili się, czego chcemy od tego sektora, jak się tam dostać i przy pomocy kogo” – dodał.

pierwszy satelita w Afryce, Nilesata 101Wprowadzony na rynek przez Egipt w 1998 r.

Po około 25 latach kraje afrykańskie wystrzeliły łącznie 45 satelitów, a Unia Afrykańska spodziewa się, że do 2027 r. łączna liczba ta wzrośnie do 165 satelitów.

W marcu Senegal utworzył 22 państwa na kontynencie afrykańskimDrugi skrót Agencja Kosmiczna i dyrektor generalny Kyrie podkreślił znaczenie informowania opinii publicznej o możliwościach, jakie oferuje przemysł kosmiczny.

„Musimy wzmóc wysiłki, aby lepiej wyjaśnić naszym mieszkańcom, w jaki sposób sektor kosmiczny może być dla nich korzystny” – powiedział radiu RFI.

Technologia kosmiczna może mieć kluczowe znaczenie w rolnictwie, monitorowaniu środowiska, zarządzaniu katastrofami, komunikacji i nie tylko.

„Zauważyliśmy, że pora deszczowa została opóźniona o dwa do trzech miesięcy. Jednak nasi rolnicy kontynuują sadzenie przy deszczach spodziewanych w czerwcu. Dane satelitarne mogą teraz pomóc im określić najlepszy czas na sadzenie i nie stracić inwestycji w uprawy – dodała Kairi.


Współpraca z Unią Europejską

Celem Dakar Space Forum jest także nawiązywanie partnerstw. Unia Europejska uważa, że ​​została ona uruchomiona niedawno programu IRIS2 Może zapewnić możliwości rządom i przedsiębiorstwom afrykańskim do 2024 r.

Unijna infrastruktura na rzecz odporności, wzajemnych połączeń i bezpieczeństwa za pośrednictwem satelitów (IRIS) została utworzona w 2022 r. i składa się z konstelacji satelitów, których celem jest między innymi zapewnianie bezpieczniejszej i płynniejszej łączności.

„Współpraca między Unią Europejską a Afryką w przestrzeni kosmicznej może obejmować różne obszary: zmianę klimatu, zarządzanie katastrofami za pomocą skutecznego systemu wczesnego ostrzegania lub monitorowanie połowów” – powiedział Jean-Marc Pisani, ambasador UE w Senegalu.

Dodał: „Ważne jest, aby Unia Europejska wspierała inicjatywy afrykańskie”.

Jean-Marc Pisani, Maram Kiri, Amadou Ba, Tidiane Ouattara (od lewej do prawej) na Międzynarodowym Forum UA–UE na temat dialogu kosmicznego w Dakarze, 24 października 2023 r.
© RFI/Julia Dubois

Afrykańska Agencja Kosmiczna

Obecnie afrykański przemysł kosmiczny jest wart ponad 20 miliardów dolarów i zatrudnia ponad 18 000 osób.

W 2016 r. głowy państw i rządów Unii Afrykańskiej przyjęły Inicjatywę w zakresie afrykańskiej polityki i strategii kosmicznej, a do stycznia 2023 r. zainaugurowano siedzibę główną Unii Afrykańskiej. Afrykańska Agencja Kosmiczna Powstał w Egipskim Mieście Kosmicznym, niedaleko stolicy, Kairu.

„Struktura i finansowanie Afrykańskiej Agencji Kosmicznej zostały zakończone. Pozostaje tylko sprowadzić ludzi, aby rozpoczęli tam pracę. Tidiane OuattaraEkspert ds. przestrzeni kosmicznej i koordynator Komisji Unii Afrykańskiej powiedział Radio France Internationale (RFI).

Jednym z jego celów jest stworzenie „dobrze skoordynowanego i zintegrowanego programu kosmicznego”, ponieważ kraje afrykańskie mają różny stopień rozwoju w tym sektorze.

Ma także na celu opracowanie ram regulacyjnych wspierających afrykański program kosmiczny.

„Potrzebujemy tych ram, aby Afrykanie mogli współpracować” – dodał Ouattara.

„Młodzież afrykańska – chłopcy i dziewczęta – stanowi 60 procent populacji kontynentu. Rolą agencji jest także rozwijanie naszych możliwości, dlatego musimy ją szkolić.

Tymczasem Kyrie wierzy, że Senegal będzie w stanie wynieść na orbitę swojego pierwszego satelitę do 2024 r. CubeSobMiniaturowy satelita w kształcie kwadratu.

„W ciągu najbliższych dwóch lat wystrzelimy drugiego satelitę, a być może w latach 2027–2028 będziemy mieli pierwszą konstelację satelitów” – dodał.

Według relacji asteroida została już nazwana imieniem Marama Kiri.

„Mam nadzieję, że pomoże to zmotywować młodych Afrykanów do wiary, że jeśli istnieje senegalski brat noszący jego nazwisko, dla nas też będzie nadzieja” – powiedziała Kyrie.

READ  Chiński łazik marsjański odkrył ślady ciekłej wody na Czerwonej Planecie